Pořiďte si Můj bylinkový diář 2022. K objednávce >>> tudy.

Kakost smrdutý

Až se půjdete projít u lesa, možná na vás „zavolá“ tato bylinka. Vnímám ji jako jemnou a něžnou nejen svou strukturou, ale i vyzařováním. I přes svou křehkost je to silně léčivá rostlina s výraznou vůní, která ne každému lahodí… ale můžete si k ní najít cestu – k této bylině, její vůni i vyzařování.

Jak kakost pomáhá

Ve videu o kakostu jste slyšeli, že pomáhá v oblasti plic, ledvin a střev. Je to bylinka, která napomáhá rozpouštět močový písek a kaménky, působí močopudně a podporuje činnost ledvin. Má svíravé účinky a hojí sliznice plic i střev, dokáže zastavovat vnitřní krvácení. Kakost je vhodné užívat při průjmech, a je velmi účinný při nadměrné nebo bolestivé menstruaci.

Podívejte se na video o kakostu

Klikněte na odkaz tady nebo na fotku níže:

Kde kakost najdete

Je to nenápadná rostlina, kterou často najdete na okrajích lesů a cest. Někdy vytváří i husté kobercové porosty v listnatých lesích. Nejčastěji roste ve vlhčích porostech a stinných místech.

Kakost můžete sbírat od jara až do podzimu – kvete od května až do září. Tato rostlinka je nízkého vzrůstu, má něžně fialově růžové okvětní plátky a velmi jemnou strukturu celé natě. Při rozemnutí listů mezi prsty ucítíte typickou vůni kakostu, která někomu nemusí být příjemná. Usušením tato vůně vyprchá.

Sběr a sušení

Sbírám celou kvetoucí nať (listy i květy) až do podzimu. Bylinku suším na sušáku rozloženou v tenké vrstvě, aby mohla dobře prosychat. Pak ji uchovávám v temnu. Po usušení ucítíte jemně sladkou vůni.

Nálev z kakostu

Nálev si připravte, pokud potřebujete pomoci s močovým pískem, kaménky, posílit ledviny nebo když vás trápí průjmy a nedostatečné zažívání.

Tuto něžně kvetoucí bylinku vnímám jako vhodnou pro ženy. Při jejím užívání velmi rychle zaznamenáte zlepšení například při silném menstruačním krvácení a bolestech při menstruaci

  • lžičku usušené nebo čerstvé bylinky spařte horkou vodou
  • nechte vyluhovat 10-15 minut pod pokličkou a přeceďte
  • popíjejte dvakrát nebo vícekrát denně – jak vám tělo napoví

Kombinace dalších bylin s kakostem

Kakost se dobře hodí do sušených bylinných směsí:

V kombinaci s řebříčkem nebo kontryhelem pomáhá při nadměrné a bolestivé menstruaci a na podporu plodnosti.

Na posílení ledvin, při močovém písku nebo kaméncích ji doporučuji kombinovat se zlatobýlemvřesem nebo přesličkou.

Při střevních potížích, špatném trávení, průjmech nebo zahlenění můžete kakost kombinovat s měsíčkemřepíkemmateřídouškou nebo světlíkem.

Kakostová tinktura

Tinkturu můžete užívat 10-20 kapek dvakrát nebo vícekrát denně. Je vhodná při krvavých průjmech, na zastavení krvácení, močových kaméncích, na podporu plodnosti, bolestivé nebo nadměrné menstruaci.

Podle potřeby můžete hotovou tinkturu míchat i s dalšími vhodnými bylinami (tinkturami).

  • celou kvetoucí nať zalijte lihem nebo pálenkou až po okraj sklenice
  • nechte macerovat na světlém místě několik týdnů
  • pak přeceďte do tmavých lahviček nebo uchovejte bez přístupu světla

Zevní užití kakostu

Zevně je kakost výbornou bylinkou na hojení pokožky, zánětlivé procesy na kůži, při vřídcích nebo ekzémech. Připravte si z kakostu kašovitý obklad nebo masku na pleť. Obklad můžete nechat působit zhruba hodinu a potom opakovat podle potřeby. Masku doporučuji na pleť přikládat jednou až dvakrát v týdnu.

Obklad z kakostu

  • nejlépe čerstvou kvetoucí nať podrťte (nakrájejte nebo rozmixujte)
  • povařte ji v menším množstvím vody
  • příjemně teplý kašovitý obklad přikládejte na místo, kde potřebujete hojivé působení

Ať vám kakost voní a prospívá. Je to něžná bylinka s velkou silou vhodná pro ženy.

Pokud trpíte gynekologickými potížemi a chcete jít přírodní cestou k uzdravení, ráda vám ukážu cestu.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online kurzu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v kurzu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v kurzu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře