Popenec obecný

Vůně jara na začátku dubna. Po ránu je vzduch ještě chladný, ale probouzející se příroda už voní jarem. Voní první vykukující lístečky kopřiv, česnáčku, bršlice, popence,.. voní jarní paprsky slunce. Jaro začíná propukat a nabírá na síle. Prožijte si nádherný čas a nechte se prostoupit energií zrození jara. 

Léčivá síla popence

Je to výborná léčivka téměř na všechny neduhy. Hojí zánětlivou pokožku, pomáhá při zánětech v těle, průjmech a špatném zažívání. Umí pomoci při kašli, zahlenění, podporuje funkci ledvin, očišťuje játra, pečuje o sliznice.

Připravte z něj špenát, masku na pleť, bylinkovou sůl, přidejte ho do polévek a pomazánek. A také si ho nasušte na zimní období.

Sběr a výskyt popence

Popenec je hojně vyskytující se bylina s plazivým stonkem. Najdete ho počátkem jara na okrajích lesů, loukách, v zahradách. Začíná kvést na začátku jara (v dubnu), květy má modré, fialové, někdy i světle modré až bílé. Vůni má podobnou hluchavce.

Sbírejte ho na jaře na počátku kvetení, což bývá během dubna. Tehdy má výraznou kořeněnou vůni a chuť. Ale můžete ho sbírat i později, kvete až do léta.

Popenec obecný

Jedlý zelený trávník

Před lety jsem na zahradu vysadila popenec, protože jsem toužila po zeleném jedlém trávníku, který nebudu muset sekat, jen ho sklízet a jíst. Popenec mé přání splnil. Rozrostl se po cestičkách a objevil se i na záhonech. Žije tak v harmonii s dalšími bylinkami a zeleninou, kterou na zahradě pěstuji. Navíc je užitečný pro hmyz – mají ho rády včely i čmeláci.

Nepěstujte trávník. Nechte ho, aby se pěstoval sám.

Popenec má tu výhodu, že ho nemusíte ani zalévat a roste i v sušších obdobích. Je to zkrátka plevel, o který se nemusíte tolik starat, ale který vám udělá vynikající službu, za kterou mu budete vděční.

Když jdu na zahradu pro zelené listy do salátu, vždycky se mi připlete do ruky. Doma z něho připravím pomazánku, salát nebo si z něj udělám očistnou masku na pleť.

Popenec obecný

Recepty z popence

Maska na pleť

Maska z popence je vyrobena jen z jedlých ingrediencí. Tím šetří vaši pokožku a nezatěžuje ji nežádoucí chemií. Až poznáte, jaké má maska z popence účinky na vaši pleť, budete si ji zřejmě často dopřávat. Někdy si ji vyrábím i jednou za týden. Pleť je potom hezky vypnutá a očištěná.
Na výrobu masky budete potřebovat:
  • hrst předem namočených a rozmixovaných semínek slunečnice
  • jednu lžíci medu
  • lžíci kvalitního rostlinného oleje
  • dvě lžíce nati popence
Výroba bylinkové masky: 
  • slunečnicová semínka propláchnu a večer namočím do misky s vodou
  • druhý den je opět propláchnu, přecedím a rozmixuji s trochou vody a natí popence
  • pak přidám med, lžíci rostlinného oleje a maska je hotová
  • aplikuji ji na lehce navlhčenou pleť a nechám působit 1/2 hodiny
  • potom masku smyji vlažnou vodou
Bylinková maska z popence

Po popenci pampeliška

Po masce pleť vyživím vynikající pampeliškovou mastí. Je to jedna z mých nejoblíbenějších mastí, které si z bylin vyrábím. Když pampelišky začnou kvést, sbírám je na počátku kvetení a vyrábím z nich mast. Návod na výrobu najdete v článku.
Pampelišková mast

Vyrobte si pampeliškovou mast. Je to jednoduché. Klikněte na fotku a získejte recept na výrobu.

Bylinková sůl s popencem

Popenec se hodí i do bylinkových solí, které upotřebíte v zimě. Usušenou nať popence rozmixujte se solí, potom uchovejte v zavařovačce.

Dobrá je i kombinace popence s dalšími bylinkami, které si pěstujete na zahradě. Třeba se saturejkou, tymiánem nebo rozmarýnou.

Bylinková sůl s popencem

Nálev z popence

Nálev připravujte vždy čerstvý a dopřejte si ho, když potřebujete pomoci při zahlenění nebo obecně při potížích s dýchacími cestami. Pomáhá dobrému trávení, odkyseluje tělo, podporuje naši vitalitu, očisťuje po zimě játra a tím také pokožku. Nálev užívejte v případě potřeby 2-3x denně po dobu jednoho nebo dvou týdnů.

  • spařte polévkovou lžíci usušené natě horkou vodou
  • nechte vyluhovat pod pokličkou 10 minut a přeceďte

Dary jara

Jaro přináší energii zrození. Venku postupně vyrůstají bylinky, naše poklady. Poznejte recepty nejen na pokrmy z bylinek – saláty, pomazánky, pesta, špenáty, omáčky a bylinkové soli, ale i na výrobu mastí, sirupů, bylinných směsí.

Klikněte na fotku a pojďte se to naučit.

Vůně bylin

Poznejte recepty nejen na pokrmy z bylinek – saláty, pomazánky, pesta, špenáty, omáčky a bylinkové soli, ale i na výrobu mastí, tinktur, likérů, sirupů, octů, bylinných směsí.  Klikněte na fotku a pojďte se to naučit.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady