Zlatobýl obecný – pomoc pro ledviny

V zimním čase mohou být oslabené ledviny a močový systém. Může to být způsobené chladem, ale taky tématem, které zimní období přináší – strach. Něco starého končí a je třeba připravit se na další zrození – do jara. Někdy nám to jde hůře, držíme se toho, co nám uteklo, co bychom chtěli mít jinak…

Možná zapomínáme o(d)pustit, a tak nám podvědomé strachy ztěžují životní pohodu. Svůj systém můžeme očistit i pomocí bylinek. Třeba zlatobýlem.

Recepty ze zlatobýlu obecného

Zlatobýl je silná bylinka na podporu správné činnosti ledvin a močového systému. Působí desinfekčně, povzbuzuje látkovou výměnu, pomáhá i při revmatismu a bolestech kloubů. Lidově se nazývá celík.

Nacházím ho především v lesích, okrajích lesních porostů, na loukách. Jeho výskyt je v nížině docela vzácný, častěji ho vídám na horách. Vypadá to, že má rád čisté prostředí…

Přečtěte si článek na téma bylinky a ekologie a používejte ve své domácnosti přípravky, které neškodí přírodě.

Bylinky a ekologie

Klikněte na obrázek

Zlatobýl obecný kvete od konce července až do září a sbírá se celá kvetoucí nať na počátku kvetení. V pozdějším stadiu rozkvětu by nám totiž po usušení květy zpápěřily. Nať zlatobýlu seřízneme zhruba v polovině lodyhy, abychom nesbírali dřevnatou část.

Sušíme ve svazcích nebo dobře rozložený na suchém větraném místě. Potom nať zdrhneme a uskladníme nejlépe ve skleněných nádobách bez přístupu světla. Předtím než z byliny připravíme nálev, usušenou nať jemně podrtíme.

Formou užití je nálev. Nedoporučuje se však dlouhodobé užívání kvůli obsahovým látkám, které by mohly dráždit ledviny a jaterní tkáň. Zlatobýl se dá kombinovat i s dalšími bylinami, které posilují zdravou funkci ledvin a pomáhají při zánětech močového systému. Vhodná je například následující směs bylin:

Směs připravte smícháním jednoho dílu od každé byliny. Dobře je spolu promíchejte a uskladněte ve skleněné dóze. Užívejte zhruba 2x denně dva až tři šálky po dobu dvou týdnů.

Nálev z natě

Užívejte vnitřně při bolestivém močení při zánětu močových cest, zánětech ledvin, revmatismu, potížích s prostatou. Z nálevu je dobré připravit i obklad, jestliže potřebujete ošetřit zanícená místa na kůži, bércové vředy nebo jiné nehojící se rány. Obklad přikládejte na hodinu až dvě a opakujte několik dní po sobě.

Příprava nálevu z nati zlatobýlu:

  • jednu až dvě čajové lžičky usušené nati zlatobýlu přelijte 1/4 litrem horké vody
  • nechte vyluhovat pod pokličkou 10 minut a přeceďte
  • užívejte 2-3x denně

Mast ze sušené natě

Mast připravíte i v zimě ze sušené natě zlatobýlu. Pomáhá při nehojících se ranách, bércových vředech, hemoroidech, zánětlivých stavech pokožky, ale i křečových žilách. Mast do pokožky vtírejte jemnými krouživými pohyby směrem od nohou k srdci – když ošetřujete křečové žíly. Na problematická místa ji používejte několikrát denně.

  • rozpusťte tři vrchovaté lžíce bambuckého másla (nejlépe nerafinovaného)
  • přidejte 2-3 polévkové lžíce nařezané natě zlatobýlu
  • ohřívejte na mírném plamenu asi 20-30 minut
  • přeceďte do kelímků

V případě, že chcete mít mast vláčnější, přidejte ještě dvě polévkové lžíce olejového macerátu. Třeba z bezu černého – návod na výrobu najdete tady. Nebo měsíčku lékařského. Obě zmíněné bylinky podporují hojení kůže a působí protizánětlivě.

Mast ze zlatobýlu obecného

Zlatobýl je vítanou pastvou pro včely. Když jsem ho na konci léta v lese sbírala, bzučelo to tam jako v úlu. Byla to nádherná podívaná…a ta vůně.

Zlatobýl obecný

Jestli právě teď potřebujete pomoc pro ledviny a trápí vás zánět močových cest, dopřejte si nálev ze zlatobýlu obecného nebo výše uvedenou bylinnou směs. Současně zpomalte, abyste mohli uslyšet, co na vás zevnitř volá.

Zastavte se, ať můžete vidět, že svět je dokonalý a vy jste jeho součástí. Pak se ve vás rozjasní světlo a jiskra radosti. Poznáte, že v každé roční době můžete prožívat radost a pohodu. Pomůže vám s tím Zahrada mysli.

Pusťte si video o zlatobýlu

O zlatobýlu jsem natočila video. Přehrajte si ho kliknutím níže. Další videa, která jsem pro vás o bylinkách natočila, najdete tady.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady