Lidově se mu říká sluníčko. Výstižný název, co říkáte? Na zahrádkách nás hned upoutá jeho zářivá barva. Vysejte ho k jahodám, rajčatům, okurkám, hrachu, mrkvi nebo bramborám. Podpoříte zdravý stav vaší půdy a budete mít po ruce cennou léčivou bylinku.
Uvedené plodiny nebudou trpět chorobami a napadením škůdců, se kterými se často potýkáme, když pěstujeme monokulturně. Také na svou zahradu přilákáte užitečné včely a čmeláky. Založte si bylinkový záhon, kde můžete současně pěstovat bylinky i zeleninu. Jak na to, se dočtete v článku.
O měsíčku je známé, že je to hojivá bylinka především na kůži. Olej, který si z něj můžete vyrobit, bude pokožku krásně pěstit. Zkuste ho nejen na potíže, ale taky pro radost z péče, kterou si ošetřením dopřejete. V každém případě vám dobře pomůže při nehojících se ranách, bércových vředech, žilní nedostatečnosti, ekzémech, lupénce, popáleninách, atd.
Sbíráme květ s kalichem nebo jen okvětní plátky za slunečného počasí nejlépe kolem poledne. Květy můžeme přidávat do jídel sušené i čerstvé. Používám je na hlávkový salát nebo salát z okurek, ale jistě můžete zkusit i jiné varianty.
Objevujte sami, kde měsíčkové květy krásně vypadají a skvěle chutnají. Nevynechávám jeho použití ani na sladké pokrmy – rozmixuji banán, přidám napražené kakao a posypu měsíčkovými květy. Lahoda nejen pro oči.
si vyrobíme už známým způsobem macerováním v kvalitním rostlinném oleji za oknem na slunném místě. Používám slunečnicový za studena lisovaný. Zavadlé květy (nebo ještě lépe usušené) naložíme do oleje asi na 14 dní a macerujeme ve skleněné nádobě (zavařovačce), kterou přikryjeme plátýnkem. Když použijeme čerstvé květy, je olej náchylný ke kažení.
Na půl litru oleje je třeba zhruba dvě hrsti květů. Občas se podíváme, jak to s měsíčkem vypadá. Pak přecedíme ideálně do tmavé lahve a necháme v temnu nebo v koupelně, abychom si nezapomněli měsíček užít.
Používám ho nejvíce jako pleťový olej. Lze jím ošetřit i celé tělo. Při používání oleje z měsíčku bude vaše pleť příjemně pěstěná, bez nevítaných kožních projevů. Péčí o své tělo také pečujete o svou duši.
Poté, co máme olej hotový, rozpustíme bambucké máslo a přidáme měsíčkový olej. O výrobě masti jsem už také psala v předchozích článcích o řebříčku a levanduli.
Ráda k němu přidávám i pár kapek éterického oleje, který také podpoří hojení a pěstění pokožky. Navíc mast krásně provoní. Můžete přidat třeba Geranium (Pelargonium graveolens), Kadidlovník (Bursera sacra), Ylang-ylang (Cananga odorata var. genuina).
Jestli potřebujete intenzivní hojení například v zažívacím traktu, povzbudit jaterní a žlučníkovou činnost, utišit bolestivé křeče nebo posílit slinivku břišní, udělejte si 14 denní kůru ze šťávy měsíčku.
Květy zalijete vlažnou vodou a necháte je přes den stát (asi 6 – 8 hodin). Potom rozmixovat, přecedit a dát si ráno a večer jednu polévkovou lžíci. Šťávou je dobré potírat i kůži na podporu hojení a pěstění. Vnitřně by šťávu neměli užívat těhotné a kojící ženy.
Z měsíčku můžeme připravit i tinkturu, která má delší dobu použitelnosti než výše uvedená šťáva. Květy přelijeme kvalitní pálenkou a necháme asi měsíc až dva vyluhovat. Poté scedíme a nalijeme do tmavých lahviček. Použití je možné zevně i vnitřně. Vnitřně užíváme asi 20 kapek 2 x denně při potížích žlučníku, jater, žilní nedostatečnosti, atd.
Připravíme si hrubozrnnou sůl (asi hrst), a zhruba dvě polévkové lžíce sušeného květu měsíčku. Měsíček přelijeme vřící vodou (asi 1/4 litru vody), a necháme asi 20 minut vyluhovat. Po vychladnutí smícháme se solí.
Směsí si natřeme celé tělo a krouživými pohyby lehce roztíráme, poté se osprchujeme. Ucítíme příjemný pocit očištěné jemné pleti. Neopakujeme moc často, ale někdy sami cítíme, že si chceme očistit tělo bylinkami i zevně.
Očistu těla můžeme podpořit i vnitřně celou řadou bylin. Budeme se pak cítit jako znovuzrození.