Pořiďte si Můj bylinkový diář 2022. K objednávce >>> tudy.

Řepík lékařský

Na slunečných loukách a stráních můžete právě teď najít kvetoucí řepík. Vyhledává spíše čisté prostředí, ale můžete si ho pořídit na zahradu a těšit se z jeho krásy i léčivých účinků. Na pěstování je nenáročný. Řepík se docela rychle rozrůstá a vyroste do výšky zhruba 150 cm, proto je dobré, když mu na zahradě dopřejete dostatek prostoru. V článku si přečtěte, jak vám řepík může pomoci, a co si z něj můžete vyrobit. 

Jak vám řepík pomůže

Řepík se obecně používá na trávicí potíže. Má protizánětlivé účinky, dobře pomáhá při chorobách žaludku, střev, jater i žlučníku. Je známý svými desinfekčními účinky na sliznice trávicího traktu a v ústech, kde dokáže hojit afty, dásně nebo zanícené mandle.

Sběr a sušení řepíku

Řepík můžete sbírat od června až do září. Sbírá se kvetoucí nať bez spodní dřevnaté části – odřežte asi 20 cm od země. Potom řepík sušte rozložený na sušáku nebo zavěšený ve svazcích. Velmi dobře a rychle schne. Usušený uskladněte v suchu a temnu.

Někdy se stává, že se řepík zaměňuje s mochnou husí. To zejména tehdy, když řepík teprve vyrůstá (podobnost listů), ale později, když uvidíte jeho mohutný vzrůst, už ho nezaměníte. Má také rozdílné květenství. Vidíte na fotce níže.

Jestli si potřebujete osvěžit, jak bylinky sbírat, sušit a skladovat, přečtěte si o tom článek.

Recepty z řepíku

Mast na křečové žíly i ekzémy

Mast z řepíku pomáhá na zánětlivou pokožku, při křečových žilách nebo bércových vředech. Použila jsem ji také na popáleniny a měla výrazně hojivý účinek. Můžete ji použít i na suchou a podrážděnou pokožku, dobře hojí i akné nebo ekzematickou pleť.

 • rozpusťte bambucké máslo a včelí vosk ve vodní lázni
 • přidejte čerstvou nebo usušenou kvetoucí nať řepíku
 • ohřívejte maximálně 20 minut na mírném plameni
 • přeceďte a nechte vychladnout

Aby byla mast účinná, je dobré také věnovat pozornost očistě těla zevnitř. Můžete užívat nálev z břízy, která výrazně detoxikuje organismus. Nebo si udělejte desetidenní očistu s přesličkou rolní.

Trvanlivost mastí

Mast nemusíte uchovávat v lednici. Vydrží i v pokojové teplotě, ale není dobré nechávat ji na přímém slunci (u okna, kam svítí slunce,.). Trvanlivost masti je obvykle taková, jaká je trvanlivost použitých přísad – bambuckého másla.

Když se podíváte na obal, vidíte, že bambucké máslo má trvanlivost obvykle jeden rok. Zkažená mast má žluklý zápach, potom už ji nepoužívejte. Na výrobu mastí doporučuji nerafinované bambucké máslo, které je samo o sobě hojivé a předá pokožce účinné látky.

Nálev z řepíku

Nálev použijte v případě potřeby při zažívacích potížích: nadýmání, průjmy, bolesti břicha, nedostatečné trávení, poruchy metabolismu. Dále na zlepšení chuti k jídlu, při únavě, na posílení imunitního systému a zlepšení srdeční činnosti.

 • čerstvou nebo usušenou kvetoucí nať přelijte horkou vodou
 • nechte vyluhovat 10-15 minut
 • přeceďte a popíjejte několik šálků denně

Vnímejte své moudré já

Vnímejte sami sebe, svou duši, tělo a jeho nápovědu. Sami ucítíte, jak konkrétně vám bude bylinka pomáhat a kolik jí potřebujete. Tím se řiďte i tehdy, když jdete bylinky sbírat.

Všichni v sobě máme moudrou sílu, která nás vede. Stačí, když se zastavíme a naučíme se ji vnímat.

Tinktura z řepíku

Užívejte ji na posílení imunity, trávení, chuti k jídlu, při vyčerpání, bolestech v krku, angínách, při poruchách metabolismu nebo na celkové posílení organismu. Tinkturu z řepíku můžete užívat dvakrát až třikrát do roka jako kúru podporující trávicí činnost.

 • hrst kvetoucí natě (usušené nebo čerstvé) zalijte kvalitní pálenkou
 • nechte macerovat 3-5 týdnů a přeceďte
 • užívejte 20-30 kapek několikrát denně v případě potřeby

Kloktadlo a víno z řepíku

Kloktadlo – odvar

Připravujte nejlépe vždy čerstvé. Při potížích vyplachujte ústa a kloktejte několikrát denně. Jestli trpíte potížemi s dásněmi, řepík vám může být dobrým pomocníkem. Užívejte ho současně vnitřně jako nálev.

 • 2 čajové lžičky kvetoucí natě zalijte menším množstvím studené vody
 • přiveďte k varu a povařte 20 minut pod pokličkou, potom přeceďte
 • kloktadlo se užívá při angínách, bolestech v krku, aftech, zanícených dásních
Víno na lepší trávení

Pomůže vám při zažívací nedostatečnosti, přetížení organismu, špatném nebo pomalém trávení.

 • jednu hrst kvetoucí natě zalijte 1/4 litrem červeného vína
 • nechte macerovat 10-14 dní na světlém místě a přeceďte
 • užívejte po jídle 1-3 lžíce několik dní

V létě sbíráme řadu léčivých bylinek, které se můžeme naučit znát a používat. Připravila jsem pro vás online kurz, kde vám ukážu, jak s bylinkami pracovat, co z nich můžete vyrobit pro zdraví těla i vaší duše. Přidejte se k dalším bylinářům, kteří se to už naučili.

Kliknutím SEM získáte další informace a možnost přihlásit se.

Ať vám letní čas přináší radost.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online kurzu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v kurzu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v kurzu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře