Něžná, ale silně působící rostlinka, kterou můžeme vidět hojně na loukách až do podzimu. Sbírá se od června do září celá nať. Obsahuje látky, pro které je považován za nejvýrazněji léčivě působící bylinku na ženské obtíže. Působí protizánětlivě, močopudně, mírní bolesti, hojí trávicí trakt. Ve formě obkladů pomáhá detoxikaci, hojí zanícené rány na kůži a při potížích v dutině ústní mírní zánětlivé procesy.
Z řebříčku si v létě ráda dopřávám tuto šťávu na pročištění krve. (Můžete si ji vyrobit i ze sušené nati řebříčku v zimě – nechte ji asi 1/2 hodiny namočenou ve vlažné vodě a teprve poté rozmixujte.)
Získáte skvělý pročišťující nápoj, který lze použít i při trávicích obtížích, jako jsou bolesti žaludku, průjmy, potíže v oblasti močového systému a ledvin, žlučníku i jater. Díky tomu (působení v oblasti jater) také pomáhá zmírňovat menstruační potíže.
K výrobě masti a oleje používám vždy kvalitní za studena lisovaný olej, např. mandlový, meruňkový, slunečnicový, atd… Mast vždy vyrábím z bambuckého másla, nepoužívám vazelínu ani sádlo. Ale o tom už jsem psala také v předchozím článku o levanduli.
Olej pomáhá vyhojit kožní defekty, špatně hojící se rány a místa, kde potřebujete protizánětlivý účinek. Protože hojí kůži, udělejte si z oleje občas i zábal na vlasy a vlasovou pokožku. Současně užívejte šťávu na pročištění krve z řebříčku.
Mast dobře hojí hemoroidy, popraskané paty a další nepříjemné nehojící se kožní projevy.
Do salátu je vynikající čerstvý řebříček. Ale někdy i v zimě zatoužím po jeho chuti a posypu si sušeným květenstvím salát. Výborná je kombinace s rajčaty, která jsou sladká a řebříček dodá salátu pikantnost. O tom, že se tímto salátem také léčíte, ani zdůrazňovat nemusím… Řebříček je hořký až trpký, ale ke konci ucítíte nasládlou chuť.
Pokud potřebujete hojivý účinek na kůži a olej ještě nemáme hotový, připravte si obklad. Hrst řebříčkové natě povařte v 1/2 litru vody a po vychladnutí přeceďte. Přikládejte na otoky, zhmožděniny, bolestivá místa, nebo na oblast jater, kde tak podpoříte detoxikaci organismu. Hojení usnadníte nastavením své mysli na hojivý proces.
Užijte si řebříček nejen pro jeho léčivé vlastnosti, ale i pro radost a spojení s přírodou, které můžete zažít při užívání rostlin pro podporu očištění těla.
Čerstvé i sušené květy a listy můžete žvýkat. Hojí tak celou dutinu ústní, mírní záněty v celém trávicím ústrojí, ale také když se objeví afty, potíže s dásněmi, apod.
Řebříček není doporučován k dlouhodobému užívání – je to velmi silná bylinka. Vnímejte tedy své tělo, které vám samo napoví, jak dlouho tuto bylinku užívat.
Pokud trpíte opakovanými neduhy v ženském těle a necítíte se právě teď zrovna fit, přidejte se do programu Zdravá žena.
Ať se máte ve svém těle krásně a jste Zdravá žena.