Řebříček obecný – ženská a hojivá bylinka

Něžná, ale silně působící rostlinka, kterou můžeme vidět hojně na loukách až do podzimu. Sbírá se od června do září celá nať. Obsahuje látky, pro které je považován za nejvýrazněji léčivě působící bylinku na ženské obtíže. Působí protizánětlivě, močopudně, mírní bolesti, hojí trávicí trakt. Ve formě obkladů pomáhá detoxikaci, hojí zanícené rány na kůži a při potížích v dutině ústní mírní zánětlivé procesy.

Recepty z řebříčku

Řebříčková šťáva na pročištění krve

Z řebříčku si v létě ráda dopřávám tuto šťávu na pročištění krve. (Můžete si ji vyrobit i ze sušené nati řebříčku v zimě – nechte ji asi 1/2 hodiny namočenou ve vlažné vodě a teprve poté rozmixujte.)

  • Natrhejte hrst natě řebříčku a dejte do 1/2 litru studené vody,
  • rozmixujte a přeceďte.

Získáte skvělý pročišťující nápoj, který lze použít i při trávicích obtížích, jako jsou bolesti žaludku, průjmy, potíže v oblasti močového systému a ledvin, žlučníku i jater. Díky tomu (působení v oblasti jater) také pomáhá zmírňovat menstruační potíže.

Řebříčkový olej

K výrobě masti a oleje používám vždy kvalitní za studena lisovaný olej, např. mandlový, meruňkový, slunečnicový, atd… Mast vždy vyrábím z bambuckého másla, nepoužívám vazelínu ani sádlo. Ale o tom  už jsem psala také v předchozím článku o levanduli.

  • Květy naložte do kvalitního oleje a nechte působit za oknem na slunci asi 14 dní až tři týdny – přikryjeme pouze plátýnkem,
  • občas se podívejte, jak se bylince v oleji daří,
  • přeceďte a nalijte do tmavých lahví; uchovejte v temnu.

Olej pomáhá vyhojit kožní defekty, špatně hojící se rány a místa, kde potřebujete protizánětlivý účinek. Protože hojí kůži, udělejte si z oleje občas i zábal na vlasy a vlasovou pokožku. Současně užívejte šťávu na pročištění krve z řebříčku.

Z oleje si vyrobíme mast:

  • Ve vodní lázni rozpusťte bambucké máslo, přidejte hotový řebříčkový olej – dvě polévkové lžíce na 150 ml bambuckého másla,
  • můžete přidat i pár kapek éterického oleje z heřmánku, který také jako řebříček obsahuje léčivý azulen.

Mast dobře hojí hemoroidy, popraskané paty a další nepříjemné nehojící se kožní projevy.

Květy i listy do salátu

Do salátu je vynikající čerstvý řebříček. Ale někdy i v zimě zatoužím po jeho chuti a posypu si sušeným květenstvím salát. Výborná je kombinace s rajčaty, která jsou sladká a řebříček dodá salátu pikantnost. O tom, že se tímto salátem také léčíte, ani zdůrazňovat nemusím… Řebříček je hořký až trpký, ale ke konci ucítíte nasládlou chuť.

Obklady z řebříčku

Pokud potřebujete hojivý účinek na kůži a olej ještě nemáme hotový, připravte si obklad. Hrst řebříčkové natě povařte v 1/2 litru vody a po vychladnutí přeceďte. Přikládejte na otoky, zhmožděniny, bolestivá místa, nebo na oblast jater, kde tak podpoříte detoxikaci organismu. Hojení usnadníte nastavením své mysli na hojivý proces.

Tinktura z řebříčku

  • Do skleněné zavařovačky napěchujte květenství a zalijeme pálenkou,
  • nechte za oknem působit na sluníčku asi měsíc a přeceďte,
  • užívejte po kapkách (20 kapek 2x denně) při ženských potížích – menstruační poruchy – bolestivá menstruace, nadměrné krvácení, žaludeční a jaterní nedostatečnosti, křečových žilách, únavě, vyčerpání.

Užijte si řebříček nejen pro jeho léčivé vlastnosti, ale i pro radost a spojení s přírodou, které můžete zažít při užívání rostlin pro podporu očištění těla.

Květy nebo listy na hojení

Čerstvé i sušené květy a listy můžete žvýkat. Hojí tak celou dutinu ústní, mírní záněty v celém trávicím ústrojí, ale také když se objeví afty, potíže s dásněmi, apod.

Řebříček není doporučován k dlouhodobému užívání – je to velmi silná bylinka. Vnímejte tedy své tělo, které vám samo napoví, jak dlouho tuto bylinku užívat.

Pokud trpíte opakovanými neduhy v ženském těle a necítíte se právě teď zrovna fit, přidejte se do programu Zdravá žena.

Ať se máte ve svém těle krásně a jste Zdravá žena.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online kurzu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v kurzu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v kurzu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře