Mateřídouška úzkolistá

Všimla jsem si, že mateřídouška je přijímána velmi vřele a s oblibou. Je to zřejmě způsobeno i její nádhernou vůní, která je něžná, ale zároveň výrazná a silná. Když si vzpomenete na vůni mateřídoušky, všimněte si, co se vám vybaví. Jaký je to pocit? Možná vnímáte přijetí, bezpečí a poklid.

Taková možná byla i vzpomínka na dětství, když jste od maminky dostali mateřídouškový čaj na kašel. A pak jste se brzy uzdravili a bylo vám dobře i na duši… Mateřídouška přináší pocit něhy, péče a nostalgie dětství. Je s námi ve spojení tímto jemným poutem, které i teď můžeme opečovat a hýčkat ho. 

Jak pomáhá mateřídouška

Odedávna se mateřídouška sbírá na posílení žaludeční činnosti, při nadýmání, nechutenství, bolestech hlavy, vyčerpání, podzimních virózách, kašli, zahlenění, ulevuje i při ucpaných dutinách a dalších dýchacích a žaludečních potížích. Užívá se také formou kloktadla při bolestech v krku nebo zánětech dásní, protože má výrazné desinfekční účinky.

Zevně se z ní dá připravit obklad na zanícenou pokožku, nehojící se rány nebo kloubní a revmatické potíže. Můžete si ji nasušit také do jídel nebo z ní připravit bylinkový ocet na dochucení pokrmů. Mateřídouška není určena pro dlouhodobé užívání, je to silně působící bylinka.

Sběr mateřídoušky

Sbírejte ji ideálně za poledneslunečného počasí. Sběr provádějte za pomocí nůžek, abyste nepoškodili mělce kořenící systém a nevytrhli celou bylinku. Při sběru odstřihnu několik cm od země a na místě vždy nechám dále růst několik rostlinek pro hmyz, který ji opyluje.

Olej z mateřídoušky

Oblíbeným receptem bude zřejmě krásně voňavý olej z mateřídoušky. Vyzkoušejte ho na bolestivé svaly a klouby. Thymol, který mateřídouška obsahuje, pomáhá prokrvovat svaly a tlumí bolestivost kloubů. Olej můžete použít také při virózách – potom s ním potírejte oblast zad, hrudníku a plosky nohy.

 • zavadlou kvetoucí nať mateřídoušky ponořte do kvalitního slunečnicového oleje
 • nechte macerovat 2-3 týdny a hotový macerát přeceďte
 • uchovejte v tmavých lahvičkách nebo v temnu

Nálev z mateřídoušky – čaj

Nálev má desinfekční účinky, používá se při virózách, bronchitidách, zahlenění, kašli, pomáhá stimulovat i žaludeční činnost. Jak sami vidíte, mateřídouška je velmi účinná bylinka, ale není dobré ji užívat dlouhodobě ani ve vysokých dávkách.

 • čajovou lžičku usušené nebo čerstvé kvetoucí natě mateřídoušky spařte horkou vodou
 • nechte vyluhovat pod pokličkou 10 minut a přeceďte

Nálev má krásnou zlatavou barvu a příjemně voní. Dávkujte ho s rozumem a s ohledem na svůj zdravotní stav i potřeby vašeho těla. Tím, že své tělo vnímáte, mu nejvíce prospějete.

Tinktura z mateřídoušky

Také tinktura je oblíbenou formou při užívání bylinek. Tinkturu můžete užívat přímo na lžičku a pak ji zapijte vodou nebo ji nakapejte do sklenky s vodou. Obvykle se užívá několik kapek vícekrát za den, například 10-30  kapek 1-3x denně.

Ale i v tomto případě vnímejte své tělo, které vám nejlépe napoví, jaké dávkování potřebuje. Každý z nás má jiný metabolismus i potřeby, proto neexistuje jedno správné doporučení pro každého.

 • čerstvou nebo usušenou kvetoucí nať zalijte lihem nebo pálenkou
 • macerujte 2-4 týdny na světlém místě a poté přeceďte

Na 1/2 litru pálenky přidejte 2-3 hrsti kvetoucí natě. Tinktura je vhodná i na zevní ošetření – jemnou masáž bolavých kloubů a svalů, podobně jako olej z mateřídoušky, ale také se užívá při žaludečních nebo dýchacích potížích. 

Mateřídouškový sirup s medem

Mateřídouškový sirup s medem je lahodný a účinný při bolestech v krku, dýchacích potížích a podzimních virózách, ale není dobré ho nadužívat – jak už jsem zmínila výše, mateřídouška je velmi silně působící bylinka.

Sladké sirupy z bylinek často svádí ke každodennímu užívání – přidávají se do vody k pití. Ale nedoporučuji je užívat jako běžné pití, pouze v případě potřeby.

 • kvetoucí nať mateřídoušky přelijte horkou vodou
 • nálev nechte vyluhovat pár hodin a pak přidejte med
 • mírně ohřívejte, aby došlo k rozpuštění medu a spojení s nálevem
 • nechte vychladit a přelijte do dobře vymytých lahví

Na 2 díly medu přidejte 1 díl bylinného nálevu. Sirup užívejte v případě potřeby třeba v podzimním čase při bronchitidách, virózách, žaludečních potížích, nehutenství a únavě.

Letní čas bylinek a vůní

Mateřídoušku můžete kombinovat s dalšími bylinkami na podporu trávení a dýchání. Vyrobte si v letním čase i z dalších bylinek recepty pro své zdraví, které vám pomohou. Recepty jsem sepsala do kurzu o bylinkách – tady. 

Přeji vám hezký čas provoněný voňavými bylinkami. 

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online kurzu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v kurzu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v kurzu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře