Doba časného jara nás zve ke znovuzrození. V zimě jsme nabírali síly, odpočívali, a nyní je čas pustit se do tvoření nového. Tvůrčí sílu pocítíme na každém kroku v přírodě. Země ožívá drobnými lístečky orsejí, jahodníků. U potoka najdeme mokrýš nebo blatouchy.
Projděte se brzy na jaře v lužním lese, nejspíš tam uvidíte kvést plicník lékařský. Kolem čistých potoků dokáže vytvářet hustý porost, který doplňují další časně jarní bylinky, které mají rády vlhko.
Plicník lékařský, lat. Pulmonaria officinalis má na listech bílé skvrny (podívejte se na fotografii níže). Květy má růžové až modrofialové. Často uvidíte také plicník tmavý, což je další druh plicníku, který také můžete sbírat pro jeho léčivé účinky. Ten na listech skvrny nemá (vidíte na dalších fotografiích).
Oba plicníky uvidíte kvést v dubnu, ale při mírnější zimě vyrůstá a kvete už během března. Někdy bývá vidět až do května. Všimněte si, že plicník vypadá podobně jako prvosenka, ale nemá žluté květy.
Už v dřívějších dobách byl plicník lékařský obvyklou bylinou komerčně vyráběných směsí na podporu vykašlávání při zánětu průdušek.
Používá se na podporu a očistu plic, jak napovídá jméno této bylinky.
Plíce/dech symbolizují propojení s duchovní silou. Nádech znamená přijetí, výdech odevzdání.
Plicník pomáhá na choroby dýchacích cest, má protizánětlivé účinky, čistí a podporuje činnost lymfatického systému a sliznic. Jeho hojivé účinky pocítíme i v oblasti zažívacího systému.
Zevně se formou obkladů používá na rány, hemoroidy, hojení pokožky, nebo jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní a aftech.
O této krásné jarní bylince je dobré vědět, že se užívá pouze krátkodobě, tedy nejlépe při akutních potížích několik týdnů. Také není vhodnou bylinkou pro děti, ani kojící a těhotné ženy.
Hlas vašeho těla vám jasně napoví, že je čas s užíváním přestat. Vnímejte sami sebe a propojte se s moudrostí přírody.
Nálev si připravte, pokud máte potíže ze zahleněním, trápí vás zánět průdušek, potřebujete podpořit vykašlávání, činnost lymfy, trávicího systému.
Kvetoucí nať spařte horkou vodou a nechte vyluhovat 15-20 minut pod pokličkou. Poté nálev přeceďte. Nebo si můžete připravte odvar – bylinku povařte pod pokličkou několik minut, nechte vyluhovat a poté přeceďte. Kvetoucí nať si můžete nasušit do zásoby.
Tinkturu použijte při bronchitidě, na podporu vykašlávání, při zánětlivých stavech, astmatu. Kvetoucí nať zalijte lihem nebo pálenkou a nechte vyluhovat několik týdnů. Poté macerát přeceďte a uchovejte v temnu.
Později (třeba na podzim a v zimě) můžete tinkturu vnitřně použít v době viróz při potížích s dýchacími cestami. Také tinkturu neužívejte dlouhodoběji, ale pouze na akutní stavy.
Plicník můžete použít jako jedlou bylinku. Občas přidejte kvetoucí nať do salátů. Jeho chuť je příjemná a dá se dobře kombinovat třeba s hlávkovým salátem, okurkami, jarními ředkvičkami. Květy jsou hezkou ozdobou salátu, který vás navíc bude hojit.
Při užívání čerstvých bylinek do jídel taktéž používejte svůj zdravý rozum a vnímejte své tělo i nastavení. Pak vám bylinky mohou prospět a vy se budete cítit fit a budete zdraví.
Přichází další jaro. My milovníci bylin a přírody se zase pustíme do sběru, sušení a vyrábění. Načerpejte další inspiraci a přečtěte si článek o sušení, skladování a sběru bylin v článku.