Světlík lékařský

Světlík

Na konci léta, když už pomalu přestává kvést i řebříček, a začne dozrávat rakytník, šípky, aronie a hložinky, začíná kvést světlík lékařský. V místech, kde ho nacházím, jsou louky hustě poseté drobnými bílými kvítky až do pozdního podzimu. 

Sběr a sušení

Světlík sbírejte šetrně. Tato bylina má docela mělký kořenový systém, a snadno se vytrhne i s kořínky. Sbírejte celou kvetoucí nať. Sušit by se měl co nejrychleji. Pokud nemáte dostatečně suché a větrané místo, použijte sušičku a sušte nať do 40°C. Jakmile je světlík dobře usušený, uskladněte ho nejlépe ve skleněné zavařovačce.

Mám to štěstí, že světlík roste kousek od mého bydliště, přestože je jeho výskyt častější ve vyšších nadmořských výškách. Nejspíše ho najdete v čistém prostředí, protože má rád čisté spodní vody. Každý z nás má moc ovlivnit a přispět k tomu, abychom kolem sebe tvořili lepší místo pro život.

Všimněte si, jaké přípravky používáte v domácnosti na mytí nádobí, praní prádla, čím se sami umýváte. Jsou to přípravky, které jsou šetrné k přírodě? Ohleduplní k životnímu prostředí můžete být i při konání na své zahradě. Herbicidy a pesticidy také znečišťují spodní vodu a není potřeba je používat.

Inspirujte i blízké ve vašem okolí a podělte se s nimi o vaše tipy. Pomůžete tím nejen sobě, ale i okolí, ve kterém žijete. A pak si třeba světlík nasbíráte hned za domem… Jestli vás takové tipy zajímají a sami je neznáte, podívejte se na článek.

Léčivý světlík

Světlík je známá vynikající léčivka především na oči. Bylinky, které dobře působí na oční choroby, hojí také jaterní tkáň. To je i případ světlíku. Pomáhá i při překyselení organismu, bronchitidách, psychickém vyčerpání, posiluje trávení, žaludeční činnost, působí protizánětlivě, snižuje krevní tlak. Může se užívat i dlouhodobě a mohou ho i těhotné a kojící ženy.

Recepty ze světlíku

Odvar z kvetoucí natě

odvar ze světlíku

Ze sušené nebo čerstvé natě připravujeme pro vnitřní užití nejčastěji odvar, ale také nálev. Odvar připravujte pro vnitřní užití a nálev na ošetření očí a pleti zevně. Odvar použijte také jako kloktadlo při potížích s dásněmi, bolestech v krku, virózách.

  • polévkovou lžíci zalijte 1/4 litrem studené vody
  • přiveďte k varu a povařte 2-3 minuty pod pokličkou
  • nechte 10 minut vyluhovat a přeceďte
  • popíjejte příjemně teplý

Nálev ze světlíku

Nálev použijte jako pleťovou vodu k omývání. Pomáhá při nečisté pokožce, při potížích se sklonem k akné. Pleť ošetřujte několikrát denně, alespoň ráno a večer. K tomu vnitřně užívejte zeleninovou šťávu z červené řepy a mrkve. Nálev přikládejte i na oteklá oční víčka, při zánětu spojivek, ječném zrnu, únavě očí.

  • polévkovou lžíci kvetoucí natě přelijte 1/4 litrem vody
  • nechte 15 minut vyluhovat pod pokličkou
  • přeceďte a nechte vychladnout na teplotu těla

Světlíkové víno

SVĚTLÍKOVÉ VÍNO

Při psychickém vyčerpání, pocitu přepracovanosti, špatném zažívání, na podporu imunity, si připravte světlíkové víno. Nať zalijte bílým vínem. Už po pár dnech bude mít víno růžovou barvu.

  • 5-6 lžic sušené natě světlíku zalijte 1/2 litrem bílého vína
  • nechte macerovat 10 dní na světlém místě a přeceďte
  • užívejte malou sklenku denně před spaním po dobu 2 týdnů

Kapsle se světlíkem

BYLINNÉ KAPSLE

Dobře usušenou světlíkovou nať podrťte v hmoždíři a naplňte do kapslí. Kapsle užívejte při podzimní a jarní očistě těla, očních potížích, na podporu dýchání, při zahlenění průdušek. Dobře je zapijte vodou. A pokud ve vašem okolí světlík nenajdete, ale cítíte, že je to ta vhodná bylinka pro vás, můžete si ho pořídit v andělském e-shopu tady.

Myslím, že už pohled na světlík je hojivý…

Ať se vám daří. Přeji vám hezké dny a vše dobré.

O světlíku lékařském jsem z krásné louky natočila video. Podívejte se kliknutím na odkaz níže.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady