Kdo jsem

bylinářka

Linda Mahelová

Od dětství mě obklopovali blízcí, kteří se zabývali zahradami a rostlinami.

Děda byl zahradník, babička měla velkou čarokrásnou zahradu s nádherným zákoutím, kam jsem se chodila schovávat, snít si... Mamka pro mě byla vždy inspirací, jak vytvořit příjemný domov se spoustou květin ve váze, krásných květinových dekorací, uměním používat zeleninu a rostliny jako jídlo. A táta mi ukazoval bylinky. Vzpomínám si na naše společné procházky v přírodě, když mě bylinky učil znát.

Byl to můj začátek cesty k umění milovat všechno přirozené, krásné, kvetoucí, jedlé, barevné, vonící trávou a zemí... Moc ráda na radostné dny dětství obklopena bylinami a báječnými lidmi vzpomínám. 

Dnes vnímám každé roční období jako dar.

Stále se učím, příroda je mou studnicí inspirace. Pochopení zákonitostí přírody se pro mě stalo cestou ke spokojenému životu.

Ne vždy, jsem se cítila propojena se svým životem tak naplno, abych se z něj mohla radovat. Nerozuměla jsem tomu, proč je valnou částí společnosti vnímáno udržování záhonků v bezplevelném stavu jako to pravé ořechové. Sama jsem se vnitřně sebe ptala, proč je to venku kolem v přírodě tak krásné a pestré, divoké, a přece všechno roste a vydává plody.  Proč je to na zahradě jinak? A má to nějaká pro mě prapodivná pravidla...

Aromaterapie, bylinkářstí, permakultura.

Našly si mě dva obory. Permakultura je systém, který pomáhá trvalé udržitelnosti. Abych měla pro permakulturu mysl otevřenou, prošla jsem řadou vzdělávacích kurzů a seminářů, kde jsem našla své AHA momenty. Jsem za to vděčná, protože jsem také objevila, že mě vzdělávání přirozeně baví, ale státní systém ve mě tento přirozený pud zničil. Trvalo mi dlouho, než jsem ho v sobě opět pocítila a mohla se z něj radovat.

Vím, že klíčem k tomu, abychom si užívali života, je zažehnout v sobě znovu jiskru dítěte, které objevuje svět s otevřenýma očima a srdcem. Nesmyslně netrvat a nelpět na striktních dogmatických domněnkách, že zahrada musí mít záhonky podle pravítka, dokonalý anglický trávník dle požadavků našich sousedů a případných plevelů se samozřejmě zbavíme chemickými zbraněmi.

Tím se zbavujeme také své moci nad sebou. Odevzdáváme se automaticky principu, kterému jsme podlehli jaksi ze zvyku. Takřka nepozorovaně nás ovládá, aniž bychom si toho byli vědomi a skutečné řešení nám chybí. Když se oprostíme od těchto nánosů, můžeme v sobě pocítit zázrak jedinečnosti jako lidské bytosti, která je svobodná, moudrá a láskyplná. 

Dalším milníkem na mé cestě byla Aromaterapie. Obor, který si mě nesmírně získal. Propojil pro mě pochopitelnou část vůní a emocí, jako systému, který funguje v lidském mozku a objasňuje skryté záhady. Na Institut aromaterapie mě zřejmě dovedla intuice. Když mi táta odešel, tak jsem se nějak probudila zpět, jakoby mi "shora" poslal do hlavy to, co mám přinášet lidem. Znovuzrodila jsem se zpět do"svých" bylin a vůní. "Tati, děkuju ti."

Devatenáct let jsem pracovala jako manažerka kytarového virtuosa Štěpána Raka, kterého jsem inspirovala k napsání cyklu skladeb pro čaje a vůně. Je mou velkou radostí, že téma čaje je zhudebněno a vydáno na krásném CD Chvála čaje. Na CD Svět vůní se teprve čeká, všechno má svůj čas. 

Když jsem viděla, jak mně pomáhá zbavit se zátěží, kterou nám automaticky nastavila společnost, toužila jsem, aby se i další podobně naladění lidé dozvěděli o souvislosti svého vztahu k sobě a vztahu s přírodou. Začali tuto schopnost rozvíjet, kultivovat a dělat tak svět okolo sebe i pro sebe lepším místem.

Pokud s vámi tato myšlenka rezonuje, budu ráda vaší průvodkyní.

Co na mém webu najdete

Moje oblíbené téma: Očista bylinkami

Víte, které bylinky vám s očistou těla pomohou?

Bylinkový kalendář

Pořiďte si pomocníka, který vám bude sloužit po celý rok.

Bylinkové měsíčníky

Od března pro vás připravuji na každý měsíc nový bylinkový měsíčník s tipy a recepty o bylinkách.

Zahrada mysli

Můžete se celoročně toulat mezi bylinkami, vůněmi, a uvidět, že vaše mysl je rozkvetlá zahrada... Ocitněte se ve světě spokojenosti a zdraví.

Vůně bylin

Můj oblíbený online program. A účastníci, kteří jím už prošli, ti ho také mají rádi:) Připravte se na bylinkovou sezónu. Naučte se vyrábět masti, tinktury a další bylinkové dobroty.

Můj bylinkový diář

Inspirace o bylinkách na celý rok v tištěné podobě. Ke každému ročnímu období a měsíci najdete v diáři recepty na bylinkové tvoření, inspirace a krásné ilustrace.

 

Co říkají čtenáři mých e-booků a účastníci programů:

Krásný den, Lindo! Srdečně Vás zdravím. Přihlásila jsem se do Vašeho on-line kurzu a jsem nadšená! Děkuji. Jsem nadšená ale také z toho, že jsem na internetu narazila právě na Vás. Hledala jsem nějaký bylinkářský kurz, protože se o byliny zajímám vlastně už do dětství (teď je mi 50). Ale teď jsem tím přímo posedlá:-) Otevřela jsem si spoustu odkazů a na jeden on-line kurz jsem se už málem přihlásila, když mi "něco" řeklo, ať se zkusím ještě podívat dál. A v tom to přišlo: rozklikla jsem odkaz s Vaší nabídkou a bylo vymalováno. Vy jste totiž můj člověk, a když čtu Vaše texty, mám pocit, jako kdyby to promlouvala moje duše. Tyto měsíce se mi děje totiž přesně to, o čem Vy píšete. Najednou se mi svět bylin venku v přírodě víc a víc začíná otevírat, sbírám byliny, kolem kterých jsem dřív chodila s klapkami na očích a navíc s nimi začínám cítit nádherné propojení.

Jsem šťastná, že jsem narazila na internetu právě na Vás, protože cítím, že jste moje krevní skupina. Děkuji, děkuji a děkuji a přeji Vám spoustu nádherných chvil s bylinkami. Milá Lindo - mějte se krásně! S přátelským pozdravem

Marcela Kořínkováúčastnice kurzu Vůně bylin

Linda je nejenom bylinkářka, ale má i úžasný dar předávat dary přírody dál a ukazovat nám souvislosti s lidskou duší. Procházím si kurz Očista těla kořeny a dochází mi, jak jsou kořeny ve všech směrech důležité. Symbolické i reálné.

Moc se mi líbí, že konečně poznávám bylinky a jejich kořeny, které jsem dlouho vyhazovala jako plevel. Jako kdybych se po letech seznámila se sousedy. Roky jsem je míjela, a teď konečně vím, co jsou zač. Že mi pomůžou v kuchyni, nebo dodají energii.

Objevuji jak udělat tinktury a oleje a jak zmírnit jarní únavu.A tak nastává první jaro, kdy mé výlety do přírody budou mít další smysl, a těším se na výsledek.

Andrea

Začala jsem v polovině ledna s bylinkami. Neuvěřitelně mě překvapily, netušila jsem, že na mě budou až takto působit. Pila jsem 14 dní uvedené bylinky dvakrát, někdy třikrát denně šálek. Asi po třech dnech jsem cítila, jak se tělo čistí, metabolismus začal pracovat na plné obrátky, zhubla jsem a občas i cítila ledviny, jako by se probudily.

Děkuji, že mi program opravdu pomáhá a pomůže i v budoucnu a moc se mi vše líbí, od přehledných a oku lahodících stránek, přes návodná videa až po Tvůj krásný uklidňující hlas, Lindo :-)

Nina

Lindo, ráda bych Vám touto cestou poděkovala za to, že do mého života přinášíte velkou porci úlevy i síly. Váš program mě přivádí k vlastnímu tělu i mysli. S radostí se poznávám a konečně si užívám intimní prožívání života tady a teď.

S laskavostí Vám vlastní jste mi umožnila vnímat, jak beru svůj osud do vlastních rukou a svobodně se rozhoduji. Všem tento program doporučuji, protože nám dává tolik potřebné pohlazení i podporu na cestě osobního růstu a poznávání vlastních možností. Linda je profesionální průvodce a přítel pro každého, kdo se rozhodl, že chce žít svůj život plně a v souladu se svou přirozeností.

Kristýna

Milá Lindo, chci moc poděkovat za program Vůně bylin.😊 Je to krásně srozumitelné, úžasně zpracované, vždy přesně hned najdu co potřebuji. Už se nesmírně těším na sběr bylinek a tvoření z nich. Bylinky miluji, jen jsem nevěděla jak s nimi přesně naložit a tak jsem si přála , aby se tyto informace ke mně dostaly... a ejhle narazila jsem na tento program!.😊

Děkuji mockrát a přeji krásnou neděli! Jsem moc ráda, že jsem vás našla...

Alena Krocová

Díky Vám a Vaším programům se mi otevřel úplně jiný svět a učí mě vnímat přírodu zcela jinak, než jsem doposud byla zvyklá. A vlastně ne jen přírodu, ale všechno kolem sebe a hlavně samu sebe. Dřív, když jsem vyrazila na procházku do lesa, tak jsem cestu jen proletěla. Teď je to jiné. Už se umím ztišit, zastavit, naslouchat a vychutnávat vše kolem všemi smysly.

V programu je přesně to, co jsem potřebovala. Je úžasné vědět na co, která bylinka je, ale co s ní pak dál, to už málokterý klasický herbář prozradí. Vaše rady a různé impulzy během toho půl roku, co se účastním vašich programů, přicházely až nečekaně načasovaně.

Ještě jednou moc děkuji, že se o své zkušenosti a znalosti máte snahu dělit dál a předáváte je takovouto lidskou formou, která je mi skutečně blízká. Mějte se moc krásně.

Lucieúčastnice programu Vůně bylin a Zahrada mysli

Přeji příjemný den, chci Vám moc poděkovat za Váš skvělý kurz. Jsem nadšená, je mi už přes 60, ale tak pěkně a promyšleně zpracovaný kurz jsem dlouho neviděla. Jsem moc ráda, že jsem se přihlásila, určitě budu aktivně využívat. Bylinky mne vždy přitahovaly, Váš přístup a systém jsou úžasné. Jste skvělá, přeji Vám pohodu a hodně energie k další práci.

Ludmila Cholevováúčastnice programu Vůně bylin

Z programu Vůně bylin jsem nadšená. Miluji přírodu a často si sama vyrábím různé domácí produkty a suším bylinky. V programu není o inspiraci nouze. Už se moc těším na příští jaro, až si nasbírám bylinky, které jsem zatím opomíjela a udělám octy, oleje a maceráty. Zaujaly mě i tinktury a tipy na využití bylinek v kuchyni. Program je přehledný a pěkně zpracovaný, doplněný krásnými fotografiemi. Jeho rozdělení je ucelené, rozmanité a je vidět, že Linda je opravdová odbornice. Moc se mi líbí i herbář pro ty, kteří úplně neznají všechny bylinky. Krásně ho dolaďují i zvolené fonty :)

Dita Breberováterapeutka a lektorka

Jsem opravdu nadšená, program Vůně bylin mě doslova nadchnul. Je to pastva pro oči, potěcha pro duši a množství úžasných receptů pro tělo. Sama si vyrábím z bylinek domácí tinktury, krémy a jídla, ale tak široká škála mne příjemně překvapila. Je tam množství bylinek i pro mne neznámých a netradičních. Našla jsem zde spoustu receptů a rad. Úplně mne uchvátila sekce ročních období. Je za tím vidět obrovské množství skvěle odvedené práce. Vřele to doporučuji všem začátečníkům i pokročilým zájemcům o bylinky. Každý si tam najde to svoje. Děkuji moc.

Andrea Novotnámaminka, blogerka

Newsletter na váš e-mail

Zajímají vás bylinky a chcete dostávat nové články e-mailem? Přihlaste se k odběru newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit prostřednictvím odhlašovacího odkazu, který je v patičce každého e-mailu. 

Sledujte Provoněný den na Pinterestu

Na Pinterestu jsem pro vás vytvořila nástěnku Herbář a Provoněný den. Do Herbáře přidávám fotky bylinek, které potkávám na svých cestách v přírodě. Nástěnku sledujte TADY. Nástěnka Provoněný den je věnována bylinkovému tvoření. Klikněte SEM a nechte se inspirovat. 

Jste fanoušky Provoněného dne na Facebooku? 

Před třemi lety jsem pro vás založila Facebookovou skupinu Provoněný den. Staňte se fanoušky stránky, najdete tam spoustu voňavé inspirace:)