Kdo jsem

Milovnice bylin, vůní, zázraků každodennosti a taky hudby

Linda Mahelová

Od roku 1991 jsem se ve svých šestnácti letech začala věnovat sběru, poznávání a užívání bylinek a fenoménu léčitelství. Uviděla jsem křehkost, zranitelnost, ale taky velkou sílu a schopnost uzdravit se během okamžiku. Všichni v sobě máme klíč k uzdravení. Jsme ve své podstatě dokonalé bytosti. Stejně tak jako je v přírodě všechno dokonalé. 

Od roku 2009 se věnuji holistické uvolňující masáži, píšu o bylinkách blog a natáčím o nich videa. 

Jsem autorkou několika on-line kurzů o bylinkách, mysli a souvislostí vztahu člověka s přírodou. Vedu živé kurzy, učím zájemce poznávat bylinky, vyrábět vlastní bylinkové směsi, masti, sirupy, oleje a mnoho dalšího.

Na počátku byla rostlina

Od dětství mě obklopovali blízcí, kteří se zabývali zahradami a rostlinami. Děda byl zahradník, babička měla velkou čarokrásnou zahradu s nádherným zákoutím, kam jsem se chodila schovávat, snít si... Mamka pro mě byla vždy inspirací, jak vytvořit příjemný domov se spoustou květin ve váze, krásných květinových dekorací, dokonalým uměním používat zeleninu a rostliny jako jídlo. A táta, který byl profesí veterinář, nám ukazoval bylinky. (Později jsem s ním vyráběla tinktury a masti pro koně, psi, krávy i prasata, protože raději léčil bylinami než chemií). Vzpomínám si na naše společné procházky v přírodě, když nás je s bratrem učil znát.

To byl můj začátek cesty k umění milovat všechno přirozené, krásné, zelené, kvetoucí, jedlé, barevné, vonící trávou a zemí. Moc ráda na radostné dny dětství obklopena bylinami a báječnými lidmi vzpomínám...

Aromaterapie, permakultura

Našly si mě dva obory. Permakultura je systém, který pomáhá trvalé udržitelnosti. Prošla jsem řadou vzdělávacích kurzů a seminářů, kde jsem našla své AHA momenty. Jsem za to vděčná, protože současně s tím jsem objevila, že mě vzdělávání přirozeně baví, ale státní systém ve mně tento přirozený pud téměř zahubil. Trvalo mi dlouho, než jsem ho v sobě opět pocítila a mohla se z něj radovat.

Vím, že klíčem k tomu, abychom si užívali života, je zažehnout v sobě znovu jiskru dítěte, které objevuje svět otevřenýma očima a srdcem.

Vnímám, jak je krásné, když dojmeme k poznání, že není  potřeba lpět na striktních domněnkách, že zahrada musí mít záhonky podle pravítka, dokonalý anglický trávník a případných škůdců a plevelů se zbavíme chemickými nebo jinými zbraněmi, které máme jako lidé k dispozici.

Přestaneme tak podléhat odevzdání své moci nad sebou. Princip, který nás vedl do škatulek, které neposkytují skutečné řešení, ale nabízí omezení a odtržení od přírody, aniž bychom si toho byli vědomi. Když se oprostíme od těchto nánosů, můžeme v sobě pocítit zázrak jedinečnosti jako lidské bytosti, která je svobodná, moudrá a láskyplná. 

Dalším milníkem na mé cestě byla Aromaterapie. Obor, který si mě nesmírně získal. Propojil pro mě pochopitelnou část vůní a emocí jako systému, který funguje v lidském mozku a objasňuje skryté záhady. Na Institut aromaterapie mě zřejmě dovedla intuice. Když mi táta odešel, tak jsem se nějak probudila zpět, jakoby mi „shora“ poslal poselství, které mám přinášet lidem. Znovuzrodila jsem se do svých bylin a vůní. „Tati, děkuju ti.“

Aromaterapii jsem časem a zkušenostmi transformovala do holistické terapie, která člověka vnímá jako celek. Ve své praxi lidem předávám zvědomování si souvislostí jejich těla, mysli, stravy (včetně jedlých bylinek) a zdravých pohybových návyků, které sama roky používám. 

Mezitím jsem devatenáct let pracovala jako manažerka kytarového virtuosa Štěpána Raka, kterého jsem inspirovala k napsání cyklu skladeb pro čaje a vůně. Je mou velkou radostí, že je téma čaje zhudebněno a vydáno na krásném CD Chvála čaje

Co je přirozené

Stále se učím. Příroda je mou studnicí inspirace. Pochopení zákonitostí přírody se pro mě stalo cestou ke spokojenému životu.

Občas se pozastavím nad tím, proč je valnou částí společnosti vnímáno udržování záhonků v bezplevelném stavu jako to pravé ořechové. (Plevel = cenné bylinky). Pokládám vám tedy otázku. proč je v přírodě vše tak krásné, pestré a přece všechno roste a vydává plody. A proč by to na zahradě mělo být jinak?

Nebo proč se zahrádkáři zabývají každým drobným tvorečkem na zahradě, který si pochutnává na jejich zelenině a vnímají ho jako škůdce. Zeleninu pěstuji na zahradě více než 15 let, založila jsem několik zahrad, a za tu dobu jsem od různých zahradníků slyšela řadu varování, že bez různých opatření nic nevypěstuji.

Mám jinou zkušenost. Běžná opatření (postřiky či jiné strategie) ignoruji, ale naopak si všímám, co se děje při pěstování v našich hlavách. Jaké myšlenky nás v mysli ovládají, a které to jsou, že se slimáci pustí do sotva vzešlých sazeniček... Myšlenkami totiž spoluvytváříme realitu. 

„Naše mysl je jako zahrada, o kterou s láskou pečujeme“.

Cítím, že naše cesta je logický vývoj. Poznáváme, učíme se a přijímáme to, co je přirozené. Za nějaký čas nám už nebude dávat smysl dívat se na věci zvenku, ale nalezneme cestu k sobě samým, k moudrému rádci, kterého někdy tak trochu zanedbáváme a nevnímáme.

Pak se přestaneme trápit a zabývat se něčím, co uvidíme jako zbytečné a dostaneme dar, který dáme sobě samým. Volnost, svobodu mysli, radost, potěšení ze života a možnost vnímat to krásné. A taky pěstovat bez boje v mysli různorodé byliny, které si k nám našly cestu. Tehdy jim budeme umět poděkovat ze srdce. 

Můžete si také poslechnout rozhovor v TV Natura o bylinkách a mé cestě.

Když jsem uviděla, jak mně pomáhá prohlédnout omezení, která nám nastavuje naše mysl, toužila jsem, aby se i další podobně naladění lidé dozvěděli o souvislosti vztahu k sobě samým a vztahu s přírodou. Začali tuto schopnost rozvíjet, kultivovat a dělat tak svět okolo sebe i pro sebe lepším místem.

Pokud s vámi tato myšlenka rezonuje, budu ráda vaší průvodkyní.

Co pro vás tvořím

Očista bylinkami

Víte, které bylinky vám s očistou těla pomohou? Připravila jsem pro vás e-book zdarma, kde se to dozvíte.

Bylinkový kalendář

Pořiďte si pomocníka, který vám bude sloužit po celý rok. Stáhněte si ho zdarma.

Jak vyrobit opravdu zdravý sirup

Video a e-book s návodem na výrobu zdravého a lahodného sirupu.

Síla kořenů

Jak kořeny zpracovávat a používat pro naše zdraví. „Aby mohl strom dobře růst, musí mít dobré kořeny. S námi lidmi je to stejné.“

Zahrada mysli

Můžete se toulat mezi bylinkami, vůněmi a uvidět, že vaše mysl je rozkvetlá zahrada... Ocitněte se ve světě spokojenosti a zdraví. Pořiďte si ucelený celoroční online program.

Vůně bylin

Můj oblíbený online program. A účastníci, kteří jím už prošli, ti ho také mají rádi:) Připravte se na bylinkovou sezónu. Naučte se vyrábět masti, oleje a další bylinkové dobroty.

Jedlé bylinky

Jíst jinak a připravovat jídlo z bylinek bez  potravin, které tělu neprospívají.

Pojďte se mnou prozkoumat svět nových chutí plný bylinek a zdravých potravin.

Videa o bylinkách

Naučte se poznávat plané rostliny. Všímejte si, jak vypadají, vnímejte jejich vůni, strukturu. Učím vás je poznávat ve videích v online kurzech i na svém YT kanálu.

Co říkají čtenáři mých e-booků a účastníci online kurzů:

Krásný den, Lindo! Srdečně Vás zdravím. Přihlásila jsem se do Vašeho on-line kurzu a jsem nadšená! Děkuji. Jsem nadšená ale také z toho, že jsem na internetu narazila právě na Vás. Hledala jsem nějaký bylinkářský kurz, protože se o byliny zajímám vlastně už do dětství (teď je mi 50). Ale teď jsem tím přímo posedlá:-) Otevřela jsem si spoustu odkazů a na jeden on-line kurz jsem se už málem přihlásila, když mi "něco" řeklo, ať se zkusím ještě podívat dál. A v tom to přišlo: rozklikla jsem odkaz s Vaší nabídkou a bylo vymalováno. Vy jste totiž můj člověk, a když čtu Vaše texty, mám pocit, jako kdyby to promlouvala moje duše. Tyto měsíce se mi děje totiž přesně to, o čem Vy píšete. Najednou se mi svět bylin venku v přírodě víc a víc začíná otevírat, sbírám byliny, kolem kterých jsem dřív chodila s klapkami na očích a navíc s nimi začínám cítit nádherné propojení.

Jsem šťastná, že jsem narazila na internetu právě na Vás, protože cítím, že jste moje krevní skupina. Děkuji, děkuji a děkuji a přeji Vám spoustu nádherných chvil s bylinkami. Milá Lindo - mějte se krásně! S přátelským pozdravem
Marcela Kořínkováúčastnice kurzu Vůně bylin
Linda je nejenom bylinkářka, ale má i úžasný dar předávat dary přírody dál a ukazovat nám souvislosti s lidskou duší. Procházím si kurz Očista těla kořeny a dochází mi, jak jsou kořeny ve všech směrech důležité. Symbolické i reálné.

Moc se mi líbí, že konečně poznávám bylinky a jejich kořeny, které jsem dlouho vyhazovala jako plevel. Jako kdybych se po letech seznámila se sousedy. Roky jsem je míjela, a teď konečně vím, co jsou zač. Že mi pomůžou v kuchyni, nebo dodají energii.

Objevuji jak udělat tinktury a oleje a jak zmírnit jarní únavu.A tak nastává první jaro, kdy mé výlety do přírody budou mít další smysl, a těším se na výsledek.
Andrea
Začala jsem v polovině ledna s bylinkami. Neuvěřitelně mě překvapily, netušila jsem, že na mě budou až takto působit. Pila jsem 14 dní uvedené bylinky dvakrát, někdy třikrát denně šálek. Asi po třech dnech jsem cítila, jak se tělo čistí, metabolismus začal pracovat na plné obrátky, zhubla jsem a občas i cítila ledviny, jako by se probudily.

Děkuji, že mi program opravdu pomáhá a pomůže i v budoucnu a moc se mi vše líbí, od přehledných a oku lahodících stránek, přes návodná videa až po Tvůj krásný uklidňující hlas, Lindo :-)
Nina
Lindo, ráda bych Vám touto cestou poděkovala za to, že do mého života přinášíte velkou porci úlevy i síly. Váš program mě přivádí k vlastnímu tělu i mysli. S radostí se poznávám a konečně si užívám intimní prožívání života tady a teď.

S laskavostí Vám vlastní jste mi umožnila vnímat, jak beru svůj osud do vlastních rukou a svobodně se rozhoduji. Všem tento program doporučuji, protože nám dává tolik potřebné pohlazení i podporu na cestě osobního růstu a poznávání vlastních možností. Linda je profesionální průvodce a přítel pro každého, kdo se rozhodl, že chce žít svůj život plně a v souladu se svou přirozeností.
Kristýna
Milá Lindo, chci moc poděkovat za program Vůně bylin.😊 Je to krásně srozumitelné, úžasně zpracované, vždy přesně hned najdu co potřebuji. Už se nesmírně těším na sběr bylinek a tvoření z nich. Bylinky miluji, jen jsem nevěděla jak s nimi přesně naložit a tak jsem si přála , aby se tyto informace ke mně dostaly... a ejhle narazila jsem na tento program!.😊

Děkuji mockrát a přeji krásnou neděli! Jsem moc ráda, že jsem vás našla...
Alena Krocová
Díky Vám a Vaším programům se mi otevřel úplně jiný svět a učí mě vnímat přírodu zcela jinak, než jsem doposud byla zvyklá. A vlastně ne jen přírodu, ale všechno kolem sebe a hlavně samu sebe. Dřív, když jsem vyrazila na procházku do lesa, tak jsem cestu jen proletěla. Teď je to jiné. Už se umím ztišit, zastavit, naslouchat a vychutnávat vše kolem všemi smysly.

V programu je přesně to, co jsem potřebovala. Je úžasné vědět na co, která bylinka je, ale co s ní pak dál, to už málokterý klasický herbář prozradí. Vaše rady a různé impulzy během toho půl roku, co se účastním vašich programů, přicházely až nečekaně načasovaně.

Ještě jednou moc děkuji, že se o své zkušenosti a znalosti máte snahu dělit dál a předáváte je takovouto lidskou formou, která je mi skutečně blízká. Mějte se moc krásně.
Lucieúčastnice programu Vůně bylin a Zahrada mysli
Přeji příjemný den, chci Vám moc poděkovat za Váš skvělý kurz. Jsem nadšená, je mi už přes 60, ale tak pěkně a promyšleně zpracovaný kurz jsem dlouho neviděla. Jsem moc ráda, že jsem se přihlásila, určitě budu aktivně využívat. Bylinky mne vždy přitahovaly, Váš přístup a systém jsou úžasné. Jste skvělá, přeji Vám pohodu a hodně energie k další práci.
Ludmila Cholevováúčastnice programu Vůně bylin
Z programu Vůně bylin jsem nadšená. Miluji přírodu a často si sama vyrábím různé domácí produkty a suším bylinky. V programu není o inspiraci nouze. Už se moc těším na příští jaro, až si nasbírám bylinky, které jsem zatím opomíjela a udělám octy, oleje a maceráty. Zaujaly mě i tinktury a tipy na využití bylinek v kuchyni. Program je přehledný a pěkně zpracovaný, doplněný krásnými fotografiemi. Jeho rozdělení je ucelené, rozmanité a je vidět, že Linda je opravdová odbornice. Moc se mi líbí i herbář pro ty, kteří úplně neznají všechny bylinky. Krásně ho dolaďují i zvolené fonty :)
Dita Breberováterapeutka a lektorka
Jsem opravdu nadšená, program Vůně bylin mě doslova nadchnul. Je to pastva pro oči, potěcha pro duši a množství úžasných receptů pro tělo. Sama si vyrábím z bylinek domácí tinktury, krémy a jídla, ale tak široká škála mne příjemně překvapila. Je tam množství bylinek i pro mne neznámých a netradičních. Našla jsem zde spoustu receptů a rad. Úplně mne uchvátila sekce ročních období. Je za tím vidět obrovské množství skvěle odvedené práce. Vřele to doporučuji všem začátečníkům i pokročilým zájemcům o bylinky. Každý si tam najde to svoje. Děkuji moc.
Andrea Novotnámaminka, blogerka
Původně jsem narazila na článek o bylinkovém záhonu, ale pak jsem se proklikala až na Vaše kurzy. Mezitím jsem si přečetla několik článků a bylo mi jasné, že od Vás chci vědět víc. Je mi sympatické, jak píšete o divokých bylinkách na zahradě, ale i způsobu pěstování. Zaujalo mě, že na škůdce nepoužíváte chemii, ani ekologické přípravky, a přesto vypěstujete to, co chcete a nemáte s nimi potíže...... Máte pravdu, ty potíže si děláme my sami. Jsou v našich hlavách. Aplikovala jsem postoj, jaký popisujete v kurzu a světe div se, okamžitě se to na zahradě projevilo. Nikdo neškodí, nic neničí. Jen pěstuji, dopřávám ostatním a usmívám se směrem k sousedům. Častokrát je inspiruju tou Vaší úžasnou metodou a oni jen kroutí hlavou. Neznají to. Ve Vůni bylin jsem si našla tolik receptů, že je snad ani za rok nestihnu vyrobit, ale jsem ráda, že mám od Vás tento úžasný manuál, který můžu mít pořád při sobě. Pokaždé vím, kam se můžu obrátit, když potřebuju radu. Děkuju Vám převelice.
Kláraúčastnice programu Vůně bylin, Zahrada mysli
Dobrý den Lindo, Váš online kurz jsem si pořídila teprve nedávno a jsem unesená nejen z krásného pojetí, ale i spousty informací. Na Vašich stránkách je milo a útulno, celý kurz dýchá respektem k přírodě. Oceňuji konkrétní recepty, o které se s námi v kurzu dělíte. Také se mi líbí Vaše krásné fotografie, ze kterých se učím poznávat ty bylinky, které zatím tak skvěle nerozeznám. Budu se opakovat, ale děkuji, že jste tento kurz pro nás připravila. S úctou. Dana
Danaúčastnice programu Vůně bylin
Dobrý den Lindo, mnohokrát jsem se už pokoušela o očistu těla, ale zatím jsem nezaznamenala úspěch. Dosavadní programy, se kterými jsem se setkala byly podmíněné koupí nějakých přípravků nebo výrobou koktejlů, a to mě moc nenadchlo. Hledala jsem dál, chtěla jsem jít víc přírodní cestou, a našla jsem Vás. Chvíli jsem váhala, jestli mám do kurzu investovat, ale po přečtení Vašich článků jsem měla jasno. Opravdu jsem ráda, že jsem se přihlásila, protože mám za sebou třetí týden a nečekala jsem tak výrazný posun k lepšímu. Vaše metoda je propracovaná. Ráda jsem se dívala i na videa a četla návody, jak na to. Vím, že takový návod jinde není. Děkuji Vám, že se jste se o něj podělila.
Petraúčastnice programu Síla kořenů
Pořídila jsem si od Vás všechny kurzy o bylinkách, tak Vám chci napsat, jak moc jsem s nimi spokojená. Bavilo mě číst si o kořenech a udělat si kompletní očistu. Teď jsem v závěrečné fázi a cítím se naprosto jinak. Je mi lehce, cítím se zdravá a bez potíží. Konečně! V Zahradě jsem pochopila tolik důležitého, že si toho všimlo i moje okolí. Jsem v klidu, nehroutím se z nečekaných událostí a je mi celkově fajn. V kurzu pro ženy jsem našla léčivé bylinky a hlavně směsi na moje potíže. Zápasila jsem s nimi tak dlouhou dobu, že už jsem ani nedoufala, že se jich někdy zbavím. Klasická medicína mě hnala jen na operace. Už je to minulost. Vůně bylin je pro mě třešnička na dortu. Užívám si sběru, výroby všech těch věcí, o kterých píšete, chodím často ven a poznávám nové byliny. Dělám z nich to, co potřebuji a co mi prospívá. Držím se Vašich rad a nenaužívám je. Celkově mám život díky těm všem znalostem naprosto jiný. Taky jsem začala pěstovat některé bylinky na zahradě a těším se, že k tomu taky uděláte návod. Je od Vás krásné, že o nás stále pečujete a dělíte se o své poznatky. Také jsem díky Vám pochopila, že pravou schopnost uzdravit se mám už v sobě. Je mi ctí, že jsem Vás mohla poznat.
Vendulaúčastnice programu Vůně bylin, Síla kořenů, Zdravá žena, Zahrada mysli

Newsletter na váš e-mail

Zajímají vás bylinky a chcete dostávat nové články e-mailem? Přihlaste se k odběru newsletteru, který posílám obvykle několikrát do měsíce. 

Instagram Moje voňavá zahrada

Zvu vás k sobě do zahrady. Přijďte se podívat do příjemného prostoru plného bylinek a vůní z mé zahrady i blízkého okolí. Miluju místa, která mě obklopují, ráda si všímám každého zázraku přírody a píšu vám o tom. Tudy do zahrady.

Jste fanoušky Provoněného dne na Facebooku? 

Před několika lety jsem pro vás založila Facebookovou skupinu Provoněný den. Staňte se fanoušky stránky, najdete tam spoustu voňavé inspirace:)

Sledujte Provoněný den na Pinterestu

Na Pinterestu jsem pro vás vytvořila nástěnku Herbář a Provoněný den. Do Herbáře přidávám fotky bylinek, které potkávám na svých cestách v přírodě. Nástěnku sledujte TADY. Nástěnka Provoněný den je věnována bylinkovému tvoření. Klikněte SEM a nechte se inspirovat.