Pořiďte si Můj bylinkový diář 2022. K objednávce >>> tudy.

Kopřivová voda na vlasy (a obličej)

V období jara si ráda dopřávám nálev z bylinek a používám ho jako bylinkovou vodu na vlasy. Nejčastěji je to kopřiva. Občas k ní přidám i sedmikrásku, fialky, květy pampelišky. Zkrátka to, co zrovna roste. Až se půjdete projít, nasbírejte si hrst voňavých jarních bylinek a připravte si ji také. 

Nejlepší je použít čerstvé jarní kopřivy, ale pokud si je pěstujete na zahradě, můžete je přes celý rok zmlazovat a tak budete mít vždycky ty správné kopřivy po ruce. 

Kopřivová voda na vlasy

Naše pokožka je každý den vystavena různým vlivům, ale nemusíte mít obavy. Je na to vybavena a poradí si i se zátěží ve městech. Pomůžete jí tím, že budete chodit často ven a také podporou očisty těla vnitřně.

Třeba bylinkami, které rostou skoro všude. Jedna z bylinek, která výrazně očisťuje tělo, je kopřiva. Můžete si z ní připravit nálev na vlasy – bylinkovou vodu.

Bylinkové vody připravuji dvěma způsoby:

  • První způsob: Bylinky rozmixuji s vodou, pak přecedím a přeliji do lahvičky. Používám jako bylinnou vodu na omývání obličeje a vlasů. Tato voda velmi dobře působí při drobných zánětlivých procesech kůže, dále ji regeneruje a očisťuje. U této varianty používám především čerstvé bylinky.
  • Druhý způsob: Bylinky spařím horkou vodou, přikryji pokličkou a nechám chvíli vyluhovat asi čtvrt hodiny. Po vychladnutí přecedím a naliji do lahvičky. Ihned používám na vlasy a pleť.

Trvanlivost bylinné vody

V obou případech připravuji vodu čerstvou a neuchovávám ji na později. Používám ji pouze ten den. Pokud byste si chtěli vodu vyrobit do zásoby, měla by v lednici nějaký čas vydržet, zhruba den.

Jak bylinnou vodu použít

Vodu do vlasové pokožky jemně vmasíruji krouživými pohyby. Jednak je to příjemné, ale také se tím účinné látky dostanou lépe do kůže. Někdy sami ucítíte, že máte pokožku na hlavě zatuhlou a bude vás příliš silný přítlak bolet. Postupujte tedy jemně.

Pokud máte lupy, pomůžete lepšímu prokrvení a regeneraci vaší vlasové pokožky. Kopřivovou vodu nemusíte po použití smývat.

Vhodné kombinace bylin

K bylinkové vodě z kopřivy můžete přidat i další bylinky na podporu růstu vlasů a ošetření vlasové pokožky. Skvělá je třeba:

Očista těla

Při pravidelném používání budete mít krásné a zdravé vlasy. Svému tělu tak projevujete péči a laskavost. Péči o sebe můžete ještě více podpořit i vnitřním užitím bylinek. Když očistíte tělo zevnitř, budete se cítit skvěle i navenek.

Užijte si příjemný pocit z péče o sebe a krásný jarní čas.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online kurzu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v kurzu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v kurzu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře