Kopřivová voda na vlasy (a obličej)

V období jara si ráda dopřávám nálev z bylinek a používám ho jako bylinkovou vodu na vlasy. Nejčastěji je to kopřiva. Občas k ní přidám i sedmikrásku, fialky, květy pampelišky. Zkrátka to, co zrovna roste. Až se půjdete projít, nasbírejte si hrst voňavých jarních bylinek a připravte si ji také. 

Nejlepší je použít čerstvé jarní kopřivy, ale pokud si je pěstujete na zahradě, můžete je přes celý rok zmlazovat a tak budete mít vždycky ty správné kopřivy po ruce. 

Kopřivová voda na vlasy

Naše pokožka je každý den vystavena různým vlivům, ale nemusíte mít obavy. Je na to vybavena a poradí si i se zátěží ve městech. Pomůžete jí tím, že budete chodit často ven a také očisťovat své tělo zevnitř.

Třeba bylinkami, které rostou skoro všude. Jedna z bylinek, která výrazně očisťuje tělo, je kopřiva. Můžete si z ní připravit nálev na vlasy – bylinkovou vodu.

Bylinkové vody připravuji dvěma způsoby:

  • První způsob: Bylinky rozmixuji s vodou, pak přecedím a přeliji do lahvičky. Používám jako bylinnou vodu na omývání obličeje a vlasů. Tato voda velmi dobře působí při drobných zánětlivých procesech kůže, dále ji regeneruje a očisťuje. U této varianty používám především čerstvé bylinky.
  • Druhý způsob: Bylinky spařím horkou vodou, přikryji pokličkou a nechám chvíli louhovat, asi čtvrt hodiny. Po vychladnutí přecedím a naliji do lahvičky. Ihned používám na vlasy a pleť.

Trvanlivost bylinné vody

V obou případech připravuji vodu čerstvou a neuchovávám ji na později. Používám ji pouze ten den. Pokud byste si chtěli vodu vyrobit do zásoby, měla by v lednici nějaký čas vydržet, zhruba den.

Jak bylinnou vodu použít

Vodu do vlasové pokožky jemně zapravím a masíruji přitom celou pokožku hlavy. Jednak je to příjemné, ale také se tím účinné látky dostanou lépe do kůže. Pokud máte lupy, pomůžete lepšímu prokrvení a regeneraci vaší vlasové pokožky. Kopřivovou vodu nemusíte po použití smývat.

Přidejte i další bylinky

K bylinkové vodě z kopřivy můžete přidat i další bylinky na podporu růstu vlasů a ošetření vlasové pokožky. Skvělá je třeba sedmikráska, list břízy, nať přesličky, květ levandule, list bezu černého,… a další.

Očisťujte své tělo i zevnitř

Při pravidelném používání budete mít krásné a zdravé vlasy. A také tím svému tělu projevujete péči a laskavost. Péči o sebe můžete ještě více podpořit i vnitřním užitím bylinek. Když očistíte tělo zevnitř, budete se cítit skvěle i navenek.

Užijte si příjemný pocit z péče o sebe a krásný jarní čas.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online kurzu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v kurzu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v kurzu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře