Až se půjdete projít u lesa, možná na vás „zavolá“ tato bylinka. Vnímám ji jako jemnou a něžnou nejen svou strukturou, ale i vyzařováním. I přes svou křehkost je to silně léčivá rostlina s výraznou vůní, která ne každému lahodí… ale můžete si k ní najít cestu – k této bylině, její vůni i vyzařování.
Ve videu o kakostu jste slyšeli, že pomáhá v oblasti plic, ledvin a střev. Je to bylinka, která napomáhá rozpouštět močový písek a kaménky, působí močopudně a podporuje činnost ledvin. Má svíravé účinky a hojí sliznice plic i střev, dokáže zastavovat vnitřní krvácení. Kakost je vhodné užívat při průjmech, a je velmi účinný při nadměrné nebo bolestivé menstruaci.
Klikněte na odkaz tady nebo na fotku níže:
Je to nenápadná rostlina, kterou často najdete na okrajích lesů a cest. Někdy vytváří i husté kobercové porosty v listnatých lesích. Nejčastěji roste ve vlhčích porostech a stinných místech.
Kakost můžete sbírat od jara až do podzimu – kvete od května až do září. Tato rostlinka je nízkého vzrůstu, má něžně fialově růžové okvětní plátky a velmi jemnou strukturu celé natě. Při rozemnutí listů mezi prsty ucítíte typickou vůni kakostu, která někomu nemusí být příjemná. Usušením tato vůně vyprchá.
Sbírám celou kvetoucí nať (listy i květy) až do podzimu. Bylinku suším na sušáku rozloženou v tenké vrstvě, aby mohla dobře prosychat. Pak ji uchovávám v temnu. Po usušení ucítíte jemně sladkou vůni.
Nálev si připravte, pokud potřebujete pomoci s močovým pískem, kaménky, posílit ledviny nebo když vás trápí průjmy a nedostatečné zažívání.
Tuto něžně kvetoucí bylinku vnímám jako vhodnou pro ženy. Při jejím užívání můžete velmi rychle zaznamenat zlepšení například při silném menstruačním krvácení a bolestech při menstruaci.
Kombinace dalších bylin s kakostem
Kakost se dobře hodí do sušených bylinných směsí:
V kombinaci s řebříčkem nebo kontryhelem pomáhá při nadměrné a bolestivé menstruaci a na podporu plodnosti.
Na posílení ledvin, při močovém písku nebo kaméncích ji doporučuji kombinovat se zlatobýlem, vřesem nebo přesličkou.
Při střevních potížích, špatném trávení, průjmech nebo zahlenění můžete kakost kombinovat s měsíčkem, řepíkem, mateřídouškou nebo světlíkem.
V případě nouze je možné použít kakostovou tinkturu. Můžete ji užívat 10-20 kapek dvakrát nebo vícekrát denně. Je vhodná při krvavých průjmech, na zastavení krvácení, močových kaméncích, na podporu plodnosti, bolestivé nebo nadměrné menstruaci.
Podle potřeby můžete hotovou tinkturu míchat i s dalšími vhodnými bylinami, ale přesto upřednostňuji užívání kakostu ve formě nálevu před tinkturou.
Zevně je kakost výbornou bylinkou na hojení pokožky, zánětlivé procesy na kůži, při vřídcích nebo ekzémech. Připravte si z kakostu kašovitý obklad nebo masku na pleť. Obklad můžete nechat působit zhruba hodinu a potom opakovat podle potřeby. Masku doporučuji na pleť přikládat jednou až dvakrát v týdnu.
Ať vám kakost voní a prospívá. Je to něžná bylinka s velkou silou.
Pokud trpíte gynekologickými potížemi a chcete jít přírodní cestou k uzdravení, ráda vám ukážu cestu.