Pořiďte si Můj bylinkový diář 2022. K objednávce >>> tudy.

Bylinky a ekologie

Téma bylinky a ekologie mám v hlavě už nějakou dobu. Tedy spíš nápad, že o něm napíšu článek. Chceme mít čisté bylinky a přírodu, kde je sbíráme, a proto vnímám téma ekologie jako zásadní. Každý člověk může udělat alespoň pár změn ve své domácnosti, v přístupu ke svému okolí, ve kterém žije, které vytváří tím, jak se sám k přírodě chová. Jedinec tvoří celek.

Jak žít ekologicky

Podobnou otázku si pokládá řada lidí, kteří se zajímají o život kolem sebe. V našich domácnostech používáme nejrůznější přípravky a ty následně putují do vody. Obsahují chlor a další problematické látky, které škodí prostředí, nám lidem, zvířatům, rostlinám, celému ekosystému.

Nemám v úmyslu tady vypisovat všechny pochybné či nebezpečné látky, které přípravky z drogerií obsahují. Ano, je to většinou drogerie, která chrlí všechny ty „potřebné“ přípravky na mytí všeho možného. Ani se nechystám napsat seznam zdravotních rizik, které přináší používání nejrůznějších zbytečných chemikálií. Takových stránek najdete na webu velké množství.

Jen chci toto téma připomenout. A pokud už nějaký čas přemýšlíte o tom, co můžete pro sebe i svět kolem sebe udělat jinak/lépe, tak bych vás chtěla podpořit ve vašem rozhodnutí. Chápu, že asi není v našich silách na  100 % odbourat chemii v domácnosti, přesto ale každý z nás může udělat určité kroky a minimalizovat přípravky, které používá. Budu ráda, když se budete inspirovat.

Praní a mytí obstará soda a ocet

Už řadu let používám na úklid doma ocet a sodu. Podlahy umývám pouze vodou ředěným octem nebo citronovým čističem, který si vyrábím. Když dáte dohromady sodu s vodou a ještě obyčejným jádrovým mýdlem, vznikne prací prostředek. Možná už ho znáte, ale pokud ne, návod je jednoduchý. Vyrobte si ho do zásoby ve větším množství:

  • v pětilitrovém hrnci rozmíchejte v 1,6 litru vařící vody půlku na jemno nastrouhaného mýdla
  • zvlášť rozmíchejte 2 dcl krystalické sody na 1,6 litru vařící vody – po rozmíchání přidejte do roztoku vody a nastrouhaného mýdla
  • dolijte vařící vodou – 1,6 litru – a vše promíchejte
  • nechte vychladnout a prací prostředek je hotový
  • můžete přidat i několik kapek éterického oleje z levandule nebo jiného, který je váš oblíbený

Tomuto vynálezu se také říká mýdlový sliz. Přidává se přímo do bubnu pračky v dávce zhruba jednoho hrnku na jedno praní. Pokud mýdlový sliz ještě nepoužíváte, vyzkoušejte a uvidíte, jak dobře prádlo vypere.

Jestli máte obavy, že bílá bude zašedlá, prádlo předem namočte do vlažné vody a přidejte sůl na skvrny. Na větší znečištění prádla pomůže i žlučové mýdlo.

Ve své blízkosti mám kamarádku důchodkyni, která doma teď už pro široké okolí vaří mýdlový sliz. Jednou za čas ho k nám pro zájemce přiveze. Prázdné zavařovačky jí vždy vracíme zpět a ona do nich pak uvaří další várku. Máme velkou radost z této spolupráce.

Ona je prospěšná ostatním tím, že dělá to, co ji baví. Pomáháme tak společně přírodě, kterou zbytečně nezamořujeme látkami, které jsou toxické, ukládají se do půdního systému a znečišťují vodu. Je to pro vás inspirativní? Možná i vy vytvoříte ve svém okolí takovou hezkou spolupráci a pomůžete si.

Místo aviváže ocet a levandulový olej?

Aviváž. Vůně čistoty a hebkosti, jak je uvedeno na obalu. Nevím. Ale rozhodně je to chemický pach, který kvůli svému složení nevěstí moc dobrého… Dle údajů, které jsou snadno k dohledání. (Používání aviváže může způsobovat či podporovat vznik alergií, ekzémů, chronických kožních potíží a další.)

Místo aviváže je možné použít třeba zase ocet a pro vůni levandulový éterický olej, který krásně prádlo provoní. Nebo jiný éterický olej, který máte rádi. Ale myslím si, že nejlepší vůní je prádlo provoněné čerstvým vzduchem, když nám hezky uschne venku. Co myslíte?

Ekologická menstruace

Tady to není zase jen aspekt ekologický, ale i zdravotní. Téma ekologie a životní prostředí se mnou žije už delší dobu a tak jsem zhruba před více než deseti lety objevila díky své kamarádce Vendulce látkové menstruační vložky, za což jí doteď děkuji.

V tu dobu jsem ještě byla manažerkou kytarového virtuosa Štěpána Raka, kterého jsem na koncerty i vozila. Byla jsem dennodenně na cestách. To píšu především kvůli tomu, že jsem občas v diskuzích o látkových vložkách viděla příspěvky, které zavrhovaly používání látkových vložek, pokud nejste většinu času jen doma nebo v kanceláři.

Všechno se dá vyřešit. Látkové vložky jsou z látky a ta se dá vyprat… I na cestách je po ruce voda a mýdlo. Problém je vyřešen. Pokud hledáme řešení, najdeme ho. Pomůže nám s tím dobrá vůle a ochota vidět věci jako celek.

Látkové vložky nebo volná menstruace

Alternativou jsou třeba látkové vložky, které jsou chemicky nebělené. Možná, že znáte i tzv. volnou menstruaci. Potom vlastně ani není moc co prát. Vyberte si a přispějte k tomu, aby byla naše příroda ušetřena další zbytečné zátěže.

Přečtěte si článek o tom, jak vnímat své tělo, jak se zdravě napojit na svůj menstruační cyklus, jaké látkové vložky použít, atd. Článek najdete kliknutím sem.

Jak se umýt bez chemie

Oplach na vlasy z octa

Zdá se, že na všechno mi stačí obyčejný ocet. A možná si teď říkáte, jestli se s ním i umývám. Ano, je to tak. Jablečný ocet, který si vyrábím, používám na oplach vlasů. Někdy si vlasy umývám jen čistou vodou a pak je opláchnu právě jablečným octem. Ten má tu skvělou vlastnost, že vyrovnává PH pokožky a pomáhá tedy ke zdravé vlasové pokožce bez lupů.

Do jablečného octa s oblibou ještě přidávám různé bylinky – třeba rozmarýnu, šalvěj, levanduli a další. Návod na výrobu jablečného octa najdete tady.

Šampon z mydlice lékařské

Na mytí těla používám sprchové oleje a mýdla, která jsou šetrná k přírodě a neobsahují škodlivé chemické látky. V létě, když vykvete mydlice lékařská, připravuji z ní na umývání vlasů i těla odvar. Mydlici si pěstuji na zahradě už několik let. V době kvetení provoní celou zahradu příjemnou sladkou vůní a mycí odvar z ní je opravdu voňavou luxusní záležitostí. Návod je zase velmi jednoduchý:

  • jednu až dvě hrsti kvetoucí natě mydlice uvařím ve 2 litrech vody 15-20 minut
  • přecedím a použiji na umytí vlasů a celého těla
  • pokud mám chuť, přidám ještě další bylinky – třeba kopřivu, sedmikrásku, hluchavku, mochnu,…

Jak se bez chemie zbavit škůdců na našich zahradách

Velké téma, které by se dalo rozepsat na mnoho stran. Mám s tím zkušenosti řadu let a na zahradě nikdy žádnou chemii nepoužívám. Ani žádné zaručené ekologické prostředky, které by tzv. škůdce zahubily nebo odehnaly z pozemku jinam. Není to potřeba, když pěstujete bylinky a zeleninu v souladu s přírodou. Více na toto téma se dočtete v článku kliknutím sem.

Vyrábějte bez chemie

Naučte se vyrábět své poklady z bylin bez chemie. Návody na výrobu bylinkových přípravků, masek, tinktur, olejů, mastí, směsí, jsem zpracovala do online programu o bylinkách.

Je to v našich rukách

Cestou je střídmost a uvážlivost. Je potřeba kupovat prací prostředky, které zamořují vodu, půdu a vzduch? Je potřeba hubit škůdce na své zahradě za pomoci chemie? Věřím, že někdo to vidí jinak, ale většinou je to nedostatek informací, někdy pohodlnost, či potřeba mít za každou cenu svou pravdu.

I proto sdílím svůj postoj a byla bych ráda, abychom se společně dívali na svět kolem sebe s větším respektem k přírodě a používali takové přípravky v domácnosti, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Budeme pak mít možnost sbírat bylinky v čisté přírodě, a sami se na tom budeme aktivně podílet.

Některé byliny jsou náchylné a nerostou v půdě, která je znečištěná, proto se z přírody postupně vytrácí a hynou. Jestli vám to není lhostejné a cítíte to stejně, sdílejte tento článek a sami se podívejte, co v domácnosti používáte za výrobky. Udělejte ten krok a buďte sami tou malou změnou, která udělá velké věci.

Níže na fotce jsou dvě bylinky, které rostou pouze na čistých chemicky neošetřovaných půdách. Je to puškvorec a světlík – bylinky, které jsme kvůli znečištění půdy téměř vyhubili. 

Bylinky a ekologie

Občas mi někdo řekne, že pár bláznů, co si budou prát prádlo v sodě, namísto Arielu, umývat podlahy octem, namísto Sava, obejdou se bez Silanu a prádlo si provoní čerstvým vzduchem nebo levandulí, přestanou používat Roundup a další škodlivé chemikálie na zahradě, je jen kapka v moři.

Ale já vím, že pár kapek tvoří celek. Celé moře.

Děkuji vám, že tady jste právě vy. Vnímaví a ohleduplní k sobě, druhým, přírodě a bylinkám.

Přečtěte si také, jak svým činěním můžete přispět k ochraně půdy a vody na zahradě.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online kurzu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v kurzu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v kurzu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře