Letní očista truskavcem

Bývá to tak, že ty nejvíce nenápadné rostlinky jsou velmi užitečné. Takovou léčivkou je třeba truskavec ptačí, jehož drobný kvítek sotva uvidíte. Dokáže však vytvořit hustý porost a nahradit třeba trávník na zahradě, o který nemusíte usilovně pečovat. Roste totiž sám a miluje sešlapané půdy.

Víte, po čem šlapete?

Nikdy jste o něm neslyšeli? Všimněte si, jestli po něm nešlapete, když jdete po chodníku. Bývá totiž častým obyvatelem i městských ulic. Na své zahradě ho můžete mít jako jedlý trávník, když se vám poštěstí, že se zabydlí právě u vás. A proč poštěstí? Je to bylina, která roste v letním čase a má vynikající očistné účinky na celé tělo. Sbírá se celá kvetoucí nať.

Truskavec ptačí je poléhavá rostlina, kterou najdete většinou na okrajích cest, u chodníků. Často vytváří husté porosty a má ráda ušlapanou půdu. Květ je velmi nenápadný, bílý nebo narůžovělý. Najdete ji od jara až do podzimu.

Jak truskavec pomáhá

Tak jako je dobré na jaře věnovat pozornost očistě těla pampeliškou, bršlicí, kopřivou, česnáčkem a dalšími bylinkami, tak je v létě pro očistu těla ideální například truskavec ptačí.

Truskavec nebo taky rdesno ptačí (Polygonum aviculare) očišťuje ledviny a močový systém, odplavuje toxiny z těla, pomáhá správné funkci lymfě, užívá se při plicních onemocněních. Má hojivé účinky také na pokožku. Vnitřně i zevně se užívá nejlépe ve formě odvaru.

Odvar z truskavce

  • jednu polévkovou lžíci kvetoucí natě zalijte studenou vodou (1/4 litru) a přiveďte k varu
  • povařte 5 minut pod pokličkou a nechte vyluhovat ještě 15 minut
  • přeceďte a užívejte 2-4 šálky denně

Z odvaru si připravte obklad na nehojící se rány, bércové vředy nebo jiné kožní neduhy. Očista truskavcem je vhodná v letním období, kdy truskavec roste. Ale pomůže i při potížích s močovými kaménky, vyčerpání. Podporuje uvolňování hlenů, zlepšuje vykašlávání, čistí krev, podporuje hojení sliznic.

Čerstvé drobné lístky přidávejte do salátů a zeleninových jídel, podpoříte správnou funkci metabolismu a regeneraci svého těla. Na zimu si nasušte celou kvetoucí nať na odvar.

O truskavci jsem pro vás natočila video. Podívejte se kliknutím níže:

Jak vidíte, truskavec nám může velmi pomoci, pokud tuto pomoc potřebujeme. Tak ho nepřehlédněte a přivítejte ho na zahradě jako jedlý léčivý trávník.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online kurzu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v kurzu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v kurzu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře