Letní očista truskavcem

Tak jako je dobré na jaře věnovat pozornost očistě těla pampeliškou, bršlicí, kopřivou, česnáčkem a dalšími bylinkami, tak je v létě pro očistu těla ideální třeba truskavec ptačí.

Víte, po čem šlapete?

Nikdy jste o něm neslyšeli? Všimněte si, jestli po něm nešlapete, když jdete po chodníku. Bývá totiž častým obyvatelem i městských ulic. Na své zahradě ho můžete mít jako jedlý trávník, když se vám poštěstí, že se zabydlí právě u vás. A proč poštěstí? Je to bylina, která právě v letním čase roste a má vynikající očistné účinky na celé tělo. Sbírá se celá kvetoucí nať.

Truskavec ptačí je poléhavá rostlina, kterou najdete většinou na okrajích cest, u chodníků. Často vytváří husté porosty a má ráda ušlapanou půdu. Květ je velmi nenápadný, bílý nebo narůžovělý. Najdete ji od jara až do podzimu.

Jak truskavec pomáhá

Truskavec nebo taky rdesno ptačí (Polygonum aviculare) očišťuje ledviny a močový systém, odplavuje toxiny z těla, pomáhá správné funkci lymfě, užívá se při plicních onemocněních. Má hojivé účinky také na pokožku. Vnitřně i zevně na pokožku se užívá formou odvaru.

Odvar z truskavce

  • jednu polévkovou lžíci kvetoucí natě zalijte studenou vodou (1/4 litru) a přiveďte k varu
  • povařte 5 minut pod pokličkou a nechte vyluhovat ještě 15 minut
  • přeceďte a užívejte 2-4 šálky denně

Z odvaru si připravte obklad na nehojící se rány, bércové vředy nebo jiné kožní neduhy. Očista truskavcem je vhodná v letním období, kdy truskavec roste. Ale pomůže i při potížích s močovými kaménky, při vyčerpání. Podporuje uvolňování hlenů, zlepšuje vykašlávání, čistí krev, podporuje hojení sliznic.

Čerstvé drobné lístky přidávejte do salátů a zeleninových jídel, podpoříte správnou funkci metabolismu a regeneraci svého těla. Na zimu si nasušte celou kvetoucí nať na odvar.

O truskavci jsem pro vás natočila video. Podívejte se kliknutím níže:

Užívejte si voňavé letní dny. Přeji vám krásné babí léto.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online kurzu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v kurzu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v kurzu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře