Každé jaro přichází další sezona sběru bylinek a k tomu patří i téma sušení a skladování. Píšete mi dotazy, jak bylinky skladovat, kdy jakou část sbírat a jak je správně sušit, aby neplesnivěly. Proto jsem sepsala pár základních pravidel pro ty, kteří se v tom chtějí orientovat. Račte se začíst.
Existuje několik obecných doporučení, kterými byste se měli řídit. Tak budete mít z nasbíraných léčivých bylin užitek a budete sbírat v souladu s přírodou.
A teď se na jednotlivé body podívejte podrobněji
První pravidlo by mělo být základem. Bylinky, které budete později užívat na nálev, odvar, masku na pleť, obklad, atd., by měly být čisté – bez chemické kontaminace. Mnoho bylin si nasbíráte na své zahradě, kde víte, že nepoužíváte žádnou chemii – herbicidy a pesticidy.
Bylinky, které nemáte na zahradě, najděte v čisté lokalitě. A kde bylinky nesbírat? Na okrajích a v blízkosti polí, v příkopech, v blízkosti továren, silnic – tam máte téměř 100% jistotu, že bude bylina znehodnocená.
Buďte sami tvůrci čistého prostředí, inspirujte se v článku Bylinky a ekologie.
Zní to velmi triviálně, ale přesto mi občas někdo napíše, že mu bylinky po sběru zplesnivěly. Potom se dozvídám, že byly sbírané za deště… Za deště nebo po dešti sbírejte pouze kořeny rostlin, jdou pak lépe vyrýpnout ze země. Nadzemní části je třeba sbírat tehdy, když je bylina zcela suchá. Buďte trpěliví, naučte se počkat na ty správné podmínky ke sběru.
U většiny bylin se doporučuje dopolední sběr po vyschnutí ranní rosy nebo brzy odpoledne až do 16 hod. Bylinky doporučuji sbírat do proutěného košíku nebo plátěné tašky, ve které se byliny nezapaří. Igelitové pytle na sběr nejsou vhodné.
I tahle rada se zdá být samozřejmá. Přesto je třeba ji připomenout, protože dochází k nechtěným záměnám rostlin. Na jaře rádi sbíráme česnek medvědí, ale ten se může zaměnit za konvalinku, která má velmi podobné listy… Další záměny mohou nechtěně vzniknout třeba při sběru přesličky rolní. I tam je důležité znát rozlišovací znaky.
Abychom uměli bylinky poznávat, je potřeba trénink. Vydejte se do přírody a dívejte se co kolem roste. Objevujte každý rok nové bylinky, které se naučíte poznávat.
Vytvořte si třeba vlastní bylinkový herbář a zapisujte si do něj, kde jste bylinku našli, kdy kvete, do jaké výšky vyrůstá. Můžete přidat i fotku nebo nákres. Ale raději si ještě totožnost byliny ověřte u někoho, kdo ji dobře pozná.
Abych vám poznávání bylin trochu usnadnila, vytvořila jsem pro vás na Pinterestu nástěnku Herbář. Nástěnku můžete sledovat tady.
Ještě větší sílu z bylin získáte, pokud je budete sbírat v souladu s lunární fází. Luna ovlivňuje příliv, odliv, ale taky růst bylin a další přirozené pochody, které vidíme v přírodě. Také my ženy se můžeme vědomě propojit se svým lunárním cyklem a na základě své intuice vnímat, kdy je vhodný čas ke sběru bylin.
Na toto téma jsem připravila také ucelený online kurz Síla kořenů. Tam se nejen dozvíte, kdy máte bylinky sbírat, ale také kdy a jak si očistit tělo, aby vám očista prospěla.
U bylin sbíráme nejčastěji listy, nať, květy, kořeny, někdy i kůru.
Chceme mít všeho dostatek, proto někdy sbíráme více než je třeba… Vím, že se občas stane, že nasbíráme více bylin do zásoby a nestačíme je za rok spotřebovat.
Bylinky se sice dají zkompostovat, přesto je ohled na přírodní poklady tím základním kritériem. Z bylin, které máte doma více než rok, můžete třeba připravit bylinnou jíchu na zalévání zahradních rostlin. Ale nejlépe je předejít tomu, abychom byliny vyhazovali.
Na místě, kde se bylina vyskytuje, bychom měli vždy nechat několik jedinců, aby se rostlina mohla dále množit.
Občas slýchám názory, že není v pořádku sbírat brzy na jaře květy bylin kvůli tomu, že je to první pastva pro včely. Ty nejrannější kvetoucí bylinky jsou podběl, fialky, plicník,…
Osobně mám takové hledisko, že tyto zmíněné byliny sbírám ve velmi malém množství – třeba jedna nebo dvě hrsti květů. A to ještě tehdy, když se daná rostlinka vyskytuje ve větším množství na místě, kde ji sbírám.
Co naopak považuji za prohřešek vůči včelám a hmyzu obecně je předčasné nebo příliš časté sekání trávy.
Za ta léta, co už bylinky sbírám, vím, kolik čeho asi spotřebuji. Bylinky mám rozdělené podle toho, na co je používám (i pro své nejbližší). Pro orientaci uvádím seznam bylin podle účinků. Vytvořte si podobný seznam, abyste věděli, kolik čeho budete sbírat:
Očista těla je základ. Do zaneseného těla můžeme lít jaké chceme bylinky, ale účinek bude malý a čekání na výsledek mnohdy nekonečné… Nejprve očistěte své tělo. Bylinky, které sem patří najdete v e-booku 10 bylin k očistě vašeho těla.
Když dobře trávíte, ani o tom nevíte. V opačném případě hledáte pomoc. Můžete si všimnout, co potřebujete/nechcete strávit. Pampeliška, dobromysl, řepík a další – to jsou bylinky, které pomohou s trávením.
Odvod odpadních látek z těla, záněty močového systému. Přeneseně také schopnost pouštět, opouštět, odpouštět. Tužebník, pýr plazivý, přeslička, bříza, zlatobýl obecný a další bylinky.
Popenec, jitrocel, mateřídouška, plicník, lípa a další bylinky. Uvidět svůj smutek a schopnost proměnit ho v odvahu jít dál. Projevy jako zahlenění, rýma, virózy, apod.
Jak správně usušit bylinky, které si přinesete domů? Bylinky suším v celku na sušáku nebo ve svazcích zavěšené na okně. Tam by ale neměly být příliš dlouho, aby nevybledly. Pravda, některé tam nechávám po celý rok místo záclony na ozdobu, ale to je věc jiná:) Potom už je pro přípravu čaje nepoužívám. Působením světla některé byliny ztratí nejen barvu, ale i účinnost.
Bylinky nesuším na papíře, protože ten u některých bylin nedovolí dobré proschnutí. Sušák na bylinky si můžete vyrobit ze starých záclon, které připevníte na dřevěný rám. Ale můžete ho pořídit i v nějakém e-shopu. Pro inspiraci se podívejte tady.
Nejdéle do týdne by měla být bylina zcela suchá. Jestli je při rozemnutí vláčná, je třeba ji dosušit v sušiče nebo v troubě do 40°C. Nať po usušení zdrhněte a uskladněte bez stonků. Usušené byliny uchovejte nejlépe ve skleněné nádobě, nebudou tak zpět nasávat vzdušnou vlhkost.
Skleněnou nádobu s usušenou bylinou nevystavujte světlu ani přímému slunci, je potřeba ji uchovat v temnu. Dobře usušené bylinky mají vonět.
Kořeny a oddenky vždy umyjte pod tekoucí vodou, zbavíte je tak zeminy. Potom je rozložte na utěrku a vymačkejte z nich přebytečnou vodu. Následně je nakrájejte na menší kousky a usušte do 40°C v elektrické sušičce nebo troubě. Po usušení je skladujte ve skle, aby nenasály vzdušnou vlhkost.
Po správném usušení přichází na řadu skladování. Správně se bylinky mají skladovat v suchu a temnu. A co to v praxi znamená? Uchovávám je ideálně ve velkých skleněných zavařovačkách. Ty dávám do skříňky, kam neproniká sluneční světlo.
Případně je bezvadně usušené dávám do papírových pytlů. Občas je kontroluji, jestli některé nenasály vzdušnou vlhkost. Bylinky, které nejsou dobře usušené není vhodné skladovat. Záleží také na tom, jakou vzdušnou vlhkost má místo, kde je sušíte. Některé se podaří usušit velmi brzy, jiným to trvá déle – ty pak dosušte v sušičce.
Uskladněné byliny si popište, abyste měli přehled, co máte v zásobě. Můžete se u toho kreativně vyřádit i se svými dětmi.
A ještě mám pro vás malé doporučení, které asi nikde v knížkách nenajdete… Každá bylina je bytost. Já je tak alespoň vnímám. Jsou to živé inteligentní organismy, které komunikují s celým moudrým systémem, který přírodu i nás lidi stvořil.
Tento systém je dokonalým projevem života, od kterého se můžeme neustále učit. Naučte se naslouchat hlasu přírody. Otevřete své srdce laskavosti, kterou rostliny umí předávat.
Někdy ani nemusíte bylinku utrhnout. Stačí jen na chvíli spočinout v její blízkosti a nasát její moudrou sílu skrze ztišení a zaposlouchání se do hlasu svého nitra. Tento přístup vám pravděpodobně ukáže jinou cestu do světa bylin.
Pocítíte větší sounáležitost s tím, co vás přesahuje a budete se umět radovat z drobných maličkostí každého dne. Všímejte si těch drobných zázraků, které vás každý den na vaší cestě životem provázejí. Váš život je dar, který jste dostali.
Věnujte pozornost i tomu, zda užíváte nějaké léky – pak se o užívání bylin poraďte s lékařem. Na mém blogu najdete řadu receptů a návodů, jak bylinky použít. Další web, kde uveřejňuji své recepty z bylinek, najdete na tomto odkazu.
Abyste měli vše hezky přehledně na jednom místě, pořiďte si online kurz, který jsem věnovala výrobě a použití bylinek. Je plný receptů na výrobu bylinkových masek na vlasy, pleťových vod, mastí, likérů, sirupů, bylinkových čajových směsí a mnoho dalšího.
V kurzu si také poslechnete bylinkovou meditaci, která vás dokáže propojit s moudrostí bylin. Online kurz si můžete pořídit tady.