Pýr plazivý

Plevele jsou bylinky, které nám poslal Bůh. Stvořil pro nás mocnou léčivou sílu, léky v přírodní prapůvodní podobě. Přesto mnoho lidí stále lákají barevné obaly vitaminů z lékárny. Nebo snad tvrzení na obalech a v reklamách, že jedině tento lék nám pomůže?

Opravdu nevím, ale síla televizní reklamy je zřejmě mocná. Kdysi jsem četla, že se v lékárnách prodaly potravinové doplňky za více než miliardu korun během jednoho roku…

Plevelné rostliny nemusíme užívat v pravidelných intervalech v konkrétním množství. Naše moudré tělo (pokud ho vnímáme), nás samo navede, a tak stačí, když si při procházce přírodou tu a tam zobneme nějakého zeleného pokladu.

Plevele jsou bylinky, které nám poslal Bůh. Stvořil pro nás mocnou léčivou sílu, léky v prapůvodní podobě.

Plevel obsahuje vitaminy, minerální látky a roste nám za humny. Stačí, když se tyto rostliny naučíme poznávat a používat. K tomu, abychom je mohli sbírat v čistém prostředí, můžeme sami pomoci.

Sběr pýru

Pýr je další plevel, který je léčivý. V minulosti byl nenáviděn všemi zahradníky. Ta doba už naštěstí pominula a mnozí už vědí, že jsou tyto rostliny cenné. Pokud je na zahradě plejeme, tak snad jen kvůli tomu, abychom si z nich připravili nějakou tu posilující dobrotu.

Oddenek sbírejte na jaře nebo podzim po odkvětu, zelené listy na jaře. Oddenek se užívá formou odvaru a listy jsou dobré na přípravu šťávy.

Pýr najdete nejčastěji u polí, ale tam sběr není vhodný. Sbírejte ho pouze tam, kde jste si jistí, že nebyly použity žádné chemikálie – herbicidy a pesticidy. Nejlépe tedy na vaší zahradě nebo čisté louce.

Léčivá síla pýru

Hojí močové cesty, ledviny (při užívání pýru vám lépe porostou vlasy), působí močopudně, dokáže pomoci i při rozpouštění močových kaménků, při otocích.  Má hojivé účinky i na jaterní tkáň (zlepší se vám pleť, budete se cítit svěže), podporuje také trávení.

Dále se užívá i při léčbě cukrovky, při potížích s cévním systémem, na posílení plic, působí protirevmaticky. Užívá se v případě, pokud je naše tělo přetížené a zanesené toxiny z léků – antibiotika, chemické vitaminy a doplňky.

Odvar z oddenků pýru

Odvar připravte z čerstvých nebo usušených oddenků. Oddenky jsou slabé, proto se velmi rychle vysuší. Po vykopnutí je ihned důkladně omyjte a nechte usušit. Sušte je v troubě do 40°C, ale postačí i sušení na dobře větraném místě na prodyšném sušáku.

  • Lžíci nakrájených oddenků zalijte studenou vodou a přiveďte k varu (množství vody je zhruba 1/4 až 1/2 litru vody – podle toho, co potřebuje vaše tělo – naučte se ho vnímat, samo vám napoví),
  • povařte 5-10 minut pod pokličkou, nechte ještě chvíli vyluhovat a odvar přeceďte.

Na jaře nebo na podzim můžete oddenky užívat na celkovou očistu těla, ale dopřejte si odvar i během roku, když to budete potřebovat. Odvar užívejte zhruba 2-3x denně po dobu 2-3 týdnů.

Šťáva z listů pýru

Až na zahradě narazíte na pýr, zajásejte. Právě jste našli pravý poklad. Nasbírete hrst listů a připravte si očistnou šťávu:

  • Hrst listů rozmixujte s vodou (asi 1/2 litrem),
  • přeceďte a přidejte lžičku kvalitního rostlinného oleje,
  • užívejte jednou denně asi po dobu 1-2 týdnů.

Šťáva přináší úlevu při zahlenění dýchacích cest, detoxikuje, podporuje funkci ledvin, žlučníku, působí protirevmaticky, používá se při léčbě cukrovky, pomáhá při jarní únavě – tedy podobně jako odvar z oddenků.

Svůj svět si tvoříme sami tím, co děláme, jak to děláme, a čemu dáváme pozornost. Převzít zodpovědnost za své zdraví nám přinese spoustu výhod. Budeme svobodní a šťastní.

Vyrazte ven, podívejte se na zahradu a nasbírejte si to, co vám roste pod okny. To je často ta nejlepší medicína, která nás oživí a dodá našemu tělu potřebné látky. Nezbavujme se plevelů, ale uvítejme je na své zahradě. Změňme úhel pohledu a bude nám hezky na duši.

Přeji vám krásné dny naplněné radostí a souznění s přírodou.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online kurzu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v kurzu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v kurzu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře