Česnáček lékařský

Už velmi brzy na jaře se ráda vydávám na okraje lesů. Během jara je česnáček společně s ptačincem, kopřivou, bršlicí a pampeliškou moje nejoblíbenější bylinka. Dopřávám si jí především syrovou do salátu. Načerpám tak do svého těla spoustu dobrého, co mu v zimě chybí. I tímto způsobem se dosycuji jarní dynamickou silou. Začtěte se do článku o česnáčku a připravte si z jeho listů salát, který vás bude hojit.

Česnek bez česneku

Tato krásná bylinka opravdu chutná a voní jako česnek. Proto je také oblíbený do salátů nebo pomazánek. Používejte ho nejlépe čerstvý (nevařte ho), protože pak česnekové aroma vyprchá.

Česnáček patří mezi první bylinky, které brzy na jaře vyrůstají, ale můžete ho sbírat i později po odkvětu, když vytvoří další mladé lístky – třeba na podzim.

Svou vůní nahradí i česnek medvědí, ale česnáček má vůni přece jen jemnější. Přesto má silnou výraznou až pikantní chuť. Mladé listy chutnají mírně hořce, v pozdějším stadiu růstu, když začne rostlina kvést, je hořkost ještě výraznější.

Obsahuje vitaminy, které jsou po zimě vítaným životabudičem. Ráda ho sbírám především do salátů, jarních dipů, pomazánek. Podporuje činnost ledvin, močových cest, jater, žlučníku, hojí dýchací cesty. Je výborný při vyčerpání a jarní únavě.

Kde najdete česnáček

Často roste na okrajích lesů, jde je půda vlhká. Objevuje se i na březích rybníků a v příkopech. Mladé listy vyrůstající na jaře mají výraznou žilnatinu, zatímco starší listy jsou podobné kopřivě, ale nespálíte se o ně. Česnáček kvete bíle a vyrůstá do výšky skoro jednoho metru. Je to tedy rostlina, kterou nepřehlédnete.

Vlevo na fotce vidíte mladé listy česnáčku – takové najdete brzy na jaře a podobně vypadají i později na podzim. Vpravo je kvetoucí rostlina – kvete od zhruba dubna.

Kořen česnáčku

Do salátů přidávám květy a listy. Lodyha je v pozdějším stadiu růstu příliš tvrdá. Použít lze i kořen, který je dobré vykopnout až na podzim, když rostlina odkvete, nebo brzy na jaře ještě před rozkvětem rostliny. Kořen chutná podobně jako křen a je možné ho tak i využít.

Zkuste pomazánku z kořene česnáčku:

  • najemno pokrájejte kořeny, přidejte předem namočená (namáčím na několik hodin a propláchnu) rozmixovaná slunečnicová semínka
  • přidejte listy a květy česnáčku a pomazánka je hotová
  • pokud chcete, můžete přidat i další bylinky, které máte rádi – petržel, česnek viničný, bazalku,…
  • ochuťte citronovou šťávou a medem

Když budete česnáček žvýkat, příznivě to bude působit na vaše dásně a celou ústní dutinu. Léčivé účinky česnáčku působí také v oblasti močového ústrojí, při nedostatečnosti jater, slinivky a žlučníku. Léčíte se už jen tím, že česnáček přidáte do pokrmů. Ideální je úprava zasyrova.

Přečtěte si další článek o kořenech bylin. Najdete ho kliknutím SEM

Jarní nápoj z česnáčku

Nakrájené listy nechte vyluhovat pár hodin ve vodě, přeceďte a vypijte. Nebo listy a květy rozmixujte s vodou a přeceďte. Množství: jedna větší hrst listů na půl litru vody.

Tento nápoj vám po zimě pomůže doplnit vitamín C. A také posílí vaše čistící orgány, především játra.

Pečujte na jaře o svá játra

O ty bychom měli pravidelně pečovat nejen tím, že občas užíváme bylinky, ale dbát i na složení své stravy. V současné době u mnohých převládá strava, která je založena na tucích (proteinech), a to játra nemají ráda.

Zkuste během jara odlehčit svému tělu a jezte více zelených bylinek. Vyřaďte ze stravy tuky, nebo je alespoň omezte, a to i v podobě ořechů a semínek. Dostatečně své tělo hydratujte čistou vodou. Věřím, že se zanedlouho budete cítit ještě lépe.

Nechte se inspirovat a začtěte se do e-booku zdarma, kde vás seznámím s deseti bylinkami pro očistu těla.

E-book najdete na tomto odkazu.

Přeji vám krásné provoněné dny.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady