Česnáček lékařský

Česnek bez česneku

Tato krásná bylinka opravdu chutná a voní jako česnek. Proto je také oblíbený do salátů, pomazánek nebo na přípravu bylinného octa. Používejte ho nejlépe čerstvý (nevařte ho), protože pak česnekové aroma vyprchá.

Česnáček patří mezi první bylinky, které brzy na jaře vyrůstají, ale můžete ho sbírat i později po odkvětu, když vytvoří další mladé lístky – třeba na podzim.

Svou vůní nahradí i česnek medvědí, ale česnáček má vůni přece jen jemnější. Přesto má silnou výraznou až pikantní chuť. Mladé listy chutnají mírně hořce, v pozdějším stadiu růstu je hořkost výraznější.

Obsahuje vitaminy, které jsou po zimě vítaným životabudičem. Ráda ho sbírám především do salátů, jarních dipů a octa. Podporuje činnost ledvin, močových cest, jater, žlučníku, hojí dýchací cesty. Je výborný na harmonizaci metabolismu, při vyčerpání a jarní únavě.

Kde najdete česnáček

Často roste na okrajích lesů, jde je půda vlhká. Objevuje se i na březích rybníků a v příkopech. Mladé listy vyrůstající na jaře mají výraznou žilnatinu, zatímco starší listy jsou podobné kopřivě, ale nespálíte se o ně. Česnáček kvete bíle a vyrůstá do výšky skoro jednoho metru. Je to tedy rostlina, kterou nepřehlédnete.

Vlevo na fotce vidíte mladé listy česnáčku – takové najdete brzy na jaře a podobně vypadají i později na podzim. Vpravo je kvetoucí rostlina – kvete od dubna.

Kořen česnáčku

Do salátů přidávám květy a listy. Lodyha je v pozdějším stadiu růstu příliš tvrdá. Použít lze i kořen, který je dobré vykopnout až na podzim, když rostlina odkvete, nebo brzy na jaře ještě před rozkvětem rostliny. Kořen chutná podobně jako křen a je možné ho tak i využít.

Zkuste třeba pomazánku z kořene česnáčku:

  • na jemno pokrájejte kořeny, přidejte namočená rozmixovaná slunečnicová semínka a bylinkový olej
  • přidejte listy a květy česnáčku a pomazánka je hotová

Když budete česnáček žvýkat, příznivě to bude působit na vaše dásně a celou ústní dutinu. Léčivé účinky česnáčku působí v oblasti močového ústrojí, při nedostatečnosti jater, slinivky a žlučníku. Léčíte se už jen tím, že česnáček přidáte do pokrmů. Ideální je úprava za syrova.

Jarní nápoj z česnáčku

Nakrájenou rostlinu nechte vyluhovat pár hodin ve vodě, přeceďte a vypijte. Nebo listy a květy rozmixujte s vodou a přeceďte. Tento nápoj vám pomůže doplnit vitamín C. Věřím, že si česnáček také zamilujete:) Nebo si připravte vynikající bylinkový ocet s česnáčkem a pažitkou.

Další návody na výrobu domácích octů, bylinkových mastí, tinktur, likérů a směsí vás naučím vyrábět v online kurzu Vůně bylin. Klikněte SEM a přidejte se k dalším bylinkářům, kteří už jsou v kurzu.

Přeji vám krásné provoněné dny.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář. Napsala jsem Můj bylinkový diář (2019 až 2022).

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady