Sedmikráska

Sedmikráska je asi nejužívanější a nejoblíbenější bylinkou. Už s příchodem prvních teplejších dnů na jaře vyraší první lístečky. Něžnou léčivou sedmikrásku můžete sbírat od počátku jara až do zimy. Nejlépe chutná a našemu tělu prospívá, když si ji dopřejeme syrovou. 

Metabolismus, ledviny, plíce

To jsou oblasti, kde sedmikráska pomáhá. Posiluje dýchací cesty, je močopudná a čistí tedy močové cesty a ledviny. Sedmikráska má desinfekční účinky, používá se k prokrvení a ošetření zánětlivé pokožky. Používá se i na zlepšení funkce metabolismu.

Sedmikráska obsahuje minerální látky, vitaminy a další látky prospěšné pro naše tělo. Jistě jste se setkali s tím, že je možné sedmikrásku pojídat i syrovou.

Najdete ji v hustých porostech v trávnících i na cestičkách u záhonů. Většinou se zelená i během teplejších dní na podzim a v zimě.

Nasbírejte si drobné lahodné lístečky sedmikrásky a vychutnejte si je na zahradě syrové nebo z nich připravte skvělý salát. Můžete je přidat k zelenině, kterou máte rádi a ochutit bylinným octem.

Nálev ze sedmikrásky

Nálev použijte na obklady zánětlivé nebo nečisté pokožky, ale můžete ho užívat i vnitřně. Pomáhá při akné i ekzémech.

  • květní úbory namočte do vody na pár hodin a nechte vyluhovat
  • potom přeceďte a popíjejte nebo ho použijte jako obklad
  • nálev můžete lehce ohřát (k vnitřnímu užití)

Sirup z květů

Vyrobte si sedmikráskový sirup s medem. Ten nejen dobře chutná, ale používá se na kašel a zahlenění.

  • prokládejte květy vrstvou medu až naplníte celou zavařovačku
  • nechte zrát za oknem několik týdnů

Za pár týdnů bude sirup hotový, potom ho přeceďte a uchovejte v temnu. Sirup pomáhá při dýchacích obtížích, kašli a také jako příjemný prostředek při špatném usínání.

Pěstící olej ze sedmikrásky

Látky, které sedmikráska obsahuje, můžete využít i na pěstění a čištění pleti. Vyrobte si pěstící olej.

  • do kvalitního za studena lisovaného oleje přidejte květy a nechte stát za oknem na slunci
  • přeceďte zhruba po 14 dnech až třech týdnech.

Občas se na olej podívejte a obsah protřepejte. Je důležité, aby byly všechny květy ponořené pod hladinou oleje. Tak se olej nebude kazit. Lépe uděláte, když květy necháte zavadnout, vypaří se tak určité procento vody a olej nebude náchylný ke zkažení. Olej můžete vyrobit i z usušených květů sedmikrásky.

Hotový olej přelijte do skleničky a používejte na pěstění pleti. Je to vynikající domácí prostředek, který nahradí i krémy. A navíc budete vědět, že neobsahuje zbytečně přidané chemické látky, které často naší pleti škodí. Když o sebe pečujeme, pomáháme sami sobě a dobře se cítíme. Při péči o sebe projevujeme úctu svému tělu.

Salát se sedmikráskou

Sedmikrásku ráda přidávám do salátů. A vy jistě také. Květy krásně vypadají třeba na salátu s křehkým ptačincem. Dobře chutnají i mladé lístky sedmikrásky. Přidejte je do salátů, pomazánek nebo jarních polévek.

Sedmikráska má údajně více vitamínů a minerálních látek, než třeba pěstovaný salát. Ostatně tak, jako většina planě rostoucích bylin. Proto je také tak ráda sbírám, užívám, a píšu o nich články.

Inspirujte se v dalším článku o planých rostlinách a připravte si saláty z jarních bylinek

Naučte se vyrábět své bylinkové poklady

Věřím, že jsem vás inspirovala a vyrobíte si pěstící olej, přidáte sedmikrásku do salátů nebo z ní vyrobíte domácí sirup s medem. Další bylinkové dobroty vás naučím vyrábět v online kurzu, který jsem pro vás připravila.

Přeji vám krásný Provoněný den.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady