Kontryhel obecný

Vydávám se bosky na louku, kde mé nohy omývá ranní rosa. Příroda se probouzí a v dáli vidím pasoucí se srnky na palouku. Louku lemuje les, nedaleko je rybník a všude se rozprostírá poklid. Sluneční paprsky postupně sílí a vzduch je za chvíli prosycen medovou vůní kontryhelu. Lidově se mu říká plášť Panny Marie. Ženská bylinka spojující nás se zemí a čistotou. 

Sběr a sušení

Už na začátku května najdete na loukách kontryhel, kde vytváří husté kobercové porosty. Má raději vlhčí louky, roste i na březích rybníků a potoků. Okrasný kontryhel, který si možná pěstujete na zahradě, není ke sběru vhodný, protože neobsahuje účinné látky. Nasbírejte si ten, který roste ve volné přírodě. Najdete ho kvést od května až do září.

Sbírá se celá kvetoucí nať i listy nejlépe dopoledne po oschnutí ranní rosy. Poznáte ho podle drobných květů, které jsou žlutozelené, nenápadné, ale hlavně podle výrazných listů, které jsou na konci vroubkované. Uvnitř listu uvidíte kapku vody.

Kontryhel sušte dobře rozložený na sušáku. Po usušení bude mít šedavou barvu. Potom ho uchovejte v suchu a temnu.

Léčivé účinky

Kontryhel obsahuje třísloviny – látky, které stahují. Působí tedy protizánětlivě v zažívacím traktu, ale i v dutině ústní. Uklidňuje podrážděnou pleť, kterou také výborně čistí, pomáhá regenerovat vazivo – používá se do mastí, olejů, masek nebo pleťových vod na vypnutí povadlé pleti dekoltu i prsou.

Když se řekne bylinka pro ženy, je to především řebříček, hluchavka a kontryhel. Je to jedna z nejlepších ženských bylinek na pomoc při gynekologických potížích, ale i na harmonizaci ženských hormonů, omlazení a regeneraci.

Pomáhá při výtoku, gynekologických zánětech, tlumí nadměrné krvácení, bolestivou nebo nepravidelnou menstruaci, používá se i k usnadnění porodu a bolestech hlavy.


Začtěte se do článku o menstruaci, cyklické síle a naladění na své tělo. Článek najdete tady.


Video o kontryhelu

Podívejte se na video, které jsem o této krásné medově vonící bylince natočila. Klikněte přímo na odkaz pod textem nebo se podívejte kliknutím SEM.

Jak kontryhel použít

Kontryhelová tinktura

Tinkturu užívejte při bolestivé nebo nepravidelné menstruaci, při průjmech nebo zažívacích potížích. Užívejte v dávce 15-20 kapek několikrát denně do sklenky vody. Vnímejte své tělo, které dobře ví, jaká dávka je pro vaše tělo potřeba – každý člověk je jedinečná bytost a potřebuje jedinečný přístup. Na výrobu tinktury vám postačí dvě až tři hrsti čerstvé kvetoucí nati kontryhelu.

 • Kontryhel zalijte kvalitní pálenkou a nechte macerovat asi 2-4 týdny na světlém místě,
 • přeceďte a uchovejte v temnu.

Mast a olej

Kontryhel má vynikající účinky na pokožku. Pomáhá vypnutí a omlazení pleti, regeneruje vazivo, proto se používá i při tzv. pomerančové kůži, na strie, povadlé pokožce na obličeji i dekoltu.

Mast z kontryhelu

 • Do rozpuštěného bambuckého másla přidejte hrst kvetoucí kontryhelové nati,
 • ohřívejte na mírném plameni max. 20 minut a přeceďte do kelímků.

Olej s kontryhelem

 • Kvetoucí nať nejprve nechte zavadnout – olej se vám nebude kazit,
 • hrst zavadlé nebo usušené natě přelijte kvalitním rostlinným olejem – lisovaným za studena,
 • bylinku nechte v oleji macerovat na světlém místě asi 2-4 týdny,
 • potom přeceďte a olej přelijte do tmavé lahve.

Nálev z kontryhelu

Nálev užívejte při gynekologických potížích, v klimakteriu, při žaludečních a střevních potížích, ale také pro harmonizaci ženských hormonů.

Nálev můžete použít také jako kloktadlo, pokud máte potíže s dásněmi, trpíte afty, apod.

 • Polévkovou lžíci usušené natě kontryhelu přelijte vroucí vodou,
 • nechte vyluhovat 5 minut a přeceďte.

S kontryhelem můžete kombinovat další bylinky:

 • na podporu harmonizace ženského organismu nebo při gynekologických potížích přidejte ke kontryhelu květ hluchavky, nať kakostu nebo nať řebříčku
 • pro lepší trávení, při průjmech nebo obecně střevních potížích přidejte třeba heřmánek, řepík nebo mátu.

Obklad z kvetoucí natě

Pokud potřebujete pomoci s nehojícími se ranami na kůži, s nečistou pletí zasaženou akné, ekzémy, bolestivými vředy, apod., použijte obklad z kvetoucí natě – může to být i usušená bylinka.

 • Kontryhel povařte 2-5 minut pod pokličkou,
 • nechte vyluhovat 10-15 minut a přeceďte,
 • do obkladu namočte plátýnko a přiložte na postižené místo na pár hodin,
 • obklad můžete opakovat několikrát denně.

Pokrmy s kontryhelem

Kontryhel je jedlá bylinka. Mladé lístky, které vyrůstají už během dubna až května, můžete přidávat do jídel – třeba k rýži, bramborám, pohance, zelenině. Listy kontryhelu nakrájejte a lehce poduste na rostlinném oleji ze zeleninou.


Dopřejte si hojivou péči

Objevte svůj vnitřní zdroj, který vám přinese léčivou energii.

Uzdravte ženskou duši i tělo a poznejte hojivou sílu bylin. Bylinky nás hojí už tím, že se na jejich léčivou sílu naladíme, že ji přijímáme a vnímáme.


Přeji vám kouzelný jarní čas, naplněný radostí ze sběru a užívání léčivých bylinek.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady