Heřmánek pravý

 

 

Před heřmánkem smekni, před bezem klekni II.

Tentokrát o heřmánku

Heřmánekpravý (1)

Když vidíme heřmánek, vybaví se nám slova jako hojivost, zklidnění, vůně… heřmánek byl dříve vnímán skoro jako všelék, protože zmírňuje díky svým protizánětlivým účinkům řadu neduhů. My jsme ho v současné době často nahradili chemickými léky z lékárny… Pojďme se k němu vrátit a užít si jeho léčivé vlastnosti.

 

IMG_3969

Už jen tím, že ho sbíráme v přírodě, propojujeme se s jeho léčivou energií. Přivoníme si k němu, pohled na něj nám udělá radost a když z něho vyrobíme třeba pěstící olej nebo si jeho svazek zavěsíme v pokoji, potěší nás jeho vůně i když nejsme zrovna na louce.

Z heřmánku používáme nejčastěji květ. Užíváme ho krátkodobě, při akutních obtížích. Květy sbíráme od května do srpna. Můžeme ho dobře využít pro děti při virosách, horečkách, bolestech v krku, špatném trávení.

Připravila jsem pro Vás možnosti jeho využití.

Heřmánková voda:

Květy necháme louhovat ve vodě a popíjíme. Postačí nám asi hrst. Do vody můžeme přidat citron. Voda s květy heřmánku je osvěžující.

 

IMG_4249

Heřmánkový čaj: (jako čaj, obklad, kloktadlo, inhalace)

Hrst květů zalijeme vroucí vodou a necháme pod pokličkou asi 10 minut, pak scedíme a popíjíme. Pomůže nám při zánětlivých projevech – v oblasti močového měchýře, při křečích v trávicím traktu. Nálev můžeme použít také jako obklad na kožní neduhy jako jsou zanícené rány, vyrážky, nehojící se kožní projevy, zčervenání kůže nebo jako obklad na oči při zánětu spojivek.

Odvar (květy vaříme asi 10 minut)  jako kloktadlo při bolestech v krku při angíně.

Inhalace. Vaříme heřmánek asi 10 minut pod pokličkou a pak odstavíme. Přidat můžeme i nať mateřídoušky. Používáme při zahlenění, virosách, bronchitidě.

Heřmánkový olej na pleť:

Do skleněné nádoby (používám zavařovačku) nasypu čerstvé nebo zavadlé heřmánkové květy a naliju kvalitní za studena lisovaný olej až po okraj nádoby. Navrch dám plátno a nechám za oknem na slunci asi 14 dní působit teplo a slunce. Poté scedím a uchovám v lahvičce v temnu. Nedávám do lednice. Jeden olej si nechávám v koupelně a potírám se olejem ráno. Jeho vůně mě příjemně naladí na celý den. Olej můžeme použít také k masáži celého těla pro potěšení z vůně nebo také při bolestech zad.

 

IMG_4049

Heřmánková mast:

Rozpustíme bambucké máslo ve vodní lázni tak, abychom ho nevařili a přidáme do něj heřmánkový olej. Poměr by měl být takový, aby nám mast ztuhla. Pro výrobu mastí nepoužívám ani vazelínu ani sádlo. Mast můžeme použít na špatně se hojící rány, rozpraskané paty, namáhanou pokožku na rukou.

 

Čistící heřmánková maska:

Do vroucí vody přidáme hrst drobně nasekaných (možno v mixéru) heřmánkových květů a necháme asi 20 minut louhovat. Poté přiložíme na pleť jako masku asi na 10 – 15 minut. Maska zklidňuje a pěstí naši pokožku. Udělá nám dobře také protože se na chvíli zastavíme a pečujeme o sebe.

Koupel, vlasová voda:

Dvě až tři hrsti heřmánku spaříme a necháme 15 minut louhovat pod pokličkou, poté scedíme do koupele, kterou si užijeme max. 20 minut. Působí blahodárně na naší nervovou soustavu, zklidňuje a uvolňuje.

Stejným způsobem můžeme využít heřmánkový odvar i na omývání vlasů. Nebo si můžeme připravit tinkturu z květů heřmánku: Květy macerujeme 3 týdny v pálence za oknem a pak scedíme. Koupel pro vlasy a vlasovou pokožku připravíme tak, že asi 15 kapek tinktury přidáme do medu a 1/2 litru heřmánkového nálevu, který louhujeme asi 15 minut. Pak vtíráme do vlasů a necháme působit zhruba 20 minut. Opláchneme.

Lektvar z kořenů:

Když heřmánek pěstuji na zahradě, tak ho pak vytrhnu i s kořeny. Květy použiji na výše uvedené a kořeny naložím do pálenky asi na měsíc a nechám za oknem působit. Pak přecedím a naliji do lahviček. Lektvar působí na očistu močového ústrojí a také při revmatismu. Užívá se max. 10 kapek 2x denně.

IMG_3986

Užijte si heřmánek a radost z jeho konejšivé vůně. Přeji Vám krásný červnový čas 🙂

 

O heřmánku jsem také natočila video, můžete se podívat.

 

 

 

Linda Mahelová

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě, objevili vztah k sobě. Můj příběh si přečtěte zde >>

Komentáře