Heřmánek pravý

Když vidíme heřmánek, vybaví se nám slova jako hojivost, zklidnění, vůně… heřmánek byl dříve vnímán skoro jako všelék, protože zmírňuje díky svým protizánětlivým účinkům řadu neduhů. My jsme ho v současné době často nahradili chemickými léky z lékárny… Pojďme se k němu vrátit a užít si jeho léčivé síly.Už jen tím, že ho sbíráme v přírodě, propojujeme se s jeho léčivou energií. Přivoníme si k němu, a když z něho vyrobíme třeba pěstící olej nebo si jeho svazek zavěsíme v pokoji, potěší nás jeho vůně, i když nejsme zrovna na louce.

Z heřmánku používáme nejčastěji květ. Užíváme ho krátkodobě, při akutních obtížích. Květy sbíráme od května do srpna. Můžeme ho využít při virózách, horečkách, bolestech v krku, špatném trávení. Děti ho většinou dobře snáší.

Připravila jsem pro vás možnosti jeho využití:

Heřmánková voda:

Květy necháme louhovat ve vodě a popíjíme. Postačí nám asi hrst. Do vody můžeme přidat citron. Voda s květy heřmánku je osvěžující.

Heřmánkový nálev: (jako čaj, obklad, kloktadlo, inhalace)

Hrst květů zalijeme vroucí vodou a necháme pod pokličkou asi 10 minut, pak scedíme a popíjíme. Pomůže nám při zánětlivých projevech v oblasti močového měchýře, při křečích v trávicím traktu. Nálev můžeme použít také jako obklad na kožní neduhy jako jsou zanícené rány, vyrážky, nehojící se kožní projevy, zčervenání kůže nebo jako obklad na oči při zánětu spojivek.

Odvar (květy vaříme asi 10 minut)  jako kloktadlo při bolestech v krku při angíně.

Inhalace. Vaříme heřmánek asi 10 minut pod pokličkou a pak odstavíme. Můžeme přidat i nať mateřídoušky. Používáme při zahlenění, virózách, bronchitidě.

Heřmánkový olej na pleť:

Do skleněné zavařovačky nasypu zavadlé heřmánkové květy a naliju kvalitní za studena lisovaný olej až po okraj nádoby. Navrch dám plátno a nechám za oknem na slunci 14 dní macerovat. Poté scedím a uchovám v lahvičce v temnu. Nedávám do lednice. Jeden olej si nechávám v koupelně a potírám se olejem ráno. Jeho vůně mě příjemně naladí na celý den. Olej můžeme použít také k masáži celého těla pro potěšení z vůně nebo také při bolestech zad.

Heřmánková mast:

Rozpustíme bambucké máslo ve vodní lázni tak, abychom ho nevařili a přidáme do něj heřmánkový olej. Poměr by měl být takový, aby nám mast ztuhla. Pro výrobu mastí nepoužívám ani vazelínu ani sádlo. Mast můžeme použít na špatně se hojící rány, rozpraskané paty, namáhanou pokožku na rukou.

Čistící heřmánková maska:

Do vroucí vody přidáme hrst drobně nasekaných (možno v mixéru) heřmánkových květů a necháme asi 20 minut louhovat. Poté přiložíme na pleť jako masku asi na 10 – 15 minut. Maska zklidňuje a pěstí naši pokožku. Udělá nám dobře také protože se na chvíli zastavíme a pečujeme o sebe.

Koupel, vlasová voda, tinktura:

Dvě až tři hrsti heřmánku spaříme a necháme 15 minut louhovat pod pokličkou, poté scedíme do koupele, kterou si užijeme max. 20 minut. Působí blahodárně na naší nervovou soustavu, zklidňuje a uvolňuje.

Stejným způsobem můžeme využít heřmánkový odvar i na omývání vlasů. Nebo si můžeme připravit tinkturu z květů heřmánku: Květy macerujeme 3 týdny v pálence za oknem a pak scedíme. Koupel pro vlasy a vlasovou pokožku připravíme tak, že asi 15 kapek tinktury přidáme do medu a 1/2 litru heřmánkového nálevu, který louhujeme asi 15 minut. Pak vtíráme do vlasů a necháme působit zhruba 20 minut. Opláchneme.

Lektvar z kořenů:

Když heřmánek pěstuji na zahradě, tak ho pak vytrhnu i s kořeny. Květy použiji na výše uvedené a kořeny naložím do pálenky asi na měsíc a nechám za oknem působit. Pak přecedím a naliji do lahviček. Lektvar působí na očistu močového ústrojí a také při revmatismu. Užívá se max. 10 kapek 2x denně.

Užijte si heřmánek a radost z jeho konejšivé vůně. Přeji Vám krásný jarní čas.

O heřmánku jsem také natočila video:

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online programech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět své bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online programu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v programu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v programu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře