Sedmikráska

Sedmikráska je asi nejužívanější a nejoblíbenější bylinkou. Bude to způsobeno zřejmě i tím, že při jejím užívání nevznikají kontraindikace.

Metabolismus, ledviny, plíce

To jsou oblasti, kde se sedmikráska dá využít. Pomáhá při chorobách dýchacích cest, je močopudná a čistí tedy močové cesty a ledviny.

Můžeme si z ní udělat nálev. Necháme květní úbory ve vodě pár hodin vyluhovat a pak přecedíme a pijeme. Nálev můžeme lehce ohřát.

Z květů je možné vyrobit také sirup s medem – prokládáme květy vrstvou medu až naplníme sklenici a necháme za oknem. Až se na dně začne tvořit sirup, přecedíme a uchováme v lahvi v temnu. Sirup se může používat při dýchacích obtížích, kašli a také jako příjemný prostředek při špatném usínání.

Pěstící olej ze sedmikrásky

Látky které obsahuje, můžeme použít i na pěstění a čištění pleti. Vyrobíme si pěstící olej. Do kvalitního za studena lisovaného oleje přidáme květy a necháme stát opět za oknem na slunci. Přecedíme zhruba po 14 dnech až třech týdnech. Mezitím olej kontrolujeme, aby se nám nekazil. Lépe uděláme, když necháme květy drobně zavadnout, vypaří se tak určité procento vody a olej nebude náchylný ke zkažení.

Máme olej hotový, dáme ho do skleničky a můžeme si užívat, jak naší pleti prospívá tento vynikající domácí prostředek. Když o sebe pečujeme, cítíme, že jsme sami se sebou rádi.

Sedmikrásku přidávám také do salátů. Jistě jako vy ostatní. Květy krásně vypadají na salátu s fialkou. Použít se mohou i mladé lístky sedmikrásky. Třeba do salátů, pomazánek, jarních polévek. Sedmikráska má údajně více vitamínů a minerálních látek, než třeba pěstovaný salát. Ostatně tak, jako většina planě rostoucích bylin. Proto je také tak ráda sbírám, užívám a píšu o nich.

Věřím, že jsem vás inspirovala a přeji vám krásný provoněný den.

Linda Mahelová

Jsem bylinářka, aromaterapeutka, milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti.

Autorka programů Zahrada mysli, Očista těla kořeny, e-booku 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře.

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Více o mně najdete tady>>

Celoroční program o bylinkách naleznete zde >>


Vytvořila jsem program pro zdravou ženu >>


Očistěte své tělo pomocí kořenů rostlin >>

Komentáře