Kopřivová voda na vlasy (a obličej)

V období jara si ráda dopřávám nálev z bylinek a používám ho jako bylinkovou vodu na vlasy. Nejčastěji je to kopřiva. Občas k ní přidám i sedmikrásku, fialky, květy pampelišky. Zkrátka to, co zrovna roste. Až se půjdete projít, nasbírejte si hrst voňavých jarních bylinek a připravte si ji také. 

Nejlepší je použít čerstvé jarní kopřivy, ale pokud si je pěstujete na zahradě, můžete je přes celý rok zmlazovat a tak budete mít vždycky ty správné kopřivy po ruce. 

Pečovat o sebe

Naše pokožka je každý den vystavena různým nepříznivým vlivům z prostředí, ve kterém žijeme. Často ji zatěžujeme také nevhodnou stravou, čistícími prostředky, léky, parfémy, chemií, kterou používáme na zahradě, atd.

I když se některým vlivům nevyhneme, můžeme si pomoci tím, že budeme chodit často ven na procházky, kde dýcháme čerstvý vzduch, a také podporou očisty těla vnitřně.

To znamená bylinkami, které rostou skoro všude. Jedna z bylinek, která výrazně očisťuje tělo, je kopřiva. Připravte si z ní zelený jarní životabudič, kopřivové mléko, pleťovou masku nebo třeba vodu na vlasy.

Návody na přípravu zeleného nápoje, kopřivového mléka a pleťové masky z kopřivy najdete tady.

Kopřivová voda na vlasy

Kopřiva je jedna z nejvýznamnějších rostlin, kterou v bylinářství používáme. Má na naši pokožku blahodárné čistící účinky. Když se rozhodnete kopřivovou vodu používat pravidelně, zaznamenáte zlepšení kvality vlasů i vlasové pokožky.

Kopřivová voda

Bylinkové vody připravuji dvěma způsoby:

  • První způsob: Bylinky rozmixuji s vodou, pak přecedím a přeliji do lahvičky. Používám jako bylinnou vodu na omývání obličeje a vlasů. Tato voda velmi dobře působí při drobných zánětlivých procesech kůže, dále ji regeneruje a očisťuje. U této varianty používám čerstvé bylinky.
  • Druhý způsob: Bylinky spařím horkou vodou, přikryji pokličkou a nechám chvíli vyluhovat (asi čtvrt hodiny). Po vychladnutí přecedím a naliji do lahvičky. Ihned používám na vlasy a pleť.

Kopřivová voda

Jak bylinnou vodu použít

Vodu do vlasové pokožky jemně vmasíruji krouživými pohyby. Jednak je to příjemné, ale také se tím účinné látky dostanou lépe do kůže. Někdy sami ucítíte, že máte pokožku na hlavě zatuhlou a bude vás příliš silný přítlak bolet. Postupujte tedy jemně.

Pokud máte lupy, pomůžete lepšímu prokrvení a regeneraci vaší vlasové pokožky. Kopřivovou vodu nemusíte po použití smývat.

Vhodné kombinace bylin

K bylinkové vodě z kopřivy můžete přidat i další bylinky na podporu růstu vlasů a ošetření vlasové pokožky. Skvělá je třeba:

Kopřivová voda

Trvanlivost bylinné vody

V obou případech připravuji vodu čerstvou a neuchovávám ji na později. Používám ji pouze ten den. Pokud byste si chtěli vodu vyrobit do zásoby, měla by v lednici nějaký čas vydržet, zhruba den.

Očista těla

Při pravidelném používání planých bylinek budete mít krásné a zdravé vlasy. Svému tělu tak projevujete péči a laskavost. Péči o sebe můžete ještě více podpořit i vnitřním užitím bylinek. Když očistíte tělo zevnitř, budete se cítit skvěle i navenek.

Užijte si příjemný pocit z péče o sebe a krásný jarní čas.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady