Řepík lékařský

Na slunečných loukách a stráních bývá během července k vidění kvetoucí řepík. Vyhledává spíše čisté prostředí, ale můžete si ho pořídit na zahradu a těšit se z jeho krásy i léčivých účinků. Na pěstování je nenáročný. Řepík se docela rychle rozrůstá a vyroste do výšky zhruba 150 cm, proto je dobré, když mu na zahradě dopřejete dostatek prostoru. V článku si přečtěte, jak vám řepík může pomoci a co si z něj můžete vyrobit. 

Jak vám řepík pomůže

Řepík je výtečná hojivá bylinka zejména na trávicí potíže. Má protizánětlivé účinky, pomáhá při chorobách žaludku, střev, jater i žlučníku. Je ale také známý svými desinfekčními účinky na sliznice trávicího traktu a v ústech, kde dokáže hojit afty, dásně nebo zanícené mandle. Obecně se však dá říct, že je to velmi všestranně působící bylinka s mnoha hojivými účinky.

Sběr a sušení řepíku

Řepík můžete sbírat od června až do září. Sbírá se kvetoucí nať bez spodní dřevnaté části – odřežte asi 20 cm od země. Potom řepík sušte rozložený na sušáku nebo zavěšený ve svazcích. Velmi dobře a rychle schne. Usušený uskladněte v suchu a temnu.

Někdy se stává, že se řepík zaměňuje s mochnou husí. To zejména tehdy, když řepík teprve vyrůstá (podobnost listů), ale později, když uvidíte jeho mohutný vzrůst, už ho nezaměníte. Má také rozdílné květenství. Vidíte na fotce níže.

Jestli si potřebujete osvěžit, jak bylinky sbírat, sušit a skladovat, přečtěte si o tom článek.

Recepty z řepíku

Mast na křečové žíly i ekzémy

Mast z řepíku pomáhá na zánětlivou pokožku, při křečových žilách nebo bércových vředech. Použila jsem ji také na popáleniny a měla výrazně hojivý účinek. Můžete ji použít i na suchou a podrážděnou pokožku, dobře hojí i akné nebo ekzematickou pleť.

  • rozpusťte bambucké máslo a včelí vosk ve vodní lázni
  • přidejte čerstvou nebo usušenou kvetoucí nať řepíku
  • ohřívejte maximálně 20 minut na mírném plamenu
  • přeceďte, přelijte do kelímků a nechte vychladnout

Aby byla mast účinná, je dobré také věnovat pozornost očistě těla zevnitř. Můžete užívat nálev z břízy, která výrazně detoxikuje organismus. Nebo si udělejte desetidenní očistu s přesličkou rolní.

Trvanlivost mastí

Mast nemusíte uchovávat v lednici. Vydrží i v pokojové teplotě, ale není dobré nechávat ji na přímém slunci (u okna, kam svítí slunce). Trvanlivost masti je obvykle taková, jaká je trvanlivost použitých přísad – bambuckého másla.

Když se podíváte na obal, vidíte, že bambucké máslo má trvanlivost obvykle jeden rok. Zkažená mast má žluklý zápach, potom už ji nepoužívejte. Na výrobu mastí doporučuji nerafinované bambucké máslo, které je samo o sobě hojivé a předá pokožce účinné látky.

Nálev z řepíku

Nálev použijte v případě potřeby při zažívacích potížích: nadýmání, průjmy, bolesti břicha, nedostatečné trávení, zlepšení chuti k jídlu, ale také při únavě, na posílení imunitního systému a zlepšení srdeční činnosti.

  • čerstvou nebo usušenou kvetoucí nať přelijte horkou vodou
  • nechte vyluhovat 10-15 minut
  • přeceďte a popíjejte několik šálků denně

Pokud trpíme zažívacími nebo jinými potížemi, mnohdy nestačí jen užívat bylinky, které nám s tímto problémem mohou pomoci. Je totiž potřeba nejen vynechat užívání látek, které mohou nežádoucí účinky podněcovat, ale také znát souvislosti.

Kloktadlo z řepíku

Připravujte nejlépe vždy čerstvé. Je to odvar z celé kvetoucí nati, který se dá použít při potížích s dásněmi nebo obecně potížích v dutině ústní.

Odvarem vyplachujte ústa a kloktejte několikrát denně. Jestli trpíte zmíněnými potížemi, řepík vám může být dobrým pomocníkem. Užívejte ho současně vnitřně jako nálev.

  • 2 čajové lžičky kvetoucí natě zalijte menším množstvím studené vody
  • přiveďte k varu a povařte 20 minut pod pokličkou, potom přeceďte
  • kloktadlo se užívá při angínách, bolestech v krku, aftech, zanícených dásních

Vnímejte své moudré já

Vnímejte sami sebe, svou duši, tělo a jeho nápovědu. Sami ucítíte, jak konkrétně vám bude bylinka pomáhat a kolik jí potřebujete. Tím se řiďte i tehdy, když jdete bylinky sbírat.

Všichni v sobě máme moudrou sílu, která nás vede. Stačí, když se zastavíme a naučíme se ji vnímat.

V létě sbíráme řadu léčivých bylinek. Naučte se, jak s bylinkami pracovat, co z nich můžete vyrobit pro zdraví těla i duše.

Přidejte se k dalším bylinářům, kteří se to už naučili. Kliknutím SEM získáte informace o kurzu a možnost přihlásit se.

V kurzu vám představím planě rostoucí bylinky, které se naučíte prakticky používat. Ukážu vám je také ve videu, abyste je nezaměnili s nějakou jedovatou rostlinou.

Ať vám letní čas přináší radost.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady