Jezte plevel!

S jarem přichází možnost nasbírat si čerstvé bylinky, kterým říkáme plevel. Výhodou je, že rostou téměř všude kolem nás. Tyto rostliny obsahují řadu cenných látek a dnes už se ví, že cennějších než jsou v kupované zelenině. To platí i o té, kterou si sami vypěstujeme. Plevel by tedy měl být pokladem na našich zahradách.

Jezte plevel

Plané jedlé bylinky pro nás mohou být cennou potravou. Tou nejpřirozenější, kterou kolem sebe můžeme najít. Dáme-li jim prostor ve svém jídelníčku, za čas zřejmě zjistíme, že máme více energie, cítíme se zdravější a je nám lépe i na duši.

Ale i přes nesporné benefity pojídání planých bylin vybízím k tomu, abychom se naučili vnímat své tělo a jeho individuální potřeby. Ne každému, kdo dosud jedl především konvenční stravu, mohou plané rostliny udělat hned dobře.

Takový organismus se může potýkat s četnými projevy intoxikace (např. ekzémy, dýchací potíže, zhoršené trávení, únava, pocity vyčerpání, depresivní stavy, otupělost, nadváha, bolesti hlavy, zad, apod.)

Pokud ale chcete plevel na svém talíři vyzkoušet, jděte na to lehce a postupně. Vnímejte své tělo a buďte k sobě laskaví.

Změnit úhel pohledu

Plevel roste všude kolem nás. Máme ho před domem v trávníku, ale často ho sekáme a tím se o ty cenné látky ochuzujeme…

Když se podívám kolem sebe, mám někdy pocit, že lidé se snad bojí trávy. Jakmile kousek povyroste, už běží pro sekačku. Trávu měří svým ostřížím zrakem, a když povyroste nad jejich limitní míru, musí ji ihned zkrátit.

Chápu to v zámeckých parcích a městech, ale na venkově a na zahrádkách u domu můžeme dát prostor jedlým rostlinám a plevelům a přivítat ty cenné dary přírody.

Zkusme se na plevele a jedlé rostliny dívat jako na příležitost, jak obohatit svou stravu. A nejen to. Tím, že přijmeme divoké rostliny, přijímáme moudrost přírody a její přirozenost.

Zkusme se na tu „trávu“ dívat přátelštěji. Je léčivá:)

Jedlé květy do salátu

Na jaře je nejlepší doba, kdy se můžeme pustit do zdobení a použít květy jako ozdobu salát. Nasbírejte si třeba květ trnky, třešně, jabloně, hrušně, mirabelky, brzy z jara fialky, později zase rozrazil, kuklík, barborku, řeřišnici,.. Salát s květy nejen hezky vypadá, ale dodá nám také minerální látky.

Salát si můžeme vytvořit třeba celý jen z jedlých plevelů. Do toho se pusťte, když už nebudete zaskočeni jejich chutí, která pro někoho může být hořká, lehce kyselá, neznámá. Nebo přidejte jedlé rostlinky třeba k hlávkovému salátu, čekankovému salátu, salátu z řapíkatého celeru, rajčat, okurek, ředkviček, apod.

Jarní bylinky, které můžete sníst:

Bršlice kozí noha očišťuje močový systém, má protizánětlivé účinky, pomáhá při očistě kloubů a působí močopudně. Celkově podporuje očistu těla. Má příjemnou chuť – z mladých listů je chuťově vynikající salát, ze starších třeba zase špenát.

Jitrocel kopinatý působí na dýchací systém a čistí krev. Urychluje hojení ran na pokožce a celkově má regenerační schopnost. Mladé lístečky použijte do salátů a jarních nápojů.

Pampeliška ovlivňuje řadu pochodů v těle, podporuje činnost jater, žlučníku, slinivky. Je to jedna z nejdůležitějších jaterních bylin. Sníst můžete i kořen. Snězte ho jen tak samotný nebo ho přidejte do salátu. Listy pampelišky jsou do salátu skvělé. Předají mu příjemnou hořko-sladkou chuť.

Ptačinec také podporuje očistu těla a najdete ho na jaře i na zahrádkách. Pro svou velmi příjemnou chuť a křehkou strukturu se často přidává do salátů a pomazánek. Chuťově připomíná mladou kukuřici nebo hrášek. Jak si z ptačince udělat pleťovou masku, nápoj nebo omáčku, se dočtete v článku.

Česnáček je další oblíbená bylinka, která se používá do salátů, hojí dásně, močový systém a zažívání. Je tedy vítanou jedlou bylinkou. Chuťově připomíná česnek. Starší listy jsou více hořké, proto ke konzumaci doporučuji především ty mladé. Článek o česnáčku najdete tady.

Postupně se naučit vnímat své tělo

Pokud nejste zvyklí, zkuste pro začátek jen pár listů. Když přijímáme do svého života i planě rostoucí byliny, proměňujeme se sami. Naladíme se na dary přírody, které nás obklopují. Jsme více schopní vnímat sebe i své nastavení.

Víme, co nám doopravdy dělá dobře a po čem naše tělo touží. Málokdy si pak řekne o párek, který už vlastně ani není párkem, nebo o hranolky s tatarkou a podobné:)

Prospíváme tak nejen svému tělu, ale začneme se více propojovat se silou přírody, i svou silou, která je nám někdy nedostupná pod nánosy toho všeho, co si myslíme, že musíme dělat. A možná se i na to sekání trávy začneme dívat jinak.

Inspirujte i ostatní kolem vás. Přijměte plevel na zahradách i ve svém srdci.

Přeji vám hezký Provoněný den.

Nechte se inspirovat a naučte se jedlé plané bylinky používat po celý rok – klikněte sem.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady