Česnáček lékařský

Česnek bez česneku

Tahle krásná bylinka opravdu chutná a voní jako česnek. Proto je také oblíbená do salátů a pomazánek. Připravujte ji čerstvou (nevařte ji), protože pak příjemné aroma vyprchá.

Můžeme ji najít na okrajích lesů nebo tam, kde je půda vlhká, na březích rybníků.  List je podobný kopřivě, ale nespálíte se o něj. Vyrůstá až do výšky skoro jednoho metru. Je to tedy rostlina, kterou většinou nepřehlédnete. Často ji vídám i v příkopech u silnice.

Kvete bíle a můžeme použít celou rostlinu. Do salátů používám květy a listy. Lodyha je příliš tvrdá. Ale lze použít i kořen, který je dobré vykopnout až na podzim, když rostlina odkvete. Ten chutná podobně jako křen a také je možné ho tak využít. Zkusit můžete třeba pomazánku z kořene česnáčku.

Když budete česnáček žvýkat, příznivě to bude působit na vaše dásně a celou ústní dutinu. Léčivé účinky jsou využitelné pro močové ústrojí a také při nedostatečnosti jater, slinivky a žlučníku. Léčíte se už jen tím, že česnáček dáte do pokrmů. Ideální je úprava za syrova.

Nálev z česnáčku

Nakrájenou rostlinu necháme luhovat pár hodin ve vodě, přecedíme a vypijeme. Nebo rozmixujeme s vodou, přecedíme a vypijeme. S takto získaným nápojem si doplníte dávku vitamínu C.

Věřím, že si česnáček zamilujete tak, jako já :-)

Připravila jsem pro vás také video, kde česnáček ukazuji.

Přeji vám krásné provoněné dny!

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online programech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět své bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online programu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v programu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v programu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře