Ptačinec žabinec

Ptačinec je na zahrádce mým velkým oblíbencem. Je velmi křehký a má příjemnou chuť podobnou kukuřici. Protože určitě ví, že ho mám tak ráda, roste mi doma dokonce z květináčů a dělá květinám spolubydlícího.

Léčivá síla ptačince

Ptačinec je častý plevel na zahradách, ale nemusíme ho tak vnímat… Obsahuje řadu vitamínů a látek, které pozitivně ovlivňují činnost metabolismu. Ptačinec ošetřuje lymfatický systém, ledviny, plíce. Blahodárně působí i na kůži, kterou čistí. Pokud trpíte vyrážkami, ekzémy, lupénkou a dalšími neduhy, užívejte ptačinec nejlépe v syrové formě. Podpoříte detoxikaci těla a ulevíte plicím od zahlenění.

Sbírám ho už brzy na jaře až do podzimu. Pravidelně ho stříhám a tak stále dorůstá. Mám tedy pořád čerstvou nať do salátů.

Je skvělý na přípravu pomazánek s česnekem a dalšími bylinkami. Přidejte ptačinec do špenátu, omelet, zeleninových polévek. Nejlepší je však syrový, aby se zachovaly účinné látky.

Na jaře si připravte nápoj nebo omáčku, která je opravdu výtečná. Naposledy jsem ji zkusila v kombinaci s jarními houbami, které jsem lehce podusila s bylinkovým kořením.

Pleťová maska

Z ptačince si vyrobte vynikající pleťovou masku. Masku používám snad po celé jaro, protože mám ptačinec na zahradě.

  • rozmixujete trochu natě s vodou a medem (pokud chcete mít masku hutnější, přidejte i trochu pohankové mouky)
  • nechte na obličeji působit asi půl hodiny a smyjte

Ptačincová maska příjemně ošetří a vyhladí pleť, působí hojivě při potížích s akné, ekzémech a nehojících se ránách na kůži.

Nápoj s ptačincem

Nápoj si dopřejte, pokud jste na jaře unavení a cítíte, že potřebujete nějakou živou jarní sílu. Užívejte 1/4 litru denně a budete se zase cítit jako znovuzrození.

  • zhruba jednu hrst natě ptačince rozmixujete s vodou
  • popíjejte nejlépe po ránu
  • nápoj není nutní přecedit, protože ptačinec má velmi jemnou strukturu

ptačinec nápoj

Salát s ptačincem

Do salátu s ptačincem přidám někdy polníček, listy nebo květy česnáčku lékařského, listy rukoly, květ křenu a ochutím trochou zředěného octa s česnáčkem, který jsem si na jaře připravila.

ptačinec salát

Brzy z jara rostou kromě léčivých bylin také jarní houby. To mě inspirovalo k vytvoření kombinace s ptačincem.

ptačinec a jarní houby

Omáčka z ptačince

Když se ochladilo a začalo pršet, moje tělo si zavolalo o nějaký hutnější pokrm. Napadla mě omáčka z ptačince. Pokrájela jsem ptačinec, zahustila pohankovou moukou a přidala jsem česnáčkový ocet.

ptačinecomáčkaz ptačince (1)

Výsledná chuť mě velmi příjemně překvapila. Ozdobit můžete třeba právě kvetoucí pažitkou nebo jinými bylinami ze zahrádky.

Pokaždé, když tvořím pokrm z bylinek, cítím vděčnost a radost, jakou nádherou a rozmanitostí přírody jsme obklopeni. A to vnímám jako krásný dar, který si tady můžeme užívat.

ptačinecomáčkaz ptačince

Děkuji za krásné a přeji i vám jarní čas prožitý v hojnosti darů přírody.

Víte, jak bylinky správně uchovat, kde a jak je sbírat? Přečtěte si článek na téma sběr, sušení a skladování bylin.

Klikněte na obrázek a přečtěte si článek.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online kurzu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v kurzu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v kurzu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře