Ptačinec žabinec

Ptačinec je na zahrádce mým velkým oblíbencem. Je velmi křehký a má příjemnou chuť podobnou kukuřici. Protože určitě ví, že ho mám tak ráda, roste mi doma dokonce z květináčů a dělá květinám spolubydlícího.

Léčivá síla ptačince

Ptačinec je hojně vyskytující se plevel na zahradách, ale nemusíme ho tak vnímat… Obsahuje totiž celou řadu vitamínů a látek, které pozitivně ovlivňují činnost metabolismu. Ptačinec pomáhá ledvinám, lymfatickému a dýchacímu systému.

Blahodárně působí i na pokožku, kterou čistí. Pokud trpíte vyrážkami, ekzémy, lupénkou a dalšími neduhy, užívejte ptačinec nejlépe v syrové formě. Podpoříte detoxikaci těla a ulevíte plicím od zahlenění.

Sbírám ho už brzy na jaře až do podzimu. Pravidelně ho stříhám a tak stále dorůstá. Mám tedy pořád čerstvou nať do salátů.

Je skvělý na přípravu pomazánek s česnekem a dalšími bylinkami. Přidejte ptačinec do špenátu, omelet, zeleninových polévek. Nejlepší je však syrový, aby se zachovaly účinné látky.

Pleťová maska

Z ptačince si vyrobte vynikající pleťovou masku. Když vám ptačinec roste na zahradě a vy ho chcete vyplet ze záhonků, využijte jeho léčivé síly, namísto toho, abyste ho jen vyhodili na kompost.

  • rozmixujete trochu natě s vodou a medem (pokud chcete mít masku hutnější, přidejte i trochu pohankové mouky)
  • nechte na obličeji působit asi půl hodiny a smyjte

Ptačincová maska příjemně ošetří a vyhladí pleť, působí hojivě při potížích s akné, ekzémech a nehojících se ránách na kůži.

Nápoj s ptačincem

Nápoj si dopřejte, pokud jste na jaře unavení a cítíte, že potřebujete nějakou živou jarní podporu. Užívejte 1/4 litru denně a budete se zase cítit jako znovuzrození.

  • zhruba jednu hrst natě ptačince rozmixujete s vodou
  • popíjejte nejlépe po ránu
  • nápoj není nutní přecedit, protože ptačinec má velmi jemnou strukturu

Salát s ptačincem

Do salátu s ptačincem přidám někdy polníček, listy nebo květy česnáčku lékařského, listy rukoly, květ křenu a ochutím trochou zředěného octa s česnáčkem, který jsem si na jaře připravila. Ptačinec lze kombinovat i s hlávkovým salátem, mrkví, rajčatovým salátem. Příjemně doplní bylinkovou chuť salátů.

Omáčka z ptačince

Brzy z jara rostou kromě léčivých bylin také jarní houby. To mě inspirovalo k vytvoření kombinace s ptačincem. Navíc jsem jarní houby a ptačinec našla růst kousek od sebe. Vyzkoušejte omáčku, která je opravdu výtečná.

Houby jsem krátce podusila na kvalitním rostlinném oleji s bylinkovým kořením. Omáčku z ptačince jsem mírně zahustila pohankovou moukou a dochutila mým oblíbeným česnáčkovým octem.

Výsledná chuť mě velmi příjemně překvapila. Omáčku jsem ještě dozdobila právě kvetoucí pažitkou, ale můžete přidat i jiné bylinky ze zahrádky, které vám voní a chutnají.

Pokaždé, když tvořím pokrm z bylinek, cítím vděčnost a radost, jakou nádherou a rozmanitostí přírody jsme obklopeni. Vnímám jako krásný dar, který si můžeme užívat v souladu s přírodou.

Děkuji za krásné a přeji i vám jarní čas prožitý v hojnosti darů přírody.

Víte, jak bylinky správně uchovat, kde a jak je sbírat? Přečtěte si článek na téma sběr, sušení a skladování bylin.

Klikněte na obrázek a přečtěte si článek.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online kurzu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v kurzu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v kurzu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře