Ptačinec je na zahrádce mým velkým oblíbencem. Je velmi křehký a má příjemnou chuť podobnou kukuřici. Protože určitě ví, že ho mám tak ráda, roste mi doma dokonce z květináčů a dělá květinám spolubydlícího.
Ptačinec je hojně vyskytující se plevel na zahradách, ale nemusíme ho tak vnímat… Obsahuje totiž celou řadu vitamínů a látek, které pozitivně ovlivňují činnost metabolismu. Ptačinec pomáhá ledvinám, lymfatickému a dýchacímu systému.
Blahodárně působí i na pokožku, kterou čistí. Pokud trpíte vyrážkami, ekzémy, lupénkou a dalšími neduhy, užívejte ptačinec nejlépe v syrové formě. Podpoříte detoxikaci těla a ulevíte plicím od zahlenění.
Sbírám ho už brzy na jaře až do podzimu. Pravidelně ho stříhám a tak stále dorůstá. Mám tedy pořád čerstvou nať do salátů.
Je skvělý na přípravu pomazánek s česnekem a dalšími bylinkami. Přidejte ptačinec do špenátu nebo zeleninových polévek. Nejlepší je však syrový, aby se zachovaly účinné látky.
Přečtěte si také inspiraci o planých jedlých bylinkách.
Z ptačince si vyrobte vynikající pleťovou masku. Když vám ptačinec roste na zahradě a vy ho chcete vyplet ze záhonků, využijte jeho léčivé síly, namísto toho, abyste ho jen vyhodili na kompost.
Ptačincová maska příjemně ošetří a vyhladí pleť, působí hojivě při potížích s akné, ekzémech a nehojících se ránách na kůži. Současně je dobré popíjet třeba nápoj s ptačincem a dopřát si očistnou kúru.
Nápoj si dopřejte, pokud jste na jaře unavení a cítíte, že potřebujete nějakou živou jarní vzpruhu. Při každodenním užívání se budete brzy cítit jako znovuzrození.
Do salátu s ptačincem přidám někdy polníček, listy nebo květy česnáčku lékařského, listy rukoly, květ křenu a ochutím trochou citronové šťávy a medem. Ptačinec lze kombinovat i s hlávkovým salátem, mrkví, rajčatovým salátem. Příjemně chutná s dalšími bylinkami, které vám rostou na zahradě.
Brzy z jara rostou kromě léčivých bylin také jarní houby. To mě inspirovalo k vytvoření kombinace s ptačincem. Navíc jsem jarní houby a ptačinec našla růst kousek od sebe. Vyzkoušejte omáčku, která je opravdu výtečná.
Houby jsem krátce podusila na olivovém oleji s bylinkovým kořením. Omáčku z ptačince jsem mírně zahustila pohankovou moukou a dochutila trochou citronové šťávy.
Výsledná chuť mě velmi příjemně překvapila. Omáčku jsem ještě dozdobila právě kvetoucí pažitkou, ale můžete přidat i jiné bylinky ze zahrádky, které vám voní a chutnají.
Pokaždé, když tvořím pokrm z bylinek, cítím vděčnost a radost, jakou nádherou a rozmanitostí přírody jsme obklopeni. Vnímám jako krásný dar, který si můžeme užívat v souladu s přírodou.
Děkuji za krásné a přeji i vám jarní čas prožitý v hojnosti darů přírody.
Víte, jak bylinky správně uchovat, kde a jak je sbírat? Přečtěte si článek na téma sběr, sušení a skladování bylin.