Pořiďte si Můj bylinkový diář 2022. K objednávce >>> tudy.

Pelyněk černobýl

Bývá označován za nežádoucí plevel nebo taky za vynikající léčivou bylinu. Můžete si vybrat. A sami případně zakusit jeho léčivou sílu.

Na mé zahradě mají všechny rostliny možnost růst a tak se každým rokem podivuji, které další si ke mně našly cestu. Bývají to takové, které později ráda sbírám do bylinných směsí, tinktur, na výrobu mastí nebo do jídel. To je i případ pelyňku černobýlu. Nechávám ho vyrůst do celé krásy a tak mám v pozdním létě na zahradě bylinu, která vypadá trochu jako hustě rozvětvený stromek vyšší než dva metry…

Začtěte se do článku o této úžasné léčivé bylině.

Pelyněk černobýl

Roste téměř v každém příkopu, na okrajích luk, u lesních cest. V pozdním létě je to nepřehlédnutelná bylina. Často ji uvidíte v blízkosti kopřiv nebo lopuchu.

Tuto rostlinu mám ráda pro její příjemnou vůni, sladkou chuť, mohutný vzrůst i léčivé účinky. Na konci léta sbírám pelyněk na výrobu bylinných vykuřovacích svazků (článek si přečtěte tady), připravuji z něj tinkturu, suším ho do čajových směsí. Je mou oblíbenou bylinou natolik, že ho usušený ve svazcích zavěšuji na okna místo záclon – tam plní svou ochrannou úlohu.

Pelyněk černobýl se v bylinkářství užívá při dýchacích, žaludečních, žlučníkových i střevních potížích. Tlumí bolestivé křeče, je účinný při nevolnostech, nechutenství, ale i zánětu průdušek. Dokáže pomoci i při bolestivé či nepravidelné menstruaci. V rozumném dávkování podporuje činnost jater, zlepšuje vylučování žaludečních šťáv a působí desinfekčně.

Slovutný páter Ferda k léčení s úspěchem používal česnek, cibuli nebo byliny, které nám rostou pod okny – třeba pelyněk. Na bylinkovém kurzu jsme s účastníky vzpomněli jeho recept při angíně. Je to obklad z odvaru natě, který se přikládá několikrát za den na krk. Po pár hodinách je už úleva od bolesti velmi znatelná (před mnoha lety jsem při angíně tuto metodu také úspěšně vyzkoušela).

Pelyněk obsahuje látku zvanou thujon, ale v menším množství než pelyněk pravý. Přesto není dobré užívat ho dlouhodobě a není tedy ani vhodný pro těhotné ženy a děti.

Níže vidíte pelyněk černobýl ještě před rozkvětem.

Užívání pelyňku

Pelyněk černobýl je velmi lahodná bylina, co se nálevu z jeho natě týká. Často je spíše zažité, že je pelyněk hořký a nálev z něj chutná odporně, ale není tomu tak. Nálev chutná příjemně sladce a také velmi hezky voní. Hořký je pelyněk pravý.

Užívá se kvetoucí nať při výše zmíněných potížích v dávce zhruba několik hrnků nálevu denně – bylinku spaříme vroucí vodou, necháme pod pokličkou 10 minut vyluhovat a přecedíme. Užívání nálevu by nemělo být dlouhodobé, ale vnímejte své tělo, které vám umí říct stop (uslyšíte to, když budete své tělo vnímat).

Nebo si z pelyňku černobýlu připravte bylinkový ocet, tinkturu, či ho usušte do bylinných směsí. Ráda ho přidávám k dalším bylinám ze zahrádky, které podporují trávicí činnost podobně jako pelyněk.

Jsou to třeba:

  • máta: vhodná kombinace při nedostatečném trávení, ale i bolestech hlavy,..
  • měsíček: s měsíčkem podporuje nejen trávicí činnost, ale podporuje protizánětlivé účinky
  • řebříček: v této kombinaci pomáhá harmonizovat bolestivou nebo nepravidelnou menstruaci

Na fotografiích vlevo kvetoucí pelyněk černobýl – uvidíte ho tak od poloviny léta až do podzimu. Vpravo je pelyněk ještě před rozkvětem zhruba na konci jara.

Listy má sytě zelené, zespodu stříbřité. Když je rozemnete mezi prsty, ucítíte typickou příjemnou vůni.

Jedlý plevel

Kvetoucí nať suším a přidávám také do jídel jako koření. Někdy pelyňkem posypu salát, hotové jídlo nebo ho přidám i do vařeného jídla.

Celou kvetoucí nať nechám usušit a poté zdrhnu i s listy. Pelyněk vám pomůže s trávením a podpoří i příjemnou chuť. Celé květenství a listy můžete rozmixovat, aby bylo jemnější. Můžete ho také přidat do bylinkové soli.

Pelyněk pravý

Pelyňků je hned několik druhů. Méně známý je zřejmě pelyněk brotan. Asi častěji se setkáváme s pelyňkem estragonem (zvaný také jako kozalec) a pelyňkem pravým, který obsahuje thujon, ale ve větším množství než černobýl. Je tedy potřeba opatrnosti při jeho užívání.

Od pelyňku černobýlu se liší především zbarvením listů – jsou stříbřité (šedavé) na obou stranách, ale i chutí – je velmi hořká.

Když ochutnáte listy pelyňku pravého, tak otrlým nejspíš jen zkřiví úsměv na rtech, ale těm, kdo na chutě divokých bylin, zejména těch hořkých nejsou zvyklí, ti ho s největší pravděpodobností velmi záhy vyplivnou… tak velmi je hořký.

Volně v přírodě jsem vídala pelyněk pravý růst spíše na jihu Moravy, ale v jižních Čechách jsem na něj už také mnohokrát narazila. Nejčastěji vyhledává kamenné zídky, slunná místa a dobře propustné půdy. Snese tedy i sucho a má rád slunce. Pokud ho chcete pěstovat, dopřejte mu tyto podmínky a nejspíš se mu u vás bude dařit.

Z pelyňku pravého je možné připravit třeba tinkturu a víno na podporu trávení.

Upozornění u pelyňku pravého

U pelyňku pravého bych užívání nálevu spíše nedoporučovala, vhodnější je tinktura. Je na místě nižší dávkování – ředit do sklenky vody. Rozhodně nedoporučuji dlouhodobé užívání. Pelyněk pravý není vhodný ani pro děti a těhotné či kojící ženy.

Pelyněk pravý sušte v místnosti, kde nepobýváte (dost možná by vás začala bolet hlava). Také sběr pelyňku je lepší po částech – pokud ho sklízíte ve větším množství.

Na fotografii vlevo je pelyněk pravý před rozkvětem (na jaře). Vpravo je žlutě kvetoucí rostlina (v létě). Listy jsou u pelyňku pravého stříbřité na rubu i líci. 

Síla léčivých bylin

O léčivých bylinkách se dočtete v online kurzu Vůně bylin. Najdete tam recepty, popis více než 70 bylin, inspirace, přehlednou navigaci a videa o bylinkách. Během trvání kurzu, ale i po jeho absolvování vám budu k dispozici – můžete mi psát své dotazy. Kurz vás bude provázet po celý rok od jara až do zimy. Více informací najdete na této stránce.

Těším se na vás a přeji vám krásný bylinkový rok.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online kurzu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v kurzu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v kurzu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře