Než se probudí bylinky

Než začne jaro

Úklid kolem nás

Ještě než se příroda zazelená a budeme sbírat léčivé bylinky, ukliďme si kolem sebe. Před jarem mě obvykle popadne uklízecí mánie. Jedna vlna přichází na podzim a druhá teď. Uklízím doma, ale i venku, abych se mohla při sběru bylinek radovat z čistého prostředí. Každoročně se v předjaří chodím projít na oblíbená místa, a pro jistotu mám i pytle na odpadky.

Jednou jsem je vynášela do separovaného odpadu v blízké vesnici a nějakému místnímu obyvateli se moc nezdálo, že jim zanáším kontejnery, když podle SPZ auta patřím do jiného regionu. Ten pán se trochu zastyděl, když jsem mu vysvětlila, že uklízím “jejich” regionální odpadky…

Příroda je jako pokojíček, kam můžu jít načerpat energii. Doma ve svém pokojíčku taky nemám odpadky.

Než přijde jaro, ukliďme kolem sebe přírodu.

Dejte si čerstvou posilu

Takovým životabudičem v období předjaří je třeba zeleninová šťáva z mrkve, červené řepy, celeru, zelí nebo petržele. Dejte si 3x týdně zeleninovou šťávu, a uvidíte, jak pookřejete.

Nalaďte se na zelenou (barvu), a vysejte si řeřichu. Až s ní posypete svou oblíbenou pomazánku, budete hned veselejší :)

Řeřicha setá a šťáva ze zeleniny

Připravte se očistou

Než přijde jaro, dejte tělu příležitost, aby se mohlo očistit. Odlehčete svou stravu, pijte dostatek čisté vody, choďte na procházky a užijte si pobyt venku, když už tak krásně voní předjaří… A očistěte své tělo bylinkami. Popíjejte teď nálev z listů břízy, která je v tomto období zvlášť vhodná.

  • Lžičku sušených březových listů spařte horkou vodou,
  • nechte vyluhovat 5 – 7 minut pod pokličkou,
  • přeceďte a popíjejte příjemně teplé.

Očistná bříza

Kořeny kopřivy

Kopřiva je bylinka, která má nejintenzivnější účinky na detoxikaci těla. Zanedlouho už uvidíme drobné lístečky, jak si razí cestu k životu. V tu dobu už je taky ideální čas na sběr a užívání kořenů, které mají ještě silnější účinky než listy.

Zajděte si na zahrádku, a podívejte se, jestli už vám kopřivy vykukují. Nasbírejte si kořeny a dobře je propláchněte. Z čerstvých si připravte odvar. Zbylou část usušte na pozdější přípravu odvaru. Dole na fotce vidíte usušené a podrcené kořeny kopřivy. Když je podrtíte, máte více místa ve skleničce :)

  • Do studené vody dejte hrst kořenů kopřivy a přiveďte k varu,
  • nechte vařit 10 minut a 10 minut nechte vyluhovat,
  • přeceďte a popíjejte během dne.

Rozdrcené kořeny kopřivy

U kopřivy si jen dejte pozor, když máte vážnější ledvinové potíže. V tom případě není kopřiva vhodná, ale můžete místo ní užívat kořeny jiných rostlin, kterými si očistíte tělo, zlepšíte stav kůže, zaženete únavu a budete se zkrátka cítit jako znovuzrození.

Kořen kopřivy

Užívejte si krásné Provoněné dny!

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online programech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět své bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online programu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v programu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v programu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře