Než se probudí bylinky

Než začne jaro

Ukliďme kolem sebe

Ještě než se příroda zazelená a budeme sbírat léčivé bylinky, ukliďme si kolem sebe. Možná to mnozí, co čtete tyto stránky, cítíte stejně. Na procházkách přírodou vidíte v příkopech, na loukách i v lesích spoustu odpadků. Pohled je to nemilý a zřejmě vám běží hlavou, proč to proboha někdo dělá…

Sama k tomu zaujímám takový postoj, že odpadky sbírám. Lidé se učí nápodobou a dobrým příkladem. Chci se při sběru bylinek radovat z čistého prostředí. Zkrátka mi dělá radost, když v přírodě vidím to, co tam patří – čistou krajinu bez odpadků, voňavé bylinky a krásně kvetoucí keře a stromy.

Každoročně se v předjaří chodím projít na svá oblíbená místa a pro jistotu mám i pytle na odpadky. Nikdy neodcházím s prázdnou, ale těší mě, že místa, která navštěvuji a uklízím pravidelně, už nejsou tak zaneřáděná. Většinou totiž chvíli trvá, než se najde ten první, kdo do čisté přírody něco vyhodí.

Jednou jsem posbírané odpadky vynášela do separovaného odpadu v blízké vesnici a nějakému místnímu obyvateli se moc nezdálo, že jim zanáším kontejnery, když podle SPZ auta patřím do jiného regionu. Ten pán se trochu zastyděl, když jsem mu vysvětlila, že uklízím „jejich“ regionální odpadky…

Příroda je jako pokojíček, kam můžu jít načerpat energii. Doma ve svém pokojíčku taky nemám odpadky.

Než přijde jaro, ukliďme kolem sebe přírodu.

Než se probudí bylinky

Během zimy má naše tělo nedostatek vitaminů a minerálních látek pocházejících z bylin a rostlin – v těch je koneckonců obsah důležitých látek nejvyšší. Nejlépe tedy uděláme, pokud si je dopřejeme ihned brzy na jaře. Nasbírejte si na procházce trochu rašících pupenů, mladé lístečky planých bylinek a také kořeny. Malou inspiraci najdete v článku.

Oživte své tělo bylinkami, které si vysejete, nebo si připravte čerstvou šťávou ze zeleniny. Takovým životabudičem v období předjaří je třeba šťáva z řapíkatého celeru, zelí nebo petržele. Dejte si každý den čerstvou šťávu, a uvidíte, jak pookřejete.

Nalaďte se na zelenou (barvu) a vysejte si řeřichu. Až s ní posypete svou oblíbenou pomazánku, bude vám veseleji. Zelená nať klíčících bylinek, je také zdrojem cenných látek, ještě než budeme mít příležitost jíst plané rostliny.

Řeřicha setá a šťáva ze zeleniny

Podpořte své tělo břízou

Než přijde jaro, dejte tělu příležitost, aby se mohlo očistit. Odlehčete svou stravu, pijte dostatek čisté vody, choďte na procházky a užijte si pobyt venku, když už tak krásně voní předjaří…

A pomozte svému tělu bylinkami. Popíjejte nálev z listů břízy, která je v období na začátku jara zvlášť vhodná. Bříza je jemný strom s výraznými očistnými účinky. Je většinou první volbou pokud potřebujeme po zimě očistit zanesené nebo unavené tělo. Má močopudné účinky a nedráždí ledviny, proto se doporučuje na očistné ledvinové kúry – tzv. drenážní kúry. Připravte si nálev z listů břízy:

  • lžičku sušených březových listů spařte horkou vodou
  • nechte vyluhovat 5 – 7 minut pod pokličkou
  • přeceďte a popíjejte příjemně teplý

Očistná bříza

Vyrazte na kořeny kopřivy

Kopřiva je bylinka, která má nejintenzivnější účinky na detoxikaci těla. Zanedlouho už uvidíme drobné lístečky kopřivy, jak si razí cestu k životu. V tu dobu už je taky ideální čas na sběr a užívání kořenů, které mají ještě silnější účinky než listy.

Kořeny kopřivy nám pomáhají při vyplavování škodlivin z těla, posilují ledviny a močový systém, působí močopudně, zlepšují stav pokožky (při ekzémech, vypadávání vlasů, lupech,..), působí na překyselený organismus a celkově očišťují naše tělo.

U kopřivy si jen dejte pozor, když máte vážnější ledvinové potíže, ale můžete místo ní užívat kořeny jiných rostlin, kterými si očistíte tělo, zlepšíte stav pokožky, zaženete únavu a budete se zkrátka cítit jako znovuzrození.

Zajděte si na zahrádku a podívejte se, jestli už kopřivy vykukují ze země. Z čerstvých kořenů si dopřejte odvar. Zbylou část usušte na pozdější přípravu odvaru. Dole na fotce vidíte usušené a podrcené kořeny kopřivy. Když je podrtíte, máte více místa ve skleničce. Připravte si odvar z kořenů:

  • do studené vody dejte hrst kořenů kopřivy a přiveďte k varu
  • nechte vařit 10 minut pod pokličkou a 10 minut nechte vyluhovat
  • přeceďte a popíjejte teplý

O kopřivě se více dočtete v samostatném článku tady.

Rozdrcené kořeny kopřivy

Jak správně užívat kořeny bylin

Kořeny bylin obsahují mnoho cenných látek pro náš organismus. Posilují naše tělo intenzivní silou. V kořenech bylin je také ukryta moudrost přírody a jejího dokonale fungujícího systému. Pokaždé mě fascinuje, kolik se toho můžu naučit a kam až mě tato moudrost může zavést…

Připravte se na jaro a zjistěte, jak správně užívat kořeny bylin kliknutím sem.

Kořen kopřivy

Přeji vám krásné Provoněné dny a příjemné naladění na přicházející jaro.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady