Lidově se mu říká sluníčko. Výstižný název, co říkáte? Na zahrádkách nás hned upoutá jeho zářivá barva…
Vysejte ho k jahodám, rajčatům, okurkám, hrachu, mrkvi nebo bramborám. Podpoříte zdravý stav vaší půdy a budete mít po ruce cennou léčivou bylinku.
Uvedené plodiny nebudou trpět chorobami a napadením škůdců, se kterými se často potýkáme, když pěstujeme monokulturně. Také na svou zahradu přilákáte užitečné včely a čmeláky.
O měsíčku je známé, že je to hojivá bylinka především na pokožku. Užíváme ho zevně (ve formě oleje, masti), ale i vnitřně (nejčastěji ve formě nálevu). Olej, který si z měsíčku vyrobíme, bude pokožku krásně pěstit.
Zkuste ho užívat nejen při konkrétních kožních potížích, ale taky pro radost z péče, kterou si ošetřením dopřejete. V každém případě vám dobře pomůže při nehojících se ranách, bércových vředech, otocích, žilní nedostatečnosti, ekzémech, lupénce, popáleninách, atd.
Sbírá se květ s kalichem nebo jen okvětní plátky za slunečného počasí nejlépe kolem poledne. Květy hezky vypadají jako ozdoba jídel (sušené i čerstvé). Používám je na hlávkový salát nebo salát z okurek, ale jistě můžete zkusit i jiné varianty.
Nevynechávám jeho použití ani na sladké pokrmy – rozmixuji banán, přidám další ovoce a posypu měsíčkovými květy. Lahoda nejen pro oči. Objevujte sami a zkuste své vlastní kouzlení s měsíčkem.
si vyrobíte už známým způsobem macerací v kvalitním rostlinném oleji. Olej nechte macerovat na světlém místě v blízkosti okna. Na výrobu oleje používám zavadlé květy, někdy i zcela usušené (třeba v zimě, když mi měsíčkový olej dojde). Maceruji ho obvykle 14 dní ve skleněné zavařovačce, kterou přikryji plátýnkem. Je důležité, aby byly všechny květy zcela ponořené pod hladinou oleje, jinak hrozí znehodnocení.
Na půl litru oleje budete potřebovat zhruba dvě hrsti květů. Občas se podívejte, jak se oleji daří a protřepejte ho. Pak přeceďte a uchovejte v temnu bez přístupu přímého slunečního svitu.
Hotový olej ráda používám jako pleťový olej. Lze jím ošetřit i celé tělo. Při používání oleje z měsíčku bude vaše pleť příjemně pěstěná, bez nevítaných kožních projevů. Péčí o své tělo také pečujete o svou duši.
Poté, co máme olej hotový, rozpustíme bambucké máslo a přidáme měsíčkový olej. O výrobě masti jsem už také psala v předchozích článcích o řebříčku a levanduli.
Někdy do masti přidávám i pár kapek éterického oleje, který také podpoří hojení a pěstění pokožky. Navíc mast krásně provoní. Můžete přidat třeba geranium (Pelargonium graveolens), kadidlovník (Bursera sacra), ylang-ylang (Cananga odorata var. genuina).
Pokud potřebujete pomoci se zažíváním, povzbudit jaterní a žlučníkovou činnost, utišit bolestivé křeče nebo posílit slinivku břišní, můžete vyzkoušet 14denní kúru ze šťávy měsíčku.
Květy zalijte vlažnou vodou a nechte je přes den stát (asi 6 – 8 hodin). Potom rozmixujte, přeceďte a užívejte ráno a večer jednu polévkovou lžíci. Šťávou je dobré potírat i pokožku na podporu hojení. Vnitřně by šťávu neměli užívat těhotné a kojící ženy.
Připravte si asi hrst hrubozrnné soli a zhruba dvě polévkové lžíce usušených květů měsíčku. Květy přelijte vřící vodou (asi 1/4 litru vody) a nechte 20 minut vyluhovat. Po vychladnutí smíchejte se solí.
Naneste směs na celé tělo a krouživými pohyby lehce roztírejte, poté se osprchujte vlažnou vodou. Po takovém ošetření ucítíte příjemný pocit očištěné jemné pleti. Tuto zevní formu očisty si dopřejte jednou za čas.
Své tělo můžete vnitřně podpořit celou řadou bylin, které jsou jedlé. Zjistěte, které to jsou a jak vám pomohou.