Léčivé kořeny bylin

Podzimní energie nás vede ke ztišení a přezkoumání toho, co nám už v životě dobře neslouží. Je to čas vhodný k úklidu ve své duši i na těle, abychom se uvnitř mohli cítit jako v útulném pokojíčku. Jedna z možných cest je vydat se hledat podporu v přírodě. Poznejte účinky jednotlivých kořenů. Naučte se je zpracovávat a užívat tak, aby podpořily vaše zdraví.

Kde hledat kořeny bylin

Kořeny sbírejte na loukách a okrajích lesů, které nejsou kontaminované žádnými nežádoucími chemikáliemi. Ideální je vydat se hledat kořeny dále od polí.

Na své zahradě máme obvykle pampelišky. Od jara zdobí trávníky svými nádherně zlatými květy. Celá rostlina je jedlá a taky léčivá. Na kořeny tedy doporučuji vyrazit na svou zahradu nebo v blízkosti svého obydlí – to, co roste v naší blízkosti, nám často může nejvíce pomoci.

Na zahradě se kromě pampelišky dají pěstovat i další známé bylinky, jejichž kořeny nám pomohou zlepšit zdraví. Ať už je to křen, kopřiva, pýr, čekanka, echinacea nebo hlízy topinamburů. Osobně si ráda pěstuji i lopuchy. Ty se totiž dají kromě léčebného využití i jíst. Ale je pravda, že jejich pěstování vyžaduje více místa.

Sběr kořenů

Na podzim můžeme zřetelně vnímat, že energie míří zpět k zemi, ke kořenům – žloutnou a opadávají listy, na bylinách dozrávají semena a začnou odevzdávat svůj život zemi. To je také čas vhodný ke sběru kořenů i semen.

Kořeny lze také sbírat na počátku jara. Někdy můžeme kořeny sbírat od března/dubna. Na podzim zase od konce září do prosince. Topinambury, ale i některé kořeny (kuklík) sbírám ještě v lednu, pokud to počasí dovolí a země není tak promrzlá. Existuje jedno důležité pravidlo, které bychom měli dodržovat.

Kořeny vždy sbíráme po odkvětu bylin.

Při sběru kořenů je důležitá znalost znaků dané bylinky, abychom si ji nepopletli a nedošlo k nechtěné záměně. Proto vybízím k tomu, abychom si bylinky, u nichž chceme kořeny sbírat, pěstovali na svých zahradách. Tak budeme lépe vědět, kam se na ně vydat.

Může se samozřejmě stát, že pro někoho není možné se na kořeny vydat. Pak doporučuji kořeny pořídit od firmy Natura Grešík – najdete v bylinářství nebo e-shopu.

Přečtěte si o sběru, sušení a skladování bylin. 

Léčivé kořeny bylin

Kořeny bylin v sobě nesou velkou léčivou sílu, mají ještě silnější účinky než nadzemní část byliny. Zásobují živinami celou rostlinu a vyživují ji. Při sběru, ale i užívání kořenů se přirozeně propojujeme s energií země i se sebou samými.

Když užíváme kořeny bylin, můžeme použít menší množství než při užívání nadzemních částí rostlin. Je to dáno silnými účinky, které v sobě kořeny ukrývají.

Chuť kořenů v odvaru bývá většinou příjemná zemitá, někdy s hořkým nádechem (třeba u čekanky). Některé kořeny jsou i velmi chutné, nebo mají zajímavou kořeněnou chuť – oddenky mochny a kuklíku.

Po celý rok můžete užívat usušené kořeny bylin. Když si je sami nasbíráte v přírodě, budete mít tu nejcennější domácí lékárničku.

Kdyby lidé věděli o mocné léčivé síle kořenů, věnovali by jim jistě větší pozornost…

Síla kořenů

Mnozí se ocitáme převážně ve své mysli, která nám každou vteřinu podsouvá naučené stereotypní vzorce myšlení. To často přináší větší únavu a přetížení nejen v duševní rovině, ale i na té fyzické. Pokud to své hemžení v hlavě necháváme bez povšimnutí, začnou se myšlenky manifestovat ve fyzické rovině.

Mohou to být bolesti zad, hlavy či jiného charakteru. Bolesti nás obecně chtějí v našem myšlení zastavovat. Někdy dojde i k většímu vypadávání vlasů – vlasy představují naši životní sílu. Přicházíme-li o ně, chce nás vnitřní systém upozornit.

Zastavit se a přijmout sílu, kterou nám přináší příroda.

Tehdy je vhodná chvíle změnit směr a podpořit očistu svého těla. Dostáváme příležitost se zastavit a uvědomit si, co se vlastně v našich životech děje.

Kořeny bylinek a jejich užívání přináší sílu, kterou jsme nechali na čas odejít. Symbolicky je dolujeme ze země. Skloníme se k zemi. Naše ruce se dotýkají země a její životodárné síly.

Užívání a účinky kořenů bylin

Kořeny se dají užívat ve formě odvaru, masti, prášku, ale jsou i další způsoby, jak jejich léčivé účinky přijmout. Každý kořen v sobě nese unikátní léčivé poselství, jak nám může prospět.

Nastrouhaný křen je třeba dobré užívat smíchaný s medem. Z kostivalu se dá vyrobit prášek nebo mast, která ulevuje bolavým kloubům a svalům. Lopuch zase podporuje růst a obnovu vlasů. Kopřivy podpoří přirozenou očistu těla. Oddenky mochny jsou vynikající při žaludečních a střevních potížích. Kořeny pampelišky můžeme užívat na podporu očisty těla a také použít jako náhražku pravé kávy, která neobsahuje kofein. Jak pampeliškovou kávu připravit se dozvíte tady.

Lopuchové kořeny si můžete dopřát také jako pokrm. Chuťově skvělé jsou třeba v kombinaci s mrkví. Pampeliškové jsou zase dobré v salátech. Obsah hořčin pomáhá dobrému trávení.

Vydejte se na cestu objevování síly kořenů. Prozradím vám, jak kořeny zpracovávat a užívat, předám vám recepty a méně známé způsoby užívání, které běžně na internetu nenajdete.

Kořeny bylin můžete sbírat na jaře a na podzim. Užívat je můžete po celý rok.

Jak na to se dozvíte kliknutím sem.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady