Na jarní detoxikaci je nejvíce užívaná právě bříza. Pomáhá odstraňovat toxiny z těla a čistí ledviny. Tím pomáhá i pohybovému aparátu. Stimuluje jaterní tkáň, slinivku, slezinu, posiluje dýchací systém, očišťuje zanícenou pokožku a omlazuje pleť.
Začtěte se do článku a vyrobte si očistný peeling na tělo, oplach na vlasy a pleť nebo čistící bylinné směsi a chutný pokrm z listů.
Bříza je jemný strom s výraznými očistnými účinky. Je většinou první volbou pokud potřebujeme podpořit přirozenou očistu těla po zimě. Má močopudné účinky a nedráždí ledviny, proto se doporučuje na očistné ledvinové kúry – tzv. drenážní kúry. Bříza pomáhá při bolestech kloubů, revmatismu, dně, svalových bolestech, zánětech močových cest.
U břízy sbíráme pupeny a mladé listy. Starší listy mají méně účinných látek, proto na sběr břízy vyrazíme brzy na jaře. Nejlépe během května (až do června). Březové pupeny se používají na výrobu tinktury.
Listy sušte v tenké vrstvě dobře rozložené na sušáku. Uschnou většinou velmi rychle, během dvou až tří dnů. Potom břízu uchovejte ve skleněné zavařovačce v temnu nebo v papírovém pytli. O sušení, skladování a sběru bylin se více dočtete v článku.
Užívá se na jarní očistu těla po zimě, posílení vlasové pokožky, unavené a povadlé pleti, při revmatismu, dně, bolestech kloubů, svalů, zánětlivých onemocněních močových cest.
Nálev užívejte třeba několikrát denně po dobu jednoho až dvou týdnů. Zároveň se podívejte na téma, které s očistou ledvin souvisí – strach opustit to nefunkční. V zatuchlých vodách se nemocem daří… Propusťte, co vám už neslouží a přijměte novou inspiraci a svěží vítr.
Jakmile necháte odejít to staré, začne k vám přirozeně proudit čerstvá energie.
Bříza pomáhá revitalizovat vlasovou pokožku a pleť. Vyrábí se z ní šampony a vlasové vody. Připravte si oplach na vlasy s břízou.
Nálev jemně vtírejte do vlasové pokožky krouživými pohyby. Dopřejte si ho i na čištění nečisté a unavené pleti. K nálevu můžete přidat i dvě polévkové lžíce jablečného octa, který desinfikuje pokožku.
Koupel pomáhá při svalových bolestech, zaneseném organismu, nečisté pleti, nadváze a při otocích způsobených nedostatečnou funkcí ledvin.
Doba koupele by neměla přesáhnout 15-20 minut. Dopřejte si ji alespoň jednou až dvakrát týdně.
Už jste někdy jedli břízu? Na jaře ráda připravuji salát s mladými březovými lístky. K salátu přidám i pár ředkviček ze zahrádky a hlávkový salát. Takový očistný salát vám určitě udělá dobře. Z listů si můžete připravit i dušený pokrm, který skvěle chutná. Podušené listy břízy můžete zamíchat do rozmačkaných brambor a kombinovat třeba s příjemnou chutí čerstvého česnáčku nebo jinými bylinkami.
Bříza se hodí i do bylinkových očistných směsí. Kombinovat ji můžete s dalšími bylinami. Například s následujícími:
Pro podporu funkce ledvin jsou vhodné třeba tyto bylinné směsi:
Další bylinkové směsi vás naučím připravovat v online kurzu.
Bříza má detoxikační účinky, které můžete využít i zevně na kůži. Vyrobte si domácí březový peeling. Krásně pokožku vyhladí, očistí a detoxikuje. Peeling si dopřávám po zimě během jara, vyrábím ho z mladých listů. Později, když jsou listy už starší, peeling nevyrábím.
Jak vyrobit peeling z březových listů:
Hotový peeling nanášejte na vlhkou pokožku a jemně masírujte krouživými pohyby směrem od chodidel nahoru. Podpoříte tak detoxikaci celého těla.
Přivítejte jaro a připravte se na další bylinkovou sezonu. Naučte se z bylin vyrábět masti, oleje, bylinkové čajové směsi a další bylinkové dobroty v online kurzu o bylinkách.