Na konci léta, když už pomalu přestává kvést i řebříček, dozrává rakytník, šípky, arónie a hložinky, začíná kvést světlík lékařský. V místech, kde ho nacházím, jsou louky hustě poseté drobnými bílými kvítky až do pozdního podzimu.
Světlík sbírejte šetrně. Tato bylina má docela mělký kořenový systém, a snadno se vytrhne i s kořínky. Sbírejte celou kvetoucí nať. Sušit by se měl co nejrychleji. Pokud nemáte dostatečně suché a větrané místo, použijte sušičku a sušte nať do 40°C. Jakmile je světlík dobře usušený, uskladněte ho nejlépe ve skleněné zavařovačce.
Mám to štěstí, že světlík roste kousek od mého bydliště, přestože je jeho výskyt častější ve vyšších nadmořských výškách. Nejspíše ho najdete v čistém prostředí, protože má rád čisté spodní vody. Každý z nás má moc ovlivnit a přispět k tomu, abychom kolem sebe tvořili lepší místo pro život.
Všimněte si, jaké přípravky používáte v domácnosti na mytí nádobí, praní prádla, čím se sami umýváte. Jsou to přípravky, které jsou šetrné k přírodě? Ohleduplní k životnímu prostředí můžete být i při konání na své zahradě. Herbicidy a pesticidy také znečišťují spodní vodu a není potřeba je používat.
Inspirujte i blízké ve vašem okolí a podělte se s nimi o vaše tipy. Pomůžete tím nejen sobě, ale i okolí, ve kterém žijete. A pak si třeba světlík nasbíráte hned za domem.
Jestli vás takové tipy zajímají a sami je neznáte, podívejte se na článek.
Světlík je známá vynikající léčivka především na oči. Bylinky, které dobře působí na oční choroby, hojí také jaterní tkáň. To je i případ světlíku. Dále pomáhá i při překyselení organismu, bronchitidách, psychickém vyčerpání, posiluje trávení, žaludeční činnost, působí protizánětlivě, snižuje krevní tlak. Může se užívat i dlouhodobě a mohou ho i těhotné a kojící ženy.
Ze sušené nebo čerstvé natě připravujeme pro vnitřní užití nejčastěji odvar, ale také nálev. Odvar připravujte pro vnitřní užití a nálev na ošetření očí a pleti zevně. Odvar použijte také jako kloktadlo při potížích s dásněmi, bolestech v krku, virózách.
Nálev použijte jako pleťovou vodu k omývání. Pomáhá při nečisté pokožce, při potížích se sklonem k akné. Pleť ošetřujte několikrát denně, alespoň ráno a večer. K tomu vnitřně užívejte zeleninovou šťávu třeba z řapíkatého celeru, jablek nebo okurky. Nálev přikládejte i na oteklá oční víčka, při zánětu spojivek, ječném zrnu, únavě očí.
Nechte se inspirovat a přečtěte si e-book, kde se dozvíte, které bylinky vám pomohou s očistou těla.
Bylinky lze užívat i ve formě kapslí. Tento způsob přináší výhodu snadného užívání. Bylinku nevaříte ani nemacerujete, přesto ji užíváte a dostáváte z ní léčivé látky. Řekla bych, že je tento způsob užívání jemnější.
Dobře usušenou světlíkovou nať podrťte v hmoždíři a naplňte do kapslí. Nebo můžete použít mlýnek na bylinky, či mixér. Kapsle naplňte pouze dokonale usušenými bylinkami. Vhodnější je vybrat veganské kapsle.
Kapsle užívejte při podzimní a jarní očistě těla, očních potížích, na podporu dýchání, při zahlenění průdušek. Dobře je zapijte vodou. Můžete je užívat několikrát denně.
Myslím, že už pohled na světlík je hojivý…
O světlíku lékařském jsem z krásné louky natočila video. Podívejte se kliknutím na odkaz níže.