Smrkové špičky s medem

Třeba to zní divně, ptát se stromů a bylin, jestli je mohu utrhnout.. Mně by zase připadalo divné se nezeptat. Venku se naladím na to, co je kolem, zaposlouchám se do svého nitra. Zeptám se a přijde odpověď. Uvnitř sebe jí “uslyším”, a s respektem k sobě i okolí pak konám. Možná to děláte taky a jste tzv. ze stejného těsta. Jsem ráda, že vás tady mám. 

Léčivé jehličnany

Silice, kterou jehličnany obsahují, dobře působí na rozpouštění hlenů. Pomáhají při virózách, kašli, únavě, podporují očistu těla. Mají vynikající účinky i na prokrvení svalů. Dokážou odvádět z těla toxiny a podporují tok lymfy.

Čerstvé výhony smrku se mohou použít také do jídel. Můžete jimi třeba lehce posypat zeleninový salát. Když je rozžvýkám, připomínají mi chuť citronu.

Na začátku jara (obvykle v květnu), vyrůstají nové smrkové výhonky. Sbírám je ideálně na více stromech, abych u jediného nesklízela všechny. Na výrobu smrkového sirupu stačí 1-2 hrsti.

Smrkový sirup

Pokud si chcete vyrobit dobrý sirup, použijte med.  Na podporu dýchacích cest můžete přidat i jitrocel nebo další bylinky, které pomáhají na podobné potíže.

  • prokládejte střídavě malou vrstvu špiček s medem až naplníte zavařovačku po okraj
  • zavařovačku postavte za okno a nechte asi 14 dní působit slunce a světlo
  • pak přeceďte, vymačkejte a sirup je hotový
  • sirup uchovejte v tmavé lahvičce nebo v temnu, není potřeba ho uskladňovat v lednici

Smrkový sirup vám v zimě pomůže při virózách, nachlazení, zahlenění, dýchacích potížích. Jeho vůně vám bude připomínat jaro. Užívejte jednu nebo více čajových lžiček podle potřeby. Při virózách také přijímejte dostatek vody a připravte si třeba nálev z břízy nebo bezový čaj na podporu činnosti ledvin.

Modřínový sirup

Podobně se dají využít i výhony modřínu. Výroba sirupu je stejná jako u toho smrkového. Do zavařovačky vrstvěte střídavě modřínové výhony a med. Potom nechte zrát za oknem a hotový sirup přeceďte.

Užijte si jarní dny ve zdraví a dopřejte si jedlé plevele, které obsahují řadu prospěšných látek pro naše tělo. Přidávejte je do salátů, polévek, pomazánek. Inspirujte se třeba TADY v článku.

Přeji vám krásné jaro, krásný Provoněný den.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online kurzu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v kurzu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v kurzu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře