Květenství řebříčku připomíná jemnou krajku. Na loukách, kde řebříček vykvétá, můžeme vnímat něžnou energii, která nás zve k vnímání sebe sama. A když se této tiché síle oddáme a zpomalíme, poznáme ve svém srdci to důležité… Zaposlouchejte se do této krásné hudby letních luk.
Něžná, ale silně působící rostlina, kterou můžeme hojně vidět na loukách až do podzimu. Sbírá se obvykle od června do konce léta celá kvetoucí nať. Je považována za výrazně léčivou bylinku pomáhající ženám. Působí protizánětlivě, močopudně, mírní bolesti, hojí trávicí trakt.
Ve formě obkladů pomáhá detoxikaci, zevně hojí zanícené rány na kůži. Při potížích v dutině ústní mírní zánětlivé procesy.
Řebříček je silně působící bylinka a neměl by být podáván dlouhodobě. Vnímejte své tělo, které vám samo napoví, jak dlouho tuto bylinku užívat. Užijte si řebříček nejen pro jeho léčivé vlastnosti, ale i pro radost a spojení s přírodou, které můžete při užívání rostlin zažít.
Z řebříčku si v létě ráda dopřávám tuto šťávu na pročištění krve. Můžete si ji vyrobit i ze sušené natě v zimě – nechte ji asi 1/2 hodiny namočenou ve vlažné vodě a teprve poté rozmixujte, ale ideální variantou je šťáva z čerstvého řebříčku.
Získáte skvělý pročišťující nápoj, který lze použít i při trávicích obtížích, jako jsou bolesti žaludku, průjmy, potíže v oblasti močového systému, ledvin, žlučníku i jater. Díky tomu (působení v oblasti jater) také pomáhá zmírňovat menstruační potíže.
K výrobě oleje vždy používám kvalitní za studena lisovaný olej, např. mandlový, meruňkový, slunečnicový, atd. Mast vždy vyrábím z bambuckého másla, nepoužívám vazelínu ani sádlo. O tom jsem psala také v článku o levanduli.
Olej pomáhá hojit kožní defekty, špatně hojící se rány a místa, kde potřebujete protizánětlivý účinek. Těchto vlastností můžete využít i při péči o vlasovou pokožku a připravit si zábal na vlasy. Současně užívejte šťávu na pročištění krve z řebříčku.
Čerstvý řebříček je vynikající také do salátu. Někdy i v zimě zatoužím po jeho chuti a posypu si sušeným květenstvím salát. Nebo ho přidám do zapečených brambor s dalšími bylinkami.
Výborná je kombinace s rajčaty, která jsou sladká a řebříček dodá salátu pikantnost. Řebříček je hořký až trpký, ale ke konci ucítíte nasládlou chuť. Přidáváním bylinek do jídel léčíte své tělo.
Jak použít další léčivé bylinky v pokrmech se dozvíte tady.
Pokud potřebujete hojivý účinek zevně na pokožku a olej ještě nemáme hotový, připravte si obklad. Přikládejte na otoky, zhmožděniny, bolestivá místa, nebo na oblast jater, čímž podpoříte detoxikaci organismu. Hojení podpoříte také nastavením své mysli…
Čerstvé i sušené květy a listy můžete žvýkat. Žvýkání řebříčku přispívá k hojení celé dutiny ústní – při aftech, potížích s dásněmi. Tento způsob užití také pomáhá mírnit záněty v celém trávicím ústrojí.
Listy řebříčku, ale i jiných bylinek (jitrocel, bez černý,…) vám poslouží na zmírnění otoků při poštípání hmyzem a drobných poranění na kůži při pobytu v přírodě.
Přidejte se do programu Zdravá žena.
Poznáte další bylinky, které nám ženám pomáhají a dostanete návod, jak s nimi pracovat. Ukážu vám, jak nasměrovat svou energii ke zdraví nejen ve svém těle, ale i mysli. V několika videích se s vámi podělím o své znalosti, inspirace, které využijete v každodenním životě.
Těším se na setkání s vámi uvnitř programu.