Pesto z bršlice

O planých rostlinách se ví, že obsahují více minerálních látek a vitaminů, než vypěstovaná zelenina. Už brzy z jara je příležitost ochutnat řadu jedlých bylinek, které navíc prospějí našemu tělu, pomohou s očistou a nastartují nás po zimě do jarní energie zrození. Ochutnejte pesto z bršlice, které je rychle připravené a moc chutné.

Bršlice očisťuje tělo

Bršlice kozí noha je rostlinka, která výrazně podporuje očistu těla, odkyselení a látkovou výměnu. Také má schopnost očisťovat klouby a močový systém. Níže se podívejte na video o bršlici:

Bršlici sbírejte brzy na jaře, když začnou vyrůstat mladé lístky. Později už není tak křehká a lahodná. Přidejte ji občas do salátů nebo si na ní pochutnejte rovnou v přírodě.

Recept na pesto:

Ve videu jsem vám slíbila recept na vynikající pesto. Pojďte si ho připravit:

  • Budete potřebovat asi dvě až tři hrsti mladých bršlicových listů, které si doma propláchnete. Ty pak rozmixujte společně s hrstí mandlí (ideálně oloupaných).
  • Přidejte asi 150 ml oleje – skvělý je třeba olej z lískových ořechů, avokádový olej nebo bodlákový olej.
  • Dále přidejte trochu soli. Můžete, ale nemusíte přidat ještě parmazán. Já pesto dělám bez parmazánu a je také chuťově skvělé.

Když vše rozmixujete, vznikne vám krémová konzistence. Hotové pesto uchovejte ve vymytých zavařovačkách. Navrch nalijte ještě trochu oleje a dejte do lednice.

Pesto je skvělé třeba na žitném chlebu, s těstovinami, k zeleninovým salátům, pohance, pomazánkám, pokrmům z bylinek.

Nápoj z bršlice

Dopřejte si jarní očistu s bršlicí. Udělejte si odkyselující nápoj. Hrst bršlicových listů rozmixujte s vodou a pak přeceďte. Pít můžete i 1/4 litru denně asi po dobu deseti až čtrnácti dní, pokud to vaše tělo potřebuje. Podpořte očistu těla i dalšími bylinami.

Pro očistu těla jsou na jaře vhodné také kořeny rostlin. Třeba kořeny pampelišky nebo kopřivy mají ještě větší účinek na pročištění, než jejich nadzemní část.

Uvítejte jaro v dobré kondici a pusťte se do očisty.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady