Lahodná ořechovka s medem

Příroda je naší součástí. Můžeme užívat její dary, stejně jako ty své, kterými jsme obdařeni. Představte si, jaké to je, když od někoho dostanete dárek. Jak s tím dárkem naložíte? Myslím, že se cítíte poctěni. Stejnou úctu prožijeme, když vnímáme, že nás příroda obdarovává.

Přijměte své dary. Ale také ty, která nám přináší příroda. Naučte se propojit svou bytost s přírodou skrze rituály, meditaci, dech. Všimněte si přirozenosti v přírodě a uvítejte v sobě zázrak plynutí.

Ořešák královský

Ořešák je nádherný statný strom, vyzařující mocnou energii. Ráda se ocitám v jeho blízkosti, když medituji. Skrze meditaci vnímám slova, která mi jeho energie přivane: síla, stabilita, jasnost. Každý můžeme vnímat unikátní poselství stromů, když se na chvíli ztišíme a zaposloucháme se do ševelení listů ve větru, tichého deště padajícího na větve stromů…

oresak

Léčivá síla ořešáku

Ořešák má silnou hojivou sílu. Sbíráme jeho listy, nezralé plody i zralé ořechy. Listy se mohou užívat při střevních potížích. Nasušíme je na začátku léta (červen) a přinesou mnohdy lepší úlevu než chemické léky. Jen si vzpomenout, že jsme obklopeni dary přírody, než sáhneme do lékárničky…

Pokud cítíme nepříjemné projevy střevní nedostatečnosti, jako je nadýmání, průjmy, bolesti břicha, spaříme lžičku usušených listů horkou vodou a necháme 10 minut vyluhovat. Přecedíme a užíváme 1 – 2x denně šálek. Nezralé plody lze také usušit a používat především na ošetření zanícených sliznic, počínaje ústní dutinou, kde dobře hojí záněty. Připravený čaj můžeme použít i ke kloktání. Ve střevech působí antibakteriálně.

Jedním z velmi oblíbených receptů je ořechový žaludeční likér. Můžete ho odteď mít ve své lékárničce a užívat šťopičku před spaním, pokud si potřebujete spravit chuť a pomoci svému tělu. Ukážeme si, jak zpracovat nezralé ořechy, ze kterých se likér připravuje.

Lahodná ořechovka s medem

Na jaře (červen) nasbíráme zelené ořechy a rozkrojíme je. Podle tradice se ořechy sbírají na sv. Jana. Doporučuji ořechy sbírat při dorůstající Luně, je-li to možné. Budou mít větší sílu. Naložíme je do pálenky (55%) až po okraj sklenice. Necháme macerovat na světlém místě. Občas promícháme a po čase můžeme pálenku dolít, protože ořechy do sebe tekutinu nasají.

Už po pár dnech vidíme, že pálenka začíná hnědnout. Zase občas promícháme. Můžeme vyslat myšlenku, aby nám likér prospíval.

Zhruba po půl roce macerace ořechy přecedíme. Uvidíme, že jsou zcela černé. Necháme okapat a připravíme si vývar z koření a medu.

Na jeden litr macerátu připravíme 3 – 4 dcl vývaru z koření. Do studené vody nasypeme:

  • Mírně roztlučený hřebíček (jednu lžičku)
  • badyán (2-3 ks),
  • celou skořici (3-5 ks),
  • fenykl (jednu polévkovou lžíci).

Koření povaříme asi půl hodiny pod pokličkou a necháme trochu vychladit. Potom vmícháme med (3/4 kg). Když je med zcela rozpuštěný, můžeme k ořechovému macerátu přidat vývar z koření s medem.

Konzistence bude trochu jako sirup. A ta vůně. Už jen ta je léčivá. To mě pokaždé napadne, když ořechovku na podzim vyrábím. Mazlím se s tou vůní plnou koření a ořechů, které mají hojivý účinek nejen na tělo.

Připravím si krásné lahvičky, které ještě popíšu a napíšu si seznam osob, které budou obdarovány. Věřím, že už se také těší. Ať se vám voňavé tvoření s ořechovkou vydaří.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady