Bezinkový likér

Na podzim dostávám od své kamarádky bezinkový likér. Je to recept po její babičce, jak je to většinou obvyklé.

Představuji si tu dobu. Lidé pracovali na polích a když dozrávaly bezinky, bylo už většinou po podzimní práci. Obilí a sláma pod střechou, seno připraveno v seníku a zvířata se připravovala na zimní ubytování v chlévech.

A mezi tou veškerou prací se našel čas na výrobu podzimních lektvarů, domácího vína, jablečného octa, vaření povidel, sušení hub,… Jen když to píšu, cítím všechny ty nádherné vůně. Vůně setkávání při společném tvoření. Vůně vděčnosti za úrodu a hojnost, kterou příroda poskytuje.

Více se o tom můžete dočíst v článku. 

Určitě máte své oblíbené recepty na bezinkový likér, ale pokud ne, tak vám předám ten po babičce mé kamarádky.

Recept na bezinkový likér po babičce

  • Opereme bezinky (2 litry) a vaříme v litru vody 20 minut,
  • přidáme skořici, badyán a lžičku hřebíčků – pokud máme rádi vůni koření,
  • vzniklou šťávu přecedíme a přidáme kilo cukru (používám třtinový),
  • pak vaříme ještě 5 – 10 minut,
  • nasypeme 3 lžičky kávy (mleté zrnkové) a ještě necháme přejít varem,
  • po vychladnutí přilijeme asi půl litru rumu nebo pálenky.

Bezinky před vařením neotrhávám, ale vařím i se stopkami.

Přidám kávu (mletou zrnkovou), nechám vařit 5 minut a potom nálev přecedím přes jemné plátýnko.

Šťávu vymačkám přes síto a po vychladnutí přidám pálenku. Přeliji do nějaké krásné lahvičky, přidám popisek. Když vyrobíte do dvou lahviček, můžete druhý likér věnovat někomu, komu udělá radost:)

Užíváme tzv. šťopičku před spaním. Ideálně, když venku fouká studený vítr nebo se něžně za okny snáší sněhové vločky, místnost je příjemně provoněná kadidlem a osvětlená svíčkami, a my jsme zabalení v teplé dece, v pohodlném křesle a čteme si oblíbenou knížku…

Ten podzim není tak špatný, co myslíte? Užijte si krásné dny. Když se budete chtít podělit o svůj recept, napište mi do komentářů.

O černém bezu si (třeba v tom křesle) přečtěte v článku.

A jestli vás bylinkové tvoření baví a toužíte si ho užít po celý rok, vydejte se na voňavou cestu >>> tudy.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online kurzu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v kurzu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v kurzu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře