Čekanka obecná

Nechuť do života, vyčerpání, únava, přepracování,…

Čekanku vnímám jako něžnou bylinku se silným účinkem. Blankytně modrý kvítek i celá rostlina působí především na očistu jater. Květ je jemný na dotek… Sbíráme ho nejlépe dopoledne, když je plně rozvitý.

Pokud cítíme vyčerpání, únavu, nechuť do života, nejspíš o pozornost volají naše játra… Dopřejte jim péči a očistěte své tělo. Třeba právě čekankou. Zanedlouho přijde čas na sběr kořenů, které mají ještě silnější účinky.

Sběr, sušení a účinky

Sbírat můžete celou kvetoucí nať kořeny. Ty sbírejte na jaře před rozkvětem nebo na podzim po odkvětu čekanky. Obvykle v říjnu a listopadu. Kvetoucí nať čekanky suším zavěšenou ve svazcích, dobře a rychle tak prosychá. Po usušení celou nať nařežu na menší kousky a přesypu do skleněné nádoby. Uchovávám v temnu.

Ze sušené natě čekanky vyrábím mast, olej nebo ji přidávám do bylinkových směsí pro očistu těla, na podporu činnosti slinivky, jater, žlučníku. Pomáhá i při horším nebo pomalém zažívání, úžívá se při léčbě cukrovky, při nečisté či unavené pleti, potížích se stavem vlasové pokožky nebo lupy.

Čekankový kořen

Kdysi se používal jako náhražka kávy. Dnes se tento trend zase vrací zpět, a v obchodech se zdravou výživou najdete pražený čekankový kořen pod různými označeními.

Kořen čekanky po vyrýpnutí a omytí nakrájím do zeleninového salátu. Přidám lžíci bylinkového octa třeba z česnáčku a pokapu trochou oleje. Zbytek kořenů, které nasbírám, omyji a nakrájím na menší kousky. Potom usuším v sušičce. Když jsou kořeny dobře usušené (praskají), dávám je do skleněné nádoby, aby zpět nenasály vzdušnou vlhkost. Pak z nich připravuji odvar. Ten vařím 5 min.

Recepty z čekanky

Nálev z čekanky

Nálev je vhodný na očistu jater, žlučníku, na podporu trávení, zlepšení metabolismu, překyselení organismu, potížích s lupy.

 • polévkovou lžíci čekankové natě přelijte horkou vodou
 • nechte vyluhovat 5-10 minut a přeceďte
 • popíjejte 2-3 šálky 3x denně

Odvar z kořenů čekanky

Odvar připravte z čerstvých omytých nebo usušených kořenů:

 • omyté kořeny nakrájejte na menší kousky a přelijte studenou vodou
 • vařte pod pokličkou 5 minut, nechte ještě 10 minut vyluhovat a přeceďte
 • připravte si 2-3 šálky odvaru denně po dobu 2-4 týdnů

Tinktura z kořene čekanky

Tinkturu můžete použít při potížích s trávením, nečisté pleti. Užívá se obvykle 20 kapek 2-3x denně.

 • omyté kořeny nakrájejte na menší kousky a přelijte lihem
 • nechte macerovat 2-4 týdny a přeceďte
 • uchovejte v tmavých lavičkách

Čekanková mast

Mast z čekanky je příjemná a hezky zvláčňuje a omlazuje pleť. Připravte ji následovně:

 • hrst kvetoucí natě přidejte do rozpuštěného bambuckého másla (rozpusťte ho ve vodní lázni)
 • ohřívejte 20 minut a přeceďte do masťovek
 • používejte na unavenou a nečistou pleť několikrát denně

Přeji vám krásné bylinkové tvoření a nádherný čas přicházejícího podzimu!

Podívejte se na video o čekance:

(Další videa sledujte TADY.)

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online programech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět své bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online programu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v programu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v programu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře