Na podzim dostávám od své kamarádky bezinkový likér. Je to recept po její babičce, jak je to většinou obvyklé.
Představuji si tu dobu. Lidé pracovali na polích, a když dozrávaly bezinky, bylo už většinou po podzimní práci. Obilí a sláma pod střechou, seno připraveno v seníku a zvířata se připravovala na zimní ubytování v chlévech. A mezi tou veškerou prací se našel čas na výrobu podzimních lektvarů, jablečného octa, vaření povidel, sušení hub,… Jen když to píšu, cítím všechny ty nádherné vůně. Vůně setkávání při společném tvoření. Vůně vděčnosti za úrodu a hojnost, kterou příroda poskytuje.
Určitě máte své oblíbené recepty na bezinkový likér, ale pokud ne, tak vám předám ten po babičce mé kamarádky.
Bezinky před vařením neotrhávám, ale vařím i se stopkami.
Přidám kávu (mletou), nechám ještě chvíli povařit a potom odvar přecedím přes jemné plátýnko.
Odvar přecedím přes síto a vymačkám. Po vychladnutí přidám pálenku. Přeliji do nějaké krásné lahvičky, přidám popisek.
Užíváme tzv. šťopičku před spaním. Třeba, když venku fouká studený vítr nebo se něžně za okny snáší sněhové vločky, místnost je příjemně provoněná kadidlem a osvětlená svíčkami a my jsme zabalení v teplé dece, v pohodlném křesle a čteme si oblíbenou knížku…
Bez černý je léčivý keř, který kdysi vyrůstal snad u každého venkovského stavení. S příchodem sekaček a dalších vymožeností byl často vysekáván a nahrazován dřevinami, které se na venkov příliš nehodí. Až v poslední době opět zjišťuji, že lidé bezový keř vzali na milost a opět ho uvítali v blízkosti svých domovů.
Na mé zahradě vyrůstá několik bezových keřů. Ptáci jim vybrali místo, které jsem se rozhodla respektovat a mladý keřík nepřesazovat. Těší mě, když vidím tu krásu od jara až do podzimu a ráda vnímám léčivou sílu bezů.
Bezinkový likér s kávou jsem už několik let nevyráběla, protože jsem přestala pít kávu a také mi nevyhovují bylinky v kombinaci s alkoholem (tinktury, likéry), proto jsem si našla jiný způsob, jak bezinky zpracovat. Jestli si recept chcete vyzkoušet, začtěte se kliknutím sem.
O černém bezu si (třeba v tom křesle) přečtěte v článku.
A jestli vás bylinkové tvoření baví a toužíte si ho užít po celý rok, vydejte se na voňavou cestu >>> tudy.