Když vidíme heřmánek, vybaví se nám slova jako hojivost, zklidnění, vůně… Heřmánek byl dříve vnímán skoro jako všelék, protože zmírňuje díky svým protizánětlivým účinkům řadu neduhů. My jsme ho v současné době často nahradili chemickými léky z lékárny… Pojďme se k němu vrátit a přivítat jeho léčivou sílu.
U heřmánku používáme nejčastěji květ nebo celou kvetoucí nať. Užíváme ho krátkodobě, při akutních obtížích. Květy sbíráme od května do srpna. Pomůže nám při virózách, horečkách, bolestech v krku, špatném trávení. Děti ho většinou dobře snáší.
Působí na řadu potíží, kde potřebujeme protizánětlivý účinek. Má vynikající hojivé účinky na pleť, vlasovou pokožku, v oblasti trávicího, močového i dýchacího ústrojí. Ulevuje při křečích hladkého svalstva, nedostatečném trávení i neurózách.
Osvěžující vodu s heřmánkem připravíte snadno. Květy nechte chvíli vyluhovat ve vodě a popíjejte. Na litr vody postačí asi hrst čerstvých květů. Do vody můžete přidat citron.
Více o macerování bylin ve vodě na slunci si přečtěte v článku.
Hrst květů zalijte vroucí vodou a nechte pod pokličkou vyluhovat asi 10 minut, pak přeceďte a popíjejte. Pomůže při zánětech močového měchýře, křečích v trávicím traktu, virózách, dýchacích potížích.
Nálev můžete použít jako obklad na kožní neduhy jako jsou zanícené rány, vyrážky, nehojící se kožní projevy, zčervenání kůže nebo jako obklad na oči při zánětu spojivek.
Heřmánek povařte 10 minut pod pokličkou a pak odstavte. Až odvar zchladne, přikryjte si hlavu ručníkem a inhalujte. Do odvaru můžete přidat i nať mateřídoušky. Používejte při zahlenění, virózách, bronchitidě.
Do skleněné zavařovačky nasypte zavadlé heřmánkové květy a zalijte kvalitním za studena lisovaným olejem až po okraj nádoby. Navrch přikryjte plátýnkem a nechte na světlém místě 14 dní macerovat. Poté přeceďte a uchovejte v temnu.
Hotový olej není potřeba uchovávat v lednici, mám ho po ruce v koupelně. Jeho příjemná vůně mě hezky naladí na celý den. Olej můžete použít také k masáži celého těla pro potěšení z vůně nebo při bolestech zad.
Do vroucí vody přidejte hrst drobně nasekaných heřmánkových květů a nechte asi 20 minut vyluhovat pod pokličkou. Naneste na pleť jako masku a nechte ji na obličeji působit asi 10 – 15 minut. Můžete ji zahustit pohankovou moukou nebo ovesnými vločkami. Maska zklidňuje a pěstí naši pokožku. Udělá nám dobře i na duši – na chvíli se zastavíme a pečujeme o sebe.
Spařte dvě až tři hrsti heřmánku a nechte 15 – 20 minut vyluhovat pod pokličkou, poté přeceďte do koupele – koupel si užijte max. 20 minut. Působí blahodárně na nervovou soustavu, zklidňuje duši a uvolňuje svaly.
Heřmánkový odvar můžete použít i na omývání vlasové pokožky. Do heřmánkového odvaru lze přimíchat i lžíci medu. Promíchejte a pak vtírejte do vlasů. Nechte působit zhruba 20 minut. Pak opláchněte vlažnou vodou.
Už jen tím, že bylinky sbíráme v krásné přírodě, se propojujeme s jejich léčivou energií. A když z heřmánku vyrobíme třeba pěstící olej nebo si jeho svazek zavěsíme v pokoji, potěší nás jeho vůně, i když nejsme zrovna na louce.
Pro zájemce o používání a poznávání bylinek jsem vytvořila online kurz. Najdete v něm popis více než 70 bylin, videa z procházky po bylinkách a jejich zpracování, přes 100 receptů z bylinek, bylinkovou meditaci a mnoho dalších rad a návodů.
Nahlédněte do kurzu a podívejte se na video:
Přidejte se do kurzu a naučte se bylinky zpracovávat a poznávat. Budu se na vás těšit.
Informace o kurzu se dozvíte na tomto odkazu.
Užijte si krásný sběr voňavého heřmánku pravého i spokojený čas při pobytu v přírodě, která nám ukazuje přirozenou krásu ve své divokosti a hojivé síle.