Třeba to zní divně ptát se stromů a bylin, jestli je mohu utrhnout… mně by zase připadalo divné se nezeptat. Venku na procházce se naladím na přírodu, zaposlouchám se do svého nitra. Zeptám se a přijde odpověď. Uvnitř sebe jí „uslyším“, a s respektem k sobě i okolí pak konám. Možná to děláte taky a jste tzv. ze stejného těsta. Jsem ráda, že vás tady mám.
Silice, kterou jehličnany obsahují, mají vynikající účinky třeba na rozpouštění hlenů. Pomáhají při virózách, kašli, únavě, podporují očistu těla. Působí i na na prokrvení svalů a dokážou z těla odvádět toxiny. Podporují také tok lymfy.
Na začátku jara (obvykle v květnu), vyrůstají nové smrkové výhonky. Sbírám je ideálně na více stromech, abych u jediného nesklízela všechny. Na výrobu smrkového sirupu stačí zhruba 2 až 3 hrsti.
Čerstvé výhony smrku se mohou použít do jídel. Lehce jimi posypte zeleninový salát, přidejte je do nápojů. Když je rozžvýkám, připomínají mi chuť citronu.
Jak používat jedlé rostliny? Inspirujte se.
Pokud si chcete vyrobit dobrý sirup, použijte med. Bílý ani třtinový cukr k výrobě sirupů nedoporučuji. Med má léčivé účinky, to se o cukru říci nedá…
Na podporu dýchacích cest můžete do sirupu přidat i jitrocel nebo další bylinky, které pomáhají na podobné potíže.
Smrkový sirup vám v zimě pomůže při virózách, nachlazení, zahlenění, dýchacích potížích. Jeho vůně vám bude připomínat jaro.
Užívejte jednu nebo více čajových lžiček podle potřeby. Med se silicemi z jehličnanů vaše tělo při viróze posílí. Pokud však používáte na výrobu sirupů cukr, nemůžete si tím být jistí.
Při virózách přijímejte dostatek vody a připravte si třeba nálev z břízy nebo bezový čaj na podporu činnosti ledvin.
Vnímejte moudrost svého těla. Samo vám v případě potřeby napoví, jak bylinky správně dávkovat. Učte se tuto dovednost po malých krůčcích.
Někdy narazím na padlý modřín, který má už vyrostlé výhonky. Tak tomu bylo třeba minulý rok po vichřici. V lese bylo několik popadaných modřínů. S úctou k jeho konci života sbírám mladé výhonky.
Sirup můžete vyrobit i z modřínových výhonků. Výroba sirupu je stejná jako u toho smrkového. Do zavařovačky vrstvěte střídavě modřínové výhony a med. Potom nechte zrát na světlém místě a hotový sirup přeceďte.
Jak připravit olej z borovice nebo sirup ze šišek, si přečtěte tady.
Užijte si jarní dny ve zdraví a dopřejte si jedlé plevele, které obsahují řadu prospěšných látek pro naše tělo. Přidávejte je do salátů, polévek, pomazánek. V článku najdete malou inspiraci.