Ptačinec žabinec

ptačinec žabinec

Ptačinec je  na zahrádce mým velkým oblíbencem. Je velmi křehký a má příjemnou chuť podobnou kukuřici. Protože určitě ví, že ho mám tak ráda, roste mi doma dokonce z květináčů a dělá květinám spolubydlícího.

Ptačinec obsahuje řadu vitamínů a látek, které pozitivně ovlivňují činnost metabolismu. Blahodárně působí na kůži, kterou čistí. Pokud trpíte vyrážkami, ekzémy, lupénkou a dalšími neduhy, užívejte ptačinec v syrové formě. Podpoříte také činnost ledvin a plic, kterým ulevíte od zahlenění.

Pleťová maska

Vhodný je také k přípravě pleťové masky. Rozmixujete trochu natě s vodou a medem a necháte působit asi půl hodiny. Příjemně vám ošetří a vyhladí pleť.

Roste opravdu vděčně a je velmi často součástí mých salátů. Sbírám ho už před rozkvětem, ale i v době kvetení až do podzimu.

Můžete z něj připravovat pomazánky, do kterých přidáte česnek, kurkumu nebo další bylinky. Přidávat do špenátu, omelet, zeleninových polévek. Ideální je však syrový, aby se zachovaly účinné látky.

Někdy si z něho udělám nápoj nebo omáčku, která je opravdu vynikající. Naposledy jsem ji zkusila v kombinaci s jarními houbami, které jsem lehce podusila s bylinkovým kořením.

Nápoj s ptačincem

ptačinec nápoj

Výše vidíte nápoj z ptačince. Asi hrst rostliny rozmixujete s vodou a popíjíte. Není nutné nápoj přecedit, protože ptačinec má velmi jemnou strukturu.

Salát s ptačincem

ptačinec salát

Do salátu s ptačincem přidám někdy polníček, listy nebo květy česnáčku lékařského, listy rukoly, květ křenu a ochutím trochou zředěného octa z česnáčku, který jsme si už připravili.

V tomto čase můžete najít kromě léčivých bylin také jarní houby. To mě inspirovalo k vytvoření kombinace s ptačincem.

ptačinec a jarní houby

Omáčka z ptačince

Když se ochladilo a začalo pršet, moje tělo si zavolalo o nějaký hutnější pokrm. Napadla mě omáčka z ptačince. Pokrájela jsem ptačinec, zahustila pohankovou moukou a přidala jsem česnáčkový ocet.

ptačinecomáčkaz ptačince (1)

Výsledná chuť mě velmi příjemně překvapila. Ozdobit můžete třeba právě kvetoucí pažitkou nebo jinými bylinami ze zahrádky.

ptačinecomáčkaz ptačince

Pokaždé, když tvořím pokrm z bylinek, cítím vděčnost a radost. Jsme obklopeni nádherou, rozmanitostí přírody a to vnímám jako krásný dar, který si tady můžeme užívat.

Děkuji za krásné a přeji i vám jarní čas prožitý v hojnosti darů přírody.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online programech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět své bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online programu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v programu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v programu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře