Vůně jarních fialek

Jarní fialky

Kdysi se fialky objevily na mé zahradě. Měla jsem radost, že je mohu sbírat v čistém prostředí. Na své zahradě totiž nepoužívám žádnou chemii. Ani pro podporu růstu zeleniny a bylinek, ani proti škůdcům, které vlastně ani jako škůdce nevnímám. Objevila jsem způsob, jak s nimi žít v souladu

Fialky se na zahradě hezky rozrůstají a tak je často sbírám a vyrábím z nich nejrůznější dobroty. Označení fialka je lidový název, správně se jmenuje Violka vonná, latinsky Viola odorata. Vůně je také jejím hlavním nezaměnitelným znakem. Volně v přírodě najdeme řadu violek (třeba violka trojbarevná, rolní,..), ale žádná z nich nevoní tak omamně jako ta vonná. Fialky najdete v listnatých lesích, okrajích luk, ale rostou i v parcích. 

Violka vonná fialka

Jak vám fialka pomůže?

Příroda je moudrá, proto nám na jaře nabízí bylinky, které pomáhají s potížemi, které se v brzkém jaru nejčastěji objevují. Jste na jaře zahlenění, unavení, máte nečistou pleť, trpíte nervozitou a snadno se rozhněváte?

Nálev z fialky je výborný jako pleťová voda, ale také jako tzv. čaj, který pomůže uvolnit dutiny, zmírní kašel, pomůže při jarních virózách a bronchitidách. Působí také na harmonizaci naší duše. Přivoňte si a uvidíte sami.

Nálev z fialky dávkujeme s rozumem, abychom si nepřivodili průjmy nebo nevolnost a zvracení. Ale tohle pravidlo platí u bylin obecně. Dobrého po málu.

Ve Francii se z fialek vyrábí parfémy. V domácích podmínkách si parfém nevyrobíme, ale potěšíme se vůní fialek jinak. Pojďme na to.

Ocet z fialky

Fialkový ocet

Ocet vyrobíme jednoduše:

 • Do půl litru kvalitního jablečného nebo vinného octa přidáme hrst čerstvých fialkových květů.
 • Nechte macerovat 2 týdny a potom přeceďte.

Fialkový ocet skvěle dochutí jarní saláty. Má příjemnou chuť, vůni i barvu. Už po několika hodinách můžete pozorovat krásné zabarvení octa do jemně růžové barvy. Pomáhá i při bolestech hlavy, čistí pokožku. Užívá se ředěný vodou.

Salát s fialkami

Salát s fialkou

Fialky na zahradě jsou takový malý poklad… Když si ráno nasbírám trochu květů na salát, mám hned krásný Provoněný den. Do salátu přidávám i listy fialky. Výborná je kombinace květů a listů fialek s listy pampelišky. Vyzkoušejte na podporu očištění jater a žlučníku, což jsou orgány, které s jarní očistou těla souvisí.

Pleťová voda, nálev

Pleťová voda, nálev z fialky

Nálev podporuje vykašlávání, pomáhá při zahlenění a virózách

 • Horkou vodou spaříme jednu lžíci květů a necháme vyluhovat pod pokličkou 10-15 minut
 • Přecedíme a popíjíme dva šálky denně

Pleťová voda

Hojivou pleťovou vodu připravíme stejným způsobem jako nálev. Vychladlou vodou potíráme pleť, která je nečistá, zanícená nebo zarudlá. Pleťová voda pokožku nejen hojí, ale také ji pěstí. Už po týdnu používání uvidíte svou pleť rozzářenou. Uchováme nejdéle dva dny v lednici.

Fialky v medu

Fialky v medu

Z fialek se obvykle vyrábí sirupy. Najdete recepty na fialky v cukru, kandované, atd. Nebudu se tedy opakovat a dám vám inspiraci na fialky v medu.

 • Čerstvé fialky přimícháte do medu. Občas med s fialkami promícháte
 • Používáte do čaje, na saláty, jarní či letní dezerty

Druhá varianta

 • Čerstvě natrhané fialky spaříte horkou vodou
 • Nálev necháte trochu vychladnout, přecedíte a přimícháte med

Fialkový olej

Fialka olej

Ženy si rády dopřejí fialkový olej. Ten stejně jako nálev z květů ošetří pleť. Používá se také jako tělový olej. Zjemní vaši pokožku a brzy pocítíte příjemnou hebkost.

 • hrst fialek přelijte půl litrem kvalitního za studena lisovaného oleje – použijte třeba slunečnicový, mandlový
 • nechte macerovat měsíc na světlém místě (třeba za oknem) a potom olej přeceďte
 • uchovejte v tmavé lahvičce

Na výrobu fialkového oleje používejte zavadlé nebo usušené květy. Olej nebude náchylný ke zkažení.

Vůně jarních fialek

Pěstujte si fialky na zahrádce, užívejte si vůně a dosyťte se jarní energií. Přeji vám provoněné jarní dny.

Naučte se i z dalších bylinek vyrábět sirupy, likéry, masti, tinktury, masky na pleť a léčivé čaje. V online kurzu Vůně bylin vám ukážu, jak na to. Těším se na vás.

Vůně bylin

Klikněte na fotku a přihlaste se do kurzu o bylinkách. Naučíte se poznávat bylinky a vyrábět z nich vše pro vaše zdraví.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online programech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět své bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online programu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v programu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v programu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře