Vůně jarních fialek

Kdysi se fialky objevily na mé zahradě. Měla jsem radost, že je mohu sbírat v čistém prostředí. Na své zahradě totiž nepoužívám žádnou chemii. Ani pro podporu růstu zeleniny a bylinek, ani proti škůdcům, které vlastně ani jako škůdce nevnímám. Objevila jsem způsob, jak s nimi žít v souladu. 

Fialky se na zahradě hezky rozrůstají a tak je často sbírám a vyrábím z nich nejrůznější dobroty. Označení fialka je lidový název, správně se jmenuje Violka vonná, latinsky Viola odorata. Vůně je také jejím hlavním nezaměnitelným znakem. Volně v přírodě najdeme řadu violek (třeba violka trojbarevná, psí, rolní,..), ale žádná z nich nevoní tak omamně jako ta vonná. Fialky najdete v listnatých lesích, okrajích luk, ale rostou i v parcích. 

Jak fialka pomáhá

Příroda je moudrá a nabízí nám bylinky, které pomáhají s potížemi objevujícími se v jarním obdobím. Jste na jaře zahlenění, unavení, máte nečistou pleť, trpíte nervozitou a snadno se rozhněváte?

Fialky je skvělé použít jako pleťovou vodu, ale také jako tzv. čaj, který pomůže uvolnit dutiny, zmírní kašel, pomůže při jarních virózách a bronchitidách. Působí také na duševní harmonizaci. Přivoňte si a uvidíte sami.

Nálev z fialky dávkujeme s rozumem, abychom si nepřivodili průjmy nebo nevolnost a zvracení. Ale tohle pravidlo platí u bylin obecně. Dobrého po málu.

Ve Francii se z fialek vyrábí parfémy. V domácích podmínkách si parfém nevyrobíme, ale potěšíme se vůní fialek jinak. Pojďme na to.

Ocet z fialky

  • do půl litru kvalitního jablečného nebo vinného octa přidejte hrst čerstvých fialkových květů
  • nechte macerovat 2 týdny a potom přeceďte

Fialkový ocet má příjemnou vůni i krásnou barvu. Už po několika hodinách můžete pozorovat zabarvení octa do jemně růžové barvy. Ocet pomáhá při nečisté pokožce, vřídcích, ekzémech, čistí pokožku, ale můžete ho použít i na vlasovou pokožku. Užívá se ředěný vodou.

Jak vyrobit jablečný ocet se dočtete v článku tady.

Salát s fialkami

Fialky na zahradě jsou takový malý poklad… Když si ráno nasbírám trochu květů na salát, mám hned krásný Provoněný den. Do salátu přidávám i listy fialky.

Výborná je kombinace květů a listů fialek s listy pampelišky. Vyzkoušejte to také na podporu očištění jater a žlučníku, což jsou orgány, které s jarní očistou těla souvisí.

Aby byl salát opravdu léčivý, dochuťte ho pouze citronovou šťávou a medem. Cukr nemá léčivé účinky, zatímco med ano.

Jak připravit zdravá jídla z bylinek se dozvíte tady

Pleťová voda, nálev

Nálev podporuje vykašlávání, pomáhá při zahlenění a virózách

  • spařte horkou vodou jednu lžíci květů a nechte vyluhovat pod pokličkou 10-15 minut
  • přeceďte a popíjejte dva šálky denně

Pleťová voda

Hojivou pleťovou vodu připravíme stejným způsobem jako nálev. Nálevem potírejte pleť, která je nečistá, zanícená nebo zarudlá. Pleťová voda pokožku nejen hojí, ale také ji pěstí. Už po týdnu používání uvidíte svou pleť rozzářenou. Vodu uchovejte nejdéle dva dny v lednici.

Fialky v medu

Najdete recepty na fialky v cukru, kandované, atd. Nebudu se tedy opakovat, ale chci vám předat jinou lahodnou inspiraci – fialky v medu.

Jak už jsem zmínila, med je sám o sobě léčivý, proto uděláte nejlépe, pokud budete s bylinkami používat pouze med. Cukr žádné léčivé účinky nemá. A to ani tehdy, když ho přimícháte do bylin. Nestane se z něj léčivý cukr.

  • čerstvé fialky přimíchejte do medu
  • občas med s fialkami promíchejte
  • použijte na jarní či letní dezerty, saláty, po lžičce pak při zahlenění nebo virózách

Druhá varianta

  • čerstvě natrhané fialky spařte horkou vodou a nechte vyluhovat pod pokličkou
  • nálev nechte trochu vychladnout
  • pak přeceďte a přimíchejte med

Fialkový olej

Ženy si rády dopřejí fialkový olej. Ten stejně jako nálev z květů ošetří pleť. Používá se také jako tělový olej. Zjemní vaši pokožku a brzy pocítíte příjemnou hebkost.

  • hrst fialek přelijte půl litrem kvalitního za studena lisovaného oleje – použijte třeba slunečnicový nebo mandlový
  • nechte macerovat měsíc na světlém místě (třeba za oknem), obsah občas promíchejte
  • potom olej přeceďte
  • uchovejte bez přístupu přímého slunečního světla

Na výrobu fialkového oleje používejte zavadlé nebo usušené květy. Olej nebude náchylný ke zkažení.

Každé jaro máme příležitost sbírat mnoho bylinek. Ty obsahují cenné látky a jsou nepostradatelné pro naše tělo. Dosyťte se jarní energií a jezte takové potraviny, které vám prospějí.

A pokud si pěstujete fialky nebo jiné bylinky na zahradě, inspirujte se, jak je použít v kuchyni.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady