Vůně jarních fialek

Kdysi se fialky objevily na mé zahradě. Měla jsem radost, že je mohu sbírat v čistém prostředí. Na své zahradě totiž nepoužívám žádnou chemii. Ani pro podporu růstu zeleniny a bylinek, ani proti škůdcům, které vlastně ani jako škůdce nevnímám. Objevila jsem způsob, jak s nimi žít v souladu. 

Fialky se na zahradě hezky rozrůstají a tak je často sbírám a vyrábím z nich nejrůznější dobroty. Označení fialka je lidový název, správně se jmenuje Violka vonná, latinsky Viola odorata. Vůně je také jejím hlavním nezaměnitelným znakem. Volně v přírodě najdeme řadu violek (třeba violka trojbarevná, psí, rolní,..), ale žádná z nich nevoní tak omamně jako ta vonná. Fialky najdete v listnatých lesích, okrajích luk, ale rostou i v parcích. 

Jak fialka pomáhá

Příroda je moudrá a nabízí nám bylinky, které pomáhají s potížemi objevujícími se na jaře. Může to být zahlenění, únava, nečistá pleť, nervozita, podráždění.

Použijte fialky jako pleťovou vodu nebo čaj, který vám pomůže uvolnit dutiny, zmírní kašel, pomůže při jarních virózách a bronchitidách. Blahodárně působí i na rozbouřené emoce a duševní nepohodu. Přivoňte si a uvidíte sami.

Nálev z fialky dávkujte s rozumem. Ve vyšších dávkách může působit projímavě, způsobovat nevolnost a zvracení. Ale toto pravidlo platí u bylin obecně. Dobrého po málu.

Ve Francii se z fialek vyrábí parfémy. V domácích podmínkách si parfém nevyrobíme, ale potěšíme se vůní fialek jinak. Pojďme na to.

Ocet z fialky

 • do půl litru kvalitního jablečného nebo vinného octa přidejte hrst čerstvých fialkových květů
 • nechte macerovat 2 týdny a potom přeceďte

Fialkový ocet má příjemnou vůni i krásnou barvu. Už po několika hodinách můžete pozorovat zabarvení octa do jemně růžové barvy. Ocet pomáhá při nečisté pokožce, vřídcích, ekzémech, čistí pokožku, ale můžete ho použít i na vlasovou pokožku. Užívá se ředěný vodou.

Jak vyrobit jablečný ocet se dočtete v článku tady.

Salát s fialkami

Fialky na zahradě jsou takový malý poklad… Když si ráno nasbírám trochu květů na salát, mám hned krásný Provoněný den. Do salátu přidávám i listy fialky.

Výborná je kombinace květů a listů fialek s listy pampelišky. Vyzkoušejte ji na podporu očištění jater a žlučníku, což jsou orgány, které s jarní očistou těla souvisí.

Aby byl salát léčivý (měl očistné účinky), dochuťte ho citronovou nebo pomerančovou šťávou a medem.

Jak připravit zdravá jídla z bylinek se dozvíte tady

Pleťová voda, nálev

Nálev podporuje vykašlávání, pomáhá při zahlenění a virózách

 • jednu lžíci květů spařte horkou vodou a nechte vyluhovat pod pokličkou 10-15 minut
 • přeceďte a popíjejte dva šálky denně

Pleťová voda

Hojivou pleťovou vodu připravíte stejným způsobem jako nálev. Nálev použijte na ošetření pokožky, která je nečistá, zanícená nebo zarudlá. Pleťová voda pokožku nejen hojí, ale také ji pěstí. Už po týdnu používání můžete pozorovat, že se vaše pleť rozzářila. Vodu uchovejte nejdéle dva dny v lednici.

Fialky v medu

Najdete recepty na fialky v cukru, kandované, atd. Nebudu se tedy opakovat, ale chci vám předat jinou lahodnou inspiraci – sirup za studena s medem.

Med je sám o sobě léčivý. Zkuste místo cukru používat pouze med. Cukr žádné léčivé účinky nemá. A to ani tehdy, když ho přimícháte do bylin – nestane se z něj léčivý cukr.

 • čerstvé fialky přimíchejte do medu
 • med s fialkami občas promíchejte
 • použijte na jarní či letní dezerty, saláty, po lžičce pak při bronchitidě, kašli,…

Druhá varianta

Z fialek si můžete vyrobit sirup také teplou cestou. Skvěle vám poslouží jako dochucovadlo ovocných zákusků, salátů, ale dá se využít i jako lék při virózách, zahlenění, horečkách, bolestech v krku, apod. Jak vyrobit opravdu zdravý sirup z bylinek se dozvíte kliknutím sem.

Fialkový olej

Ženy si rády dopřejí fialkový olej. Ten stejně jako nálev z květů ošetří pleť. Můžete ho použít jako tělový olej. Zjemní vaši pokožku a brzy pocítíte příjemnou hebkost.

 • hrst fialek přelijte půl litrem kvalitního za studena lisovaného oleje – použijte třeba slunečnicový nebo mandlový
 • nechte macerovat měsíc na světlém místě (třeba za oknem), obsah občas promíchejte
 • potom olej přeceďte
 • uchovejte bez přístupu přímého slunečního světla

Na výrobu fialkového oleje používejte zavadlé nebo usušené květy. Olej nebude náchylný ke zkažení.

Užívejte jarní dary

Každé jaro máme příležitost sbírat mnoho bylinek. Ty obsahují cenné látky a jsou nepostradatelné pro naše tělo. Dosyťte se jarní energií a jezte takové potraviny, které vám prospějí.

A pokud si pěstujete fialky nebo jiné bylinky na zahradě, inspirujte se, jak je použít v kuchyni.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady