Pořiďte si Můj bylinkový diář 2021. K objednávce >>> tudy.

Třezalka tečkovaná

Třezalka je poslem začínajícího léta. Rozkvétá kolem svátku sv. Jana v půlce června a sbíráme ji jako svatojánskou bylinu přinášející magickou moc a sílu. Přivoňte si k třezalce – přivane vám poklid do duše, pohladí vás její příjemná vůně a léčivá energie. 

Sběr a sušení třezalky

Až se půjdete projít přírodou, můžete si všimnout, že existuje několik druhů třezalek, ale nejznámější je ta tečkovaná. Také ji v přírodě najdete nejčastěji. Pro léčivé účely sbíráme právě tu tečkovanou, kterou snadno poznáte podle toho, že obsahuje látku, která barví do temně fialové barvy – rozemněte květy nebo zavitá poupata mezi prsty a přesvědčte se sami.

Podívejte se na video, kde zabarvení třezalky ukazuji. Najdete ho TADY. Nebo klikněte na video pod tímto textem: 

Kvetoucí nať sbírám bez spodní dřevnaté lodyhy, tedy asi 20 cm dlouhou. Na třezalku vyrážím obvykle dopoledne nebo kolem poledne po oschnutí ranní rosy za slunného počasí, pak ji suším zavěšenou ve svazcích. Velmi dobře a rychle tak prosychá.

Usušenou nať nalámu nebo nastříhám na menší kousky a uchovám v temnu ve skleněné nádobě. Světlo usušené třezalce neprospívá.

Léčivé účinky

Třezalka se tradičně používá při nervovém vyčerpání, nespavosti, depresi, bolestech hlavy, únavovém syndromu, psychickém přetížení, bolestech zad, revmatických potížích a hojí také pokožku. Podporuje činnost jater a žlučníku, pomáhá krevnímu oběhu a posiluje srdeční činnost, působí antisepticky.

Vzhledem k tomu, že třezalka vyvolává fotosenzitivní reakci, není dobré ji užívat při pobytu na slunci.

Janův olej

Nejčastěji třezalku užíváme ve formě hojivého oleje, tzv. „Janův“ olej, který má jasně červenou barvu právě díky obsažené látce – hypericinu. Tento vynikající olej pěstí a ošetřuje namáhanou pokožku, urychluje hojení jizev, ran, používá se při svalových a kloubních potížích, užívá se na popáleniny.

 • Zavadlé nebo skoro usušené vrcholky kvetoucí natě třezalky zalijte rostlinným olejem tak, aby byly úplně ponořené pod hladinou,
 • nechte macerovat asi 4-7 týdnů a potom přeceďte,
 • olej můžete před přecezením prohřát ve vodní lázni na mírném plameni zhruba 20 minut,
 • potom ho uchovejte v temnu.

Nálev z třezalky

Používá se při trávicích potížích, při psychickém vyčerpání, nervozitě, duševním přetížení, bolestech hlavy, pro navození poklidného spánku, na posílení srdeční činnosti.

 • Polévkovou lžíci kvetoucí třezalkové natě spařte 1/4 litrem vody,
 • nechte vyluhovat 10 minut,
 • užívejte podle potřeby několikrát denně, ale léčba by neměla být delší než 3 týdny.

Pokud potřebujete užívat třezalku déle, udělejte po třech týdnech užívání týdenní přestávku a pokračujte. Některé léky však nejsou vhodné při současném užívání třezalky.

Bylinkové směsi s třezalkou

 • Při pocitu duševního vyčerpání můžete s třezalkou smíchat i další bylinky – nať meduňky, levandule nebo dobromysli.
 • Pro podporu harmonické menstruace přidejte – květ hluchavky, kontryhelu nebo nať řebříčku.
 • Na zlepšení srdeční činnosti – květ hlohu, srdečníku nebo kořen kuklíku.
 • Při trávicích potížích – květ heřmánku, semena fenyklu, nať máty.

Třezalkové víno

Víno s třezalkou užívejte při nervovém podráždění, žaludečních potížích, nechutenství, na posílení srdeční činnosti nebo na prohloubení spánku – když si potřebujete odpočinout, ale máte pocit, že hlava nemůže vypnout.

 • Na hrst kvetoucích vrcholků třezalky přidejte 1/4 litru červeného nebo bílého vína (usušené nebo čerstvé třezalky),
 • macerujte asi 10 dní na světlém místě a přeceďte,
 • užívejte sklenku nejlépe před spaním.

Třezalka pomáhá zklidnit rozbouřenou hladinu naší duše. Dokáže harmonizovat už jen tím, že si k ní přivoníme a zastavíme se alespoň na malý okamžik… Pak uvidíme, že naše mysl se stane rozkvetlou Zahradou mysli – radostnou a šťastnou.

Přeji vám vůněmi naplněný čas a radost z bylinkového tvoření.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online kurzu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v kurzu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v kurzu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře