Květy podbělu jsou už během března poselstvím zrození dalšího jara. Jaro přináší dynamickou sílu, kterou uvnitř sebe pociťujeme jako touhu vyjít ven, tvořit a naplnit svůj život novou energií. Nechte v sobě probudit tuto sílu a jděte naproti moudrému koloběhu přírody.
Najdete ho ve vlhkých stanovištích, na kamenité propustné půdě a podél cest. Sbírejte ho však pouze na čistých místech mimo silnice.
Je to známá bylinka na podporu dýchacího systému při nachlazení, astmatu a kašli, stejně jako třeba plicník lékařský. Obě bylinky byly dříve součástí bylinných směsí na podporu vykašlávání.
Podběl obsahuje slizy, které pomáhají sliznicím dýchacího a trávicího ústrojí. Dále má protizánětlivé účinky, pomáhá při vykašlávání, zahlenění, zánětu průdušek, ale je účinný také při ekzémech, bolestech a otocích kloubů, zánětech žil, nebo při zánětech zažívacího ústrojí.
Připravte si nálev z květů: lžičku usušených květů podbělu spařte horkou vodou, nechte vyluhovat 10 minut a přeceďte. Nálev užívejte, když máte kašel, zánět průdušek, jste zahlenění, trpíte zažívacími potížemi, astmatem. Květy podbělu se mohou přidat také do bylinných směsí.
Listy se objeví až později, když rostlina odkvete. Najdete je od května. Sbírají se nejlépe do června. Dají se použít jako přídavek při přípravě špenátu nebo do polévek.
Zevně se používají ve formě obkladu při zánětech žil, zmírňují otoky, bolestivé stavy kloubů, působí hojivě na kůži. Listy mají pro vnitřní užití stejnou indikaci jako květy. Používají se také na nálev.
Obklad: rozmělněte je na kaši a přiložte na místo, kde chcete podpořit hojení. Nechte působit nejméně hodinu a obklad opakujte.
V současné době se již podběl do směsí nepřidává. Je to velmi silně působící bylinka, a tak bylo usneseno, že ani květy nebude možné pořídit v bylinářství a e-shopech. Ale i nadále si podběl můžete nasbírat.
Obsahuje látky, které by při dlouhodobém užívání mohly vyvolat toxicitu a zatížit jaterní funkci. Při volbě užívání podbělu je dobré uvážit svůj aktuální zdravotní stav (užívání léků). Případně lze zvolit jiné byliny s podobnými účinky, které ty „problematické“ látky neobsahují. Například popenec nebo lípa.
Podběl stejně jako zmíněný plicník nemají užívat těhotné a kojící ženy, ani děti. Pokud se rozhodnete pro vnitřní užívání, hlídejte si dávkování. To je pro každého trochu jiné. Ale nepřekračujte dvou až třítýdenní užívání ve formě nálevu.
Mezitím naberete sílu a máte čas i popřemýšlet, co vás v životě může omezovat, jaké vaše myšlení může způsobit, že „se na to potřebujete vykašlat“, a kde potřebujete trochu jiný úhel pohledu na situaci, která vás trápí.
Mnohdy až když zpomalíte, naleznete uvnitř sebe moudrého rádce, který vám dá odpověď. Pár dní v klidu a čas na sebe přinese často zázraky. Dovolíte své mysli a tělu odpočinout si a nabrat sílu.
Nemoc pro nás obvykle tuto zprávu má – abychom se zastavili a začali o sebe pečovat.
Může se stát, že právě na jaře trpíme různými virózami, abychom se mohli zastavit – pokud jsme to neudělali v zimě. Přehodnotili své směřování a ujasnit si, jaká semínka chceme letos sít.
Odpočiňte si, dopřejte si čas. Buďte k sobě laskaví. Sami tak svým přístupem proměníte stav ne-moci ve vědomou tvůrčí sílu.
Níže na fotografii vidíte čerstvě nasbíraný podběl a také krásnou dózu s nápisem Flos Farfarae (květ podbělu), kterou mi věnovala a namalovala moje kamarádka Ivetka. Bylo to zhruba před 15 lety a mám z ní radost dodnes.
Každé roční období přináší příležitost, jak se blíže propojit se svou moudrostí.
Během jara můžeme pociťovat jisté napětí nebo hněv, který můžeme transformovat do laskavosti (orgány, které s jarem souvisí jsou játra a žlučník). Laskavost a dobrá vůle nám pomáhají najít životní směr pohody, harmonie, fyzického i duševního zdraví.
Každé roční období přináší příležitost, jak se blíže propojit se svou moudrostí. Tu máme uvnitř sebe všichni. Jen ji někdy nevnímáme a následujeme příliš často svou mysl přehlcenou tím, o čem si myslíme, že je důležité.