Lichořeřišnice větší

Kdybyste měli mít v truhlíku za oknem nebo na zahradě jen jednu kvetoucí bylinku, ať je to právě lichořeřišnice. Nádherná rostlina, která celé léto hýří barvami, je nenáročná na pěstování a má vynikající hojivé účinky.

Jakmile se objeví první lístečky, už je používám do salátů, pomazánek, přidávám je do zeleninových jídel a dipů. Květy a poupata používám stejným způsobem.

Léčivé účinky

Lichořeřišnice pomáhá v oblasti dýchacích cest, působí hojivě na močové cesty, posiluje organismus při zánětlivých onemocněních, při zotavení z viróz, účinně likviduje patogenní organismy.

Hojivé účinky lichořeřišnice pocítíte i zevně na pokožku ve formě odvaru. Pomůže vám s regenerací kůže. Velmi dobře působí také na vlasovou pokožku, která bude po ošetření čistá a bez lupů.

Vlasová voda (odvar)

Hrst listů povařte v 1/2 litru vody pod pokličkou 20 minut. Odvar vyluhujte 20 minut a přeceďte. Jemně s ním promasírujte vlasovou pokožku a poté opláchněte vodou. Odvar působí na pokožku desinfekčně a pomůže při potížích s lupy. Použijte ho jednou týdně. Po měsíci až dvou už budete mít vlasovou pokožku čistou.

Nálev z lichořeřišnice

upotřebíte pro vnitřní i vnější užití. Vnitřně užívejte při virózách, urologických potížích, apod. Nálev připravte z čerstvých listů (možno i s květy). Postačí malá hrst na 1/4 litru vody. Spařte, nechte pod pokličkou vyluhovat asi 15 minut a přeceďte. Nálevem je dobré ošetřit také zánětlivá místa na kůži, špatně hojící se rány, příznivě působí i na akné a vyrážky, vlasovou pokožku postiženou lupy.

Tinktura ze semen (nebo květů a listů)

Nejsilnější účinky má tinktura ze semen lichořeřišnice, ale můžete si vyrobit tinkturu i z květů a listů.

Do větší zavařovačky přidejte listy a květy (semena). Naplňte zhruba 3/4 obsahu zavařovačky. Zalijte kvalitní pálenkou až po okraj a nechte za oknem na slunci měsíc macerovat. Pak přeceďte a přelijte do tmavé lahve. Uchovejte v temnu a chladu.

Tinkturu užívejte v dávce zhruba 20 – 30 kapek 3x denně; vnímejte své tělo, co mu dělá dobře a jaké dávkování je konkrétně pro vás vhodné.

Pokud potřebujete pomoci s bolestí v krku při angínách, užívejte tinkturu také jako kloktadlo. Řeďte ji v poměru 1:1 s vodou.

Salát s lichořeřišnicí

Nejraději si lichořeřišnici dopřávám syrovou v salátech. Miluji její barvu i chuť. Ozdobte také svůj salát květy a listy. Přidejte ji do pomazánek a užijte si její pestrobarevnost i na talíři.

Co dělat, když bylinky ničí škůdci?

Často dostávám dotazy, co dělat, když celou lichořeřišnici zlikvidují slimáci, mravenci, mšice a jiní tzv. škůdci. Podobných dotazů jsem v poslední době dostávala desítky. Týkalo se to i jiných bylinek – bazalky, máty, a dalších.

S bojem proti škůdcům jsem nikdy nezačala, a proto mou zahradu neničí. Boj vyvolává jenom další boj (pokud bojujeme se škůdci pomocí chemie, ekologických prostředků nebo jinými způsoby). Je to nikdy nekončící souboj kdo z koho… Plody takové zahrady ani nemohou být lahodné, i když se na této zahradě podaří s vypětím sil něco vypěstovat.

S bojem proti škůdcům jsem nikdy nezačala, a proto mou zahradu neničí.

Mám na to jiný recept

Nebojovat. Stát ve své přirozené síle a laskavosti. Vaše zahrada vás to může naučit, pokud jí budete naslouchat. Rozkvetlou zahradu bez chemie a bez boje proti škůdcům můžete mít i vy.

Boj v mysli je postoj. A ten je možné změnit.

Tvořte zahradu s hravostí. Hravost probouzí radost.

Laskavost přináší šťastné proudění energie nejen do vaší zahrady, ale i do vztahů.

Moje zahrada je plná bylin, zeleniny, plevelných rostlin, všech různých broučků a hmyzu. Nikdy jim nediriguji, co mají a můžou nebo nemůžou jíst. Nikdy je nehubím. Mám ráda život a jeho projevy na zahradě.

A každý rok je to stejné – najím se já a najedí se i ti malí drobní tvorové, kteří zahradu obývají. Přečtěte si článek, který jsem věnovala tomuto tématu – škůdci na zahradě. Najdete ho kliknutím SEM.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online kurzu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v kurzu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v kurzu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře