Kdybyste měli mít v truhlíku za oknem nebo na zahradě jen jednu kvetoucí bylinku, ať je to právě lichořeřišnice. Nádherná rostlina, která celé léto hýří barvami, je nenáročná na pěstování, má vynikající hojivé účinky a kvete až do pozdního léta.
Lichořeřišnice pomáhá v oblasti dýchacích cest, působí hojivě na močové cesty, posiluje organismus při zánětlivých onemocněních, při zotavení z viróz, účinně likviduje patogenní organismy.
Hojivé účinky lichořeřišnice pocítíte i zevně na pokožku ve formě odvaru. Pomůže vám s regenerací kůže. Velmi dobře působí také na vlasovou pokožku, která bude po ošetření čistá a bez lupů.
Hrst listů povařte v 1/2 litru vody pod pokličkou zhruba 20 minut. Odvar vyluhujte 20 minut a přeceďte. Jemně s ním promasírujte vlasovou pokožku a poté opláchněte vodou. Odvar působí na pokožku desinfekčně a pomůže při potížích s lupy. Použijte ho jednou nebo dvakrát týdně. Po měsíci až dvou už budete mít vlasovou pokožku čistou.
upotřebíte pro vnitřní i vnější užití. Vnitřně užívejte při virózách, urologických potížích, apod. Nálev připravte z čerstvých listů (možno i s květy). Postačí malá hrst na 1/4 litru vody. Spařte, nechte pod pokličkou vyluhovat asi 15 minut a přeceďte.
Nálevem je dobré ošetřit také zánětlivá místa na kůži, špatně hojící se rány, příznivě působí i na akné a vyrážky, vlasovou pokožku postiženou lupy. Pokud potřebujete pomoci s bolestí v krku při angínách, užívejte silnější nálev také jako kloktadlo.
Jakmile se objeví první lístečky, už je používám do salátů, pomazánek, přidávám je do zeleninových jídel a dipů. Květy a poupata používám stejným způsobem. Nebo si na listech a barevných květech pochutnejte přímo na zahradě. Stačí, když občas sníte několik květů nebo listů.
Nejraději si lichořeřišnici dopřávám syrovou v salátech. Miluji její barvu i chuť. Ozdobte také svůj salát květy a listy. Přidejte ji do pomazánek a užijte si její pestrobarevnost i na talíři.
Často dostávám dotazy, co dělat, když celou lichořeřišnici zlikvidují slimáci, mravenci, mšice a jiní tzv. škůdci. Podobných dotazů jsem v poslední době dostávala desítky. Týkalo se to i jiných bylinek – bazalky, máty, a dalších.
S bojem proti škůdcům jsem nikdy nezačala, a proto mou zahradu neničí. Boj vyvolává jenom další boj (pokud bojujeme se škůdci pomocí chemie, ekologických prostředků nebo jinými způsoby). Je to nikdy nekončící souboj kdo z koho…
S bojem proti škůdcům jsem nikdy nezačala, a proto mou zahradu neničí.
Nebojovat. Stát ve své přirozené síle a laskavosti. Vaše zahrada vás to může naučit, pokud jí budete naslouchat. Rozkvetlou zahradu bez chemie a bez boje proti škůdcům můžete mít i vy.
Boj v mysli je naučený postoj. A ten je možné změnit.
Tvořte zahradu s hravostí. Hravost probouzí radost.
Laskavost přináší šťastné proudění energie nejen do vaší zahrady, ale i do vztahů.
Moje zahrada je plná bylin, zeleniny, plevelných rostlin, všech různých broučků a hmyzu. Nikdy jim nediriguji, co mají a můžou nebo nemůžou jíst. Nikdy je nehubím. Mám ráda život a jeho projevy na zahradě.
A každý rok je to stejné – najím se já a najedí se i ti malí drobní tvorové, kteří zahradu obývají. Toto téma více rozvíjím v online kurzu Zahrada mysli.
Užijte si krásné barevné léto.