Divizna velkokvětá

Léto je plné barev a vůní. Přináší energii růstu, rozkvětu, setkávání a sdílení s druhými. Někdy nám může tato energie připadat jako velmi rychlá až překotná.

Bylinky rozkvétají jedna za druhou a možná nestihneme sběr v takovém rozsahu, jak bychom si přáli. Znám to moc dobře… mně pomáhá zastavit se. Pozorovat svět kolem sebe, uvidět krásu letních dní, vnímat a dýchat vůně bylin, okamžik tady a teď, život. 

Sběr a sušení divizny

Zastavit se můžete i při sběru bylinek. Zaposlouchejte se do bzukotu včel a nechte se unést krásou statné divizny, která dorůstá až do výšky nad 2 metry. Sbírá se po celé léto až do září. Dopoledne je sběr divizny nejlepší. Při procházce se nadýcháte čerstvého vzduchu a všímáte si, jak se vám košík plní krásně zlatými květy…

Květy je třeba usušit v tenké vrstvě, aby zůstaly zlaté. Můžete je sušit i na přímém slunci nebo v sušičce do 40°C. Jakmile jsou usušené, přesypte je nejlépe do skleněné nádoby, aby nenasály vzdušnou vlhkost. Nádobu uchovejte v temnu, ne na přímém slunci.

Recepty z divizny:

Divizna je známá bylinka na podporu hojení dýchacích cest. Protože obsahuje slizy a saponiny, působí také na hojení sliznic (žaludek, slezina, játra). Přidává se i do sušených bylinkových směsí při nachlazení. Kombinuje se se slézem, podbělem, dobromyslí, jitrocelem, mateřídouškou a dalšími.

Má blahodárné účinky i na kůži. Použít se mohou květy nebo listy ve formě obkladu z odvaru. Listy se zalijí studenou vodou a vaří se 1/4 hodiny na mírném plameni. Potom se odvar přecedí a používá jako obklad na kožní záněty, otoky, zarudlá místa na pokožce. Vyrobte si z květů léčivou mast.

Mast z divizny

Mast z květů divizny hojí podrážděnou pokožku, ale také bércové vředy, zanícené rány, hemoroidy, podporuje zklidnění kůže po spálení na slunci nebo poštípání hmyzem.

 • Rozpusťte bambucké máslo a přidejte květy divizny (dají se použít i sušené)
 • Zahřívejte 1/2 hodiny a přeceďte nejlépe do skleněné masťovky

Olej s diviznou

Olej se používá podobně jako mast. Mohou se s ním ošetřovat křečové žíly, otoky, zarudlá místa na pokožce, či špatně hojící se rány. Při nachlazení můžete olej mírně nahřát a natřít oblast plic a zad. Olejový obklad nechte působit hodinu.

 • Zavadlé nebo usušené květy přelijte kvalitním za studena lisovaným olejem
 • Nechte macerovat 2-3 týdny na světlém místě a přeceďte
 • Uchovejte v tmavých lahvičkách nebo v temnu

Nálev z květů divizny

Nálev si připravte při nachlazení, bronchitidě, na podporu vykašlávání, při žaludeční nedostatečnosti. Nálev z květů je možné připravit i macerací za studena.

 • Spařte jednu čajovou lžičku horkou vodou
 • Nechte vyluhovat 15-20 minut a přeceďte
 • Nálev popíjejte příjemně teplý

Příprava studeného macerátu

 • Květy zalijte studenou vodou a nechte macerovat 1-2 hodiny
 • Nálev mírně zahřejte a přeceďte

Nálev z divizny přeceďte přes jemné plátýnko, protože by vás mohly dráždit chloupky z květů.

Tinktura z divizny

Pomáhá mírnit revmatické potíže, svalové bolesti, hemoroidy, žaludeční křeče, působí močopudně. Je vhodná na podporu hojení kůže při současném užívání oleje nebo masti.

 • Květy (sušené nebo čerstvé) zalijte kvalitním lihem
 • Nechte macerovat 1 měsíc na slunném místě a poté přeceďte
 • Užívá se obvykle v dávce 20 kapek 3x denně

Diviznu neužívejte vnitřně dlouhodobě ve formě tinktury ani nálevu.

Načerpejte sluneční energii, nasajte vůně bylin, občas se zastavte a všimněte si té krásy kolem sebe.

Zapojte se do kurzu, kde vás naučím vyrábět tinktury, čaje, oleje a masti z bylinek pro vaše zdraví a radost. 

V kurzu s vámi podrobněji sdílím, jaké oleje jsou vhodné na výrobu olejových macerátů. Kdy je vhodné použít sušenou bylinku, kdy čerstvou. Ve videích vám ukážu, jak bylinky vypadají v terénu, abyste je nezaměnili,… a mnoho dalšího.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář. Napsala jsem Můj bylinkový diář (2019 až 2022).

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady