„Jestliže je jasmín králem všech aromatických bylin, je růže nesporně královnou“ tvrdí Robert Tisserand ve své knize Umění aromaterapie. Myslí tím růži damascénskou.
Když se procházím venku a vidím naši šípkovou, mám pocit, že ona do rodu královen patří taky.
Růže má vynikající působení především na harmonizaci duše. Přivoňte si a zažijte to. Sbíráme její okvětní plátky a na podzim šípky. Růže má protiprůjmové účinky, zklidňuje záněty sliznic především v trávicím ústrojí, ale pomáhá také při bolestech v krku. Posiluje činnost jater a zklidňuje tak nadměrné menstruační krvácení.
Ke sběru se hodí i nádherně voňavá růže svraskalá – vidíte ji na obrázku níže. Sběr této růže (okvětních plátků) není tak titěrný jako u té šípkové. Navíc si ji můžete pěstovat na zahradě, kde vám vytvoří krásný hustý živý plot. Další krásně voňavou růží je třeba stolistá.
Ženy budou jistě nadšené z růžového oleje. Jeho příprava je stejná jako výroba oleje ze sedmikrásky. Olej pomáhá zmírnit zánětlivé projevy na kůži, hojí ji a pěstí. S růžovým olejem můžete provádět i masáž celého těla.
Zejména tehdy, pokud cítíte napětí, trpíte úzkostnými stavy, nebo pokud vás trápí silné menstruační bolesti. Masáž provádějte jemně s mírným přítlakem. Můžete masírovat oblast hrudníku, břicha, podbřišku, nohou, šíje.
Koupel má blahodárné účinky na kůži i naše duševní rozpoložení. Dokáže zmírnit pocity napětí a uvede nás do stavu příjemné harmonie. Už tím, že si na sebe uděláme čas, připravíme si koupel, a následně dýcháme tu nádhernou sladkou a konejšivou vůni růže, ucítíme, jak se naše nitro zklidní. Pocítíme klid, radost a něhu, kterou růže svou energií přináší.
Připravit si můžete také ocet z okvětních plátků růže. Zhruba hrst čerstvých nebo sušených okvětních plátků zalijte třeba domácím jablečným octem a nechte macerovat ve skleněné lahvi na světlém místě 2-3 týdny. Poté slijte. Zředěným octem vodou můžete potírat pleť. Bude pak krásně očištěná a vypnutá.
Dalším tipem jak voňavé růžové plátky použít je růžový sirup. Do skleněné nádoby (zavařovačky) postupně prokládejte plátky růže a med až celou sklenici naplníte. Nechte stát na světlém místě asi 2-3 týdny a pak sirup slijte. Občas obsah promíchejte.
Používejte při silném kašli u dětí, nebo když potřebujete posílit činnost jater a plic. Sirup je možné použít také na ochucení ovocných salátů. Stačí přidat čajovou lžíci a získáte příjemnou chuť. Sirup však připravujte pouze s medem, který má léčivé účinky. Cukr je nemá.
Růže podporuje ženskou energii, laskavost a harmonii duše. Používá se na mnoho neduhů, a když vidím její jediný okvětní plátek, tuším proč. Ona k nám promlouvá…
Ráda si během léta z růže svraskalé připravuji květovou vodu. Vodu lze připravit i ze šípkové růže nebo z růže stolisté. Používám ji jako nápoj i osvěžení na pleť. Okvětní plátky růže přidejte do skleněné lahve, zalijte vodou a po chvíli už ucítíte, jak je voda příjemně voňavá.
Vodu můžete pít nebo dát do rozprašovače a vzít třeba na cestu, když se potřebujete osvěžit. Takové osvěžení je příjemné i na cestě autem v horkém dni. Postříkám vodou obličej i vlasy a vzduch je na chvíli prosycen nádhernou vůní růže. Tato voda, protože není nijak chemicky ošetřena, vydrží maximálně den. Proto ji v den, kdy ji vyrobíte, také spotřebujte.
Užijte si růži a její úžasné hojivé účinky na tělo i duši.
Pokud si chcete připravit něco dobrého i ze šípků, přečtěte si recepty v článku.